Güneş pilleri ile elektrik üretimi 12v 7a akü şarj evirici devre

| Haziran 9, 2023 Tarihinde güncellendi
Güneş pilleri ile elektrik üretimi 12v 7a akü şarj evirici devre

Güneşi kullanarak enerji, elektrik üretimi sürekli gelişen, ilerleyen bir teknoloji basit, profosyonel bir çok uygulama var. Çeşitli güçlerde güneş pilleri, solar paneller bir çok tedarikcide bulunuyor. Elektrik üretim sisteminin en önemli bölümlerinde biriside akü şarj kontrol devresi elektrik üretim projesinde devre ve diğer detaylar paylaşılmış Emeği geçen hazırlayan kişilere teşekkürler.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Hazırlayan: Ayşe ÖZGÖÇMEN

gunes-sarj-solar-convertor-panel-pil-dcdc-12v-7ah

gunes-enerjisi-aku-sarj-devresi-evirici-solar-inv-ph-charge pv-solar-panel-osiloskop-inverter-convertor-energy-electricity solar-charger-12v-7ah-battery-gunes-enerjisi-sarj-devresi-aku solar-energy-dc-ac-convertor-panel-battery-charge-circuit

Güneş Pili aydınlatma sistemleri, elektrik şebekesinin uzatılmasının mümkün olmadığı durumlarda ya da anlamlı olmadığı yerlerde özellikle küçük güçte enerji taleplerini karşılamak için kurulan ve şebekeden bağımsız sistemler olarak adlandırılan uygulamaların
tipik örneğidir.

6 hücreli güneş pili kullanarak elektrik enerjisi üretilmiştir. Ve 12 volt 7 AH/20 saat gücündeki kuru tip aküde depo edilmiştir. Güneş enerjisinin elektrik üretiminde yetersiz olduğu durumlarda aküde depo edilen enerji ile sistem çalıştırılmıştır.

Sistem ile ilgili ilk olarak panel ve akünün boşta ölçümü yapılmış voltmetre ve osiloskopta bu değerler gözlenmiştir. Daha sonra sistem bağlı fakat yüksüz durumda ölçümler yapılmıştır. En son ise sistem bağlı ve yüklü durumda ölçümler yapılmıştır. Güneş enerjisinden elde edilen enerji, sistemi oluşturan devreler yardımıyla D.C yada A.C ye çevrildikten sonra elektriki aygıtı beslemede kullanılmıştır.

 • Türkiyenin Enerji Kaynakları Arasında Güneş Enerjisinin Yeri
 • Güneş Pillerinin Tarihçesi, mGüneş Pillerinin Yapısı
 • Birleşme Kesitinde Elektrik Alanın Oluşması
 • Yüzeyleri birleştirilmiş silikonlara enerji verilmesi
 • Güneş Pilindeki Kayıplar, Elektriksel Işıksal Akım kayıpları
 • Açık devre gerilim, Direnç gerilimi, Verim kaybı süreçleri, Güneş Modülü
 • Akü, Şarj Kontrol Evirici Devresi,Modül Eğim Açısı, Deneylerin Yapılışı
 • Devrede Kullanılan Tüm Devreler, 78XX Regülatörü, 6N60 Mosfet
 • LM339 IRF5305 TC4069 özellikleri
 • Elektrik alanın “n tip”in “p tip”i etkileyiş
 • Fotonların silikondaki elektron hareketi oluşturması
 • Güneş pili sistemi enerji dengesiAkım enerji dengesi
 • Şarj kontrol devresinde kullanılan elemanlar, bağlantı şeması
 • Evirici devresinde kullanılan elemanlar, bağlantı şeması
 • Güneş paneli ve akü fiyat listesi osiloskop ölçümleri
gunes-pilleri-ile-elektrik-uretimi-12v-7a-aku-sarj-evirici-devre

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/07/03 Etiketler: , , , ,8 Yorum “Güneş pilleri ile elektrik üretimi 12v 7a akü şarj evirici devre

 1. FxDevFxDev

  Kimse kusura bakmasın ama bu projeyi yüksek lisans tezi olarak kabul eden kurula şaşıyorum. Ege’de bu proje lisansta ancak kabul görüyor. Bunu geçtim, akademik açıdan bir çok eksiği bulunuyor, en basitinden verim konusuna hiç değinilmemiş. Zaten verimsiz olan güneş panelinin çıkışına verimi daha da düşürücü lineer regülatörler kullanmak sanırım ancak bu işten anlamayan birinin yapacağı iştir diye düşünüyorum.

  Bu konuyu merak edenler için bkz: buck-boost, flyback, forward vb..

  CEVAPLA
 2. eflatuneflatun

  bu kadar verimsiz bir teknolojiye yatırım yapmak bence akıl karı değil. %30 un üzerinde net verimle çalışan sistemler varken pv teknolojisine para bağlamak anlamsız.

  CEVAPLA
 3. mematimemati

  ben 12v aküyü güneş enerjisi ile şarj edip aküden invertöre invertörden ev elektriğini kullanmak istiyorum eğer bilginiz varsa beni aydınlatrmısınız teşekkürler

  CEVAPLA
 4. LegendmanLegendman

  Doğrusu bayan meslektaşımı tebrik ediyorum. Verim konusu çok şüpheli ve riskli görünüyor.Güneş paneli sayısı birden fazla olursa bu sorun çözülür.Resimdeki panel hakakten yetersiz,iyi verim alınması söz konusu değil.Gündüz ve gece harcanan yük önemllidir, ciddi farklar var.Bende bunun üzerine çalışıyorum. Önemli olan sistemi çalıştırmak. diğer türlü her zaman geliştirilebilir.

  CEVAPLA
 5. Savaş DoğalSavaş Doğal

  ARKADAŞLAR 12 VOLT 235 AMPERLİK AKÜ VAR ELİMDE İNVERTÖR İLE 220 VOLTTA ÇEVİRİP 30 WATLA ÇALIŞAN AMPULÜ YAKACAM AKÜ KAÇ SAAT DAYANACAK BUNUN HESABINI BİLEN VARSA LÜTFEN CEVAP YAZSIN

  CEVAPLA
  1. Hakan çelikHakan çelik

   Sisteminizin kullanım süresi kullandığınız kabloların uzunluğundan tutunda kullandığınız lambaya kadar pek çok farklı faktörlerden etkilenir eğer kabaca bi hesap yapacak olursak %90 verimle çalışan tam sinüs invertör kullandığınızı var sayalım buna akünün kendi iç direncini ve dc kablolarınızınkinide ekleyelim sisteminizin verimi %85 e düşsün diyelim sizin sisteminiz yaklaşık olarak 200 amperi aktif olarak kullanır 200 amper de lambanızı max 27 saat çalıştırır demektir(not: devrede dc akım kullanıldığı için kullanım esnasında kablolar ısınır ve akım kayıpları yaşanır aynı şekilde invertörlerde de bu durum vardır mesela lambanızın aktif ve reaktif yükü de önemli o yüzden malzeme seçimi çok önemlidir hesaplamada )

   CEVAPLA
 6. bülentbülent

  12×235=2820 watt saat
  2820/30=94 saat
  Bu hesap kayıpsız ideal şartlarda dır.
  yani 50 saat yaklaşık çalışır.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir