Garip Bir Arıza Haftası

| Mayıs 15, 2013 Tarihinde güncellendi
Garip Bir Arıza Haftası

Genelde elektronik aletlerle aram hep iyidir. Aldığım aletler genelde bozulmazlar, en çok miladını doldurup çöpe atılırlar.
Arkadaşlarım dizüstü bilgisayarlarını, telefonlarını servislerden çıkaramazlarken ben adı sanı duyulmamış markaların aletlerini senelerce kullanırım. Ufak bozuklukları ise servise göndermeden ben hallederim.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Yalnız bu hafta o kadar çok sorun yaşadım ki, sanki tüm arızalar birlik olup bu haftayı özellikle seçmişler. İlk sorunum telefonum Nokia N79‘da başıma geldi. Gece telefonumu masanın üstüne sorunsuz koymuştum ki sabah kalktığımda ekranım aşağıdaki şekildeydi (resimlere ayrı ayrı tıkladığınızda büyüyecektir).

nokia-n79-lcd-ariza

Aldığım günden beri memnun olduğum, öve öve bitiremediğim telefonumun bunu bana yapmasından pek hoşlanmadım açıkçası. Sorunun önce geçici olduğunu sandım, tekrar açıp kapadım, telefona format attım ama fayda etmedi. Derken internette yaptığım araştırmalarda bir kaç kişinin daha aynı sorunla karşılaştıklarını okudum. Yapılacak en son iş olarak telefonu KVK servisine götürdüm. Daha önce sahip olduğum Nokia 5300’ın yazılımsal sorununu bir günde tamir edip bana verdiklerinde takdir ettiğim KVK’yı, donanımsal sorunu da bir günde halledip, bana geri döndüğü için Türkiye’nin en iyi servisi seçsem bana kimse karşı çıkmayacaktır sanırım.

Bu arada telefonumun sorunu LCD ekranın bozulmasıymış. LCD AM 240×320 COG 16MCO Brixton model ekran değiştikten sonra telefonum yine eskisi gibi çalışmakta. Elbette bu hizmet sonucunda bir kuruşun bile cebimden çıkmadığını söylemeliyim.

İkinci sorunum ise laptopumda meydana geldi. Aslında bu bir sorun değil biraz Casper’ın gerek görmemesinden kaynaklanan, benim için önemli bir eksikti.

Sorun dizüstü bilgisayarımın touchpad’ini bir türlü kapatamıyor oluşumdu. Bu, önceleri benim için sorun olmuyordu fakat bu aralar çok yazı yazdığımdan olsa gerek, touchpad’in kapanmaması beni iyice deli etmeye başladı.

Bilgisayarda kullanılan touchpad’in markası AVC yani Asia Vital Components idi. İnternetten driverlarını aradığımda şu an elimde olan sürümden daha eskileri ile karşılaştım. Zaten şirketin kendi sitesinde driver bulunuyor mu bulunmuyor mu onu bile anlamadım. Casper’ın diğer bilgisayarlarında kullandığı, bu işin ustası haline gelmiş Synaptics‘in touchpadlerinden birini, ürettiği bu üstün bilgisayara koymamış anlamadım.

Araştırmalarım sonuç vermeyince ben de Synaptics’in sitesine girdim ve en son sürücü dosyasını indirip, eski AVC dosyalarını kaldırıp, indirdiğim driverı kurdum. Sonuç olarak, artık istediğim zaman bilgisayarımın touchpadini kapatıp açabiliyorum. Her ne kadar kendi markasının olmasa da, burada da derdime derman olan Synaptics’e teşekkürler, Casper’a sövmeler.

Son sorunum ise Kingston marka 1Gb boyutundaki yadigar flashımın yanması ile gerçekleşti. Okulumun sözde sağlam bilgisayarlarının birine bilgi aktarmak için soktuğum yadigar flash bellek aşırı derecede ısınarak gözlerini hayata yumdu. İçindeki bilgilerim çok da önemli olmadığı için, teknik sorumlu benden az sayılabilecek düzeyde küfür yedi.

Derken gidip Media Markt’tan gıcır gıcır 4GB boyutunda Kingston flash bellek aldım

Flash_Bellek

Kingston flash belleklerin en büyük sorunlarından biri sürekli kaybolan kapakları olmuştur benim için. Fakat Kington Data Traveller G2 serinde gördüm ki en sonunda Kingston sustalı flash bellek sistemine geçmiş, bu da büyük bir kullanım rahatlığı demek tabi. Ayrıca 8Mb yazma, 11Mb okuma ve ReadyBoost desteği ile 4Gb’lık bu bellek 20TL fiyatı ile benim için biçilmiş kaftan oldu.

Bu haftadan sonra umarım böyle garip, arızalarla dolu bir hafta daha yaşamam. Gerçi insan icadı, ne zaman bozulacağı belli olmuyor ama…

Yayım tarihi: 2010/03/22 Etiketler: , ,4 Yorum “Garip Bir Arıza Haftası

 1. MehmetMehmet

  Selam. Telefonunuza üzüldüm. Hayra alamet değil bir hocaya gösterin cin kaçmış olabilir:)

  CEVAPLA
 2. Zafer TiryakiZafer Tiryaki

  Benimde samsung j700 telefonumda oldu. Daha doğrusu yapmam için bana gelen telefonda. LCD sini yeni değiştirmiştim sorun lcd de olamazdı. Bu işde uzman arkadaşıma sorduğumda filmi bozulmuş demişti LCD yi değiştirmeye gerek yok demişti…

  Sorunsuz halledilmesi iyi olmuş bendeki hala duruyoru malesef 🙂

  CEVAPLA
 3. KemalKemal

  Merhabalar,
  KVK’nın N97 ekran arızasını bir günde halletmesi sevindirici. Nedense aklımda KVK ve diğer servisler iyi bir yere sahip değiller.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir