Flip-Flop için 6 ay uğraştığınız zamanlar )

| Nisan 20, 2010 Tarihinde güncellendi
Flip-Flop için 6 ay uğraştığınız zamanlar )

Yıllar önce ,elektroniğe ilk başladığım zamanlarda benden bir sınıf altta okuyan bir arkadaşım vardı. görüntü olarak o zamanlar TRT1 de yayınlanan (zaten TRT2,TRT3…TRTn ler de yoktu 🙂 ) Kung -Fu dizisi çok meşhurdu. Emin de zaten “Kaine ” e (Dizideki muhteşem Kung Fu ustası David Carradine) çok benziyordu. Kimse onu Emin diye çağırmaz herkez Keyn diye bilirdi.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Keyn o gün bana dediki:

-Bugün okuldan sonra bize gel ,sana yeni projemi göstereyim .

Gözlerim parlamıştı .Keyn nede olsa benden çok şey biliyordu elektronikte .”Olur” dedim.

Evlerine gittim .Kapıyı o açtı ,beni salona aldı

-Ben namazımı kılayım sonra odama gideriz

Keyn 2 dakika 10 saniye gibi bir sürede ikindi namazının 8 rekatınıda kıldı .Benim odaya gidelim dedi.

Odaya girdik ama odaya dağınık demek iltifat olurdu , her yerde kablolar, devreler teyp motorları bilumum malzeme vardı hoplaya zıplaya bir masanın yanına oturduk.Masada bir teyp vardı Play tuşuna bastı teyp çalmaya başladı ,bu kadar otopsi yapılmış o teyp nasıl hala çalışabiliyor diye hayret ettim .

Derken

-Sana yeni yaptığım devreyi göstereyim dedi

Masanın üstündeki bir anahtara bastı,onun yanındaki başka bir anahtarı büktü,böyle 3-4 çat çut çevirme ve basma sesinden sonra 3 voltluk bir ampul yandı.

..ve Keyn o sihirli souyu sordu

– NASILLL BEĞENDİNMİ? 🙂

Işık veren ampüle bakarak “Güzellll ” dediğimi hatırlıyorum 🙂

Kulakların çınlasın Emin 🙂

Bir anıda bilgisayar sektöründen

Bir yazılım şirketinin stok cari progamını satın alan bir müşteri programla ilgili sorunu oluyor ve firmayı arıyor.

-Beyefendi programınız bugün çalışmıyor

Telefonun ucundaki destek elemanı

-Neden acaba ? bi DIR deyin

diyor (*DIR 😀 OS modunda bulunulan klasördeki dosyaları gösteren komuttur)

Karşıdan bayan şunu söylüyor

-DIR

O elaman ,bütün gün boyunca “Bana DIR dedi yaa ” diyor gülüyordu

* Sizde elektroniğe ilk başlağınız günlerde başınızdan geçen olayları burada anlatırsanız .Hem yeni bilgiler öğrenmiş hemde biraz gülmüş oluruz

Selamlar

Yayım tarihi: 2008/04/16 Etiketler:43 Yorum “Flip-Flop için 6 ay uğraştığınız zamanlar )

 1. gevvgevv

  😀 Teşekkürler Abi benimde bir anım var sanırım hiç unutulmayacak 🙂
  ben hiç elektronik bilgim olmadan başladım hemen devre yapmak istedim ilk devrem basit bir ısı sensörüydü transistörlü bir devre bred bord yada delikli pertinaksdan haberim yok 😀 bakır plakete eding kalem ile pcbyi cizeceğim ilk hatam devreyi ters çizdim 😀 ikincisi transistörün nasıl bir şey olduğunu unuttum elimde malzeme yok kitap,bilgisayar yok sadece şema ne yapsam ne etsem derken şemadaki gibi cizeyim dedim 😀 gerekirse maket bıçağı ile keser biçer uydururuz öylede oldu zati :)iş yerinde arkadaşlar çok gülmüştü

  CEVAPLA
 2. X-FiX-Fi

  yaş olarak sizden küçük olduğun için ilk baskı devremi tda1554 üzerinde denedim 10×10 bi plakete ojeyle çizdigimi çok iyi hatırlıyorum lise 1 yılları soğutulması gerekiyor entegrenin ama tam plaketin ortasında 😀 ben hurdaları hiç atmam elimde çok sayıda hurda malzeme vardı baskıdevrelerine baktıkca bunları insan çiziyor olamaz derdim hatta dahada eskiden ordaki yolları oraya yapıştırdıklarını zannediyordum 😀

  CEVAPLA
 3. NevzatNevzat

  Evet benim de bir anım var bundan 25 sene evvel şimdiki baskı devre kalemlerinden yoktu. Bunun yerine kızların modası geçmiş,yarım kakmış ojelerini toplayıp onlarla baskı devre çıkarıyorduk tabi yaptığımız devre kanalları çok kaba görünüyordu…

  CEVAPLA
 4. GüvenGüven

  Sene 90’lı yıllarda teyiplerin içindeki bulunan preanfi katını elimle dokunduğda çıkan seslerden etkilenip daha sonralarda bunu piyano gibi kullanıp eğlenirdim.
  Transistörlerden sonra 166 mmx anakartındaki ich köprüleri gözlerimi büyülediğini hatırlıyorum.

  CEVAPLA
 5. LjamesLjames

  Geçen hafta başıma gelen olayı yazim bende :)Sensörlerle opampın kontrolü devresini yapıyorum baskı devresini çıkardım pc den ters çevirdim baskı şemasını ama evde yazıcı yoktu bende cafede çıkarcaktım belleğe hem ters çevrilmişini emde çevrilmemişini attım cafeden yanlış olanı çektirmişim farketmedim çizdim karışıma attım sonra bitti bide büyük matkapla 1 saatte deldikten sonra elime opampı aldım (saat gece 1’de) oda ne yanış yapmışım 🙂 su anda da o devrenin doğrusunu yapıyorum.Herkesin başına gelir heralde 🙂

  CEVAPLA
 6. Mutlu AnilMutlu Anil

  ojeyle plaket yapılan yıllarda abim eml eln okuyor beni yaptığı şeyler cezbediyordu. Ben de flip flop yapacaktim. Ama plaketi eritecek demirüçklorürüm yoktu. Abiminkini kullansam agzima sı…dı. Ben de o zaman nerden aklıma geldiyse plaketi denizsuyuyla eritmeyi düşünmüştüm (yaş 13). 3 km kartal-yunusa yürüyüp denize plaketi bırakmaya üşenmeseydim şimdi burada sonucu yazardım ama işte..düşünen değil yapan kazanıyor sonunda. (bu arada ojenin tadı acı)

  CEVAPLA
 7. FlatronFlatron

  :)))Süper yaa araştırma ve azim diye buna derim ben 🙂

  CEVAPLA
 8. ElaassElaass

  Bende bir zamanlar entegreyi havya ile sökerken halim aklıma geldi.Önce bir taraftaki bacakları sökerken havyayı o kadar hızlı bacakdan diğer bacaklara atlatıyordum ki sormayın. O zamanlar ne hızlıymışım arkadaş;)
  Tabi bazen de bir yandan da entegreyi kaldırmaya çalışıyorumya kırılıyordu bacaklar.
  Sonra blendajı keşfettim bir tamirci arkadaşdan.:D
  Ama hızım köreldi artık:cry:

  CEVAPLA
 9. DENİZDENİZ

  Elektronikçilik meraktan ileri gelir,küçükken teyplere,prizlere,tvlere vs.merak duyardım.tabiki bozardım.Hiç unutmam yaşım 9 cıvarı,evde tek kalınca müziksetinin hoparlorlarının içine lavoboda su doldururdum,tabiki çalışır durumda.Dayım hoparlor getirirdi parçalara ayırırdım.dha neler,evin yakınında pasaj vardı,ordan 3voltluk lamba,birkaç pil alır uyku zamanı yorganı çeker lambayı yakar söndürür,merak işte.(ilkokul 2).Teybin içini merakımdan sökemezdim ya,ütü ile arkasını kırmıştım,bana içini görmek için yer açlıdı tabi.açılan yerden besleme kartı görünüyordu,elimi attım iççine blok kondansatörü koparttım,meraktan.inceledim.tabi teyp çalışmıyor.Sonra teyp alındı yeni,ben hala eski teyple uraşıyorum,14 yaşında işe koyuldum (çılşmaya başladım) bişeyler öğrendim.eski teybin kaset yerinde parça eksikti,malum yeni teybi söktüm ondan aldım.Yeni teyp bozuldu eskisi oldu. Ortaokula gidiyorum dayım bana bass hoparlor verdi(20cm) orjinal bişeydi.tabi ben bilmiyorum wattan falan.Teybe bağlardım az ses çıkardı onu aldım çalıştıgım yere verdim,eski bitane 13 cm hop aldım onuda yaktım tabi.bişe söylimi verdiğim hoparlorun içine yağ dökmüştüm.ufak sağlam hoparloru aldığım gibi vın eve.Yani inanırmısınız aldığım 20cm hoparlorleri toplasan 20 tane vardır,araya verdiğim oparlor sayısı 50 vardır.yani 3metreye 4metre ölçüsünde hoparlor dolu kabinim olurdu.kimin aklına gelir vcd nin içini boşaltıp içine stk anfi yapmak.neyse uzadı.by.

  CEVAPLA
 10. ramazanramazan

  bundan 2 yaklaşık sene önceydi lise 2 ye gidiyodum okul son zamanlarında hoca atelyede bidevre isteyen bunu yapsın dedi tabii hemen atladık neyse işte devre biraz karışıkdı. borda kurdum devreyi 12V verdim tabi doğal olarak çalışmadı acemilik işte devrenin üstüne eğildim bakıyom sanki bakınca arıza görünüyo ya o anda iki kaşımın ortasından vuruldum sandım korkacak bişey yokmuş meğer filtre kondasatörü patlamış. şaka maka biyana azdaha kenarda olsam göz gidiyodu hani

  CEVAPLA
 11. boymenboymen

  Merhaba, 23 yaşındayım elektironikle ciddi anlamda yeni tanışıyorum, eskiden küccükken 😀 çok iyi hatırlıyorum, unutmucamda bayram şekerlerini yemeyi çok severdim her çocuk gibi. Bizim eve bayram gelmeden 1 hafta önceden şekerler gelir bende 2 hafta öncesinden şekerleri nasıl gizlice yerim diye plan yapmıştım… ıslık çalınca öten bir oyuncak gibi bir şey satılıyordu çarşıda ondan aldım..
  Babamla şekerleri almaya gittik, şekerleri aldık ben arabanın arka koltuğuna şekerlerle oturdum, ve onu poşetin içine , çaktırmadan en altına attım.. aradan bir gün geçtikten sonra ıslık çalarak şekerleri arardım. bulur afiyetle yerdim…
  çok radyo yandı elimde , birkesinde çoklu lamabalar var oda için sırayla yanıyor kırmızı sarı yeşil lambalar.. süs lambaları… lambaların kablosu makasla kesip başka bir kaboya bağlamıştım bağlarken elektirik çarptı.. ozamanlar hatırlıyorum 60 wolt beni çarptı diyip ordan oraya geziniyordum..

  Eskiden beri elektironik cihazlara bir merakım var. annarnemim uyumasını bekler cihazların içini açar içine bakardım.. hiçbirşey anlamazdım ama bakardım öyle..

  Arkadaşın oyuncak arabasının içini açar motorunu çalar (hiç iyi birşey değil ama cocukluk) sonrada arkadaşa yolda buldum derdim salak gibi oda yemezdi.. çok meraklıydım..

  O merakım lise yılarında söndü.. babam teknik lise değilde düz liseyi tercih etti..(malesef karşı çıkamadım, ozamanlar öyle bir his yoktu içimde masum bir çocuktum.)

  Daha sonra Bilgisayara yöneldim, ilginç bir hayatım vardı her genç gibi oyun oynamam gerekirken, ben program yazmaya çalışırdım, Visual basic öğrendim (7 yıl deneyimim var) 3 senedir web programlama çalışıyorum şimdide, elektrinok programlama çalışmaya başladım. (ESKİDEN BERİ YÖENELMEK İSTEDİĞİM ŞEY.) sonum ne olacak bilmiyorum..

  şimdi eskiden ıslık çaldığında öten, beni hayran bırakan devreyi yapıyorum…(inşallah bu işide ciddi anlamda öğrenicem.)8)

  CEVAPLA
 12. lapargalaparga

  8 ay önce okulu kazandım 1 ay sonra tatile geldim.komşum almış eline elektrikli sobayı dışarıda söküyor.gördü beni işte ‘murat gel şuna bi bak.sen elektronik okuyosun diye bende ne diyeyim daha bişe görmeden gördüklerim zaten teorik o zamana kadar bende dedim ki yeter li deneyimim yoktur.’neyse aradan zman geçti 2-3 saat kadar komşu beni gördü ve şu unutamadıgım cümleleri söyledi:’elektrikli sobayı yaptım demekki elektronikten anlamak için 4 yıl okumaya gerek yokmuş.’haha aklıma geldikçe hala gülüyorum :=))))

  CEVAPLA
 13. orçunorçun

  meslek lisesinde bilgisayar sınıfında 2. yılımdı ilk defa atölyeye girdik
  daha önceden babamı lehim yaparken çok izlemiştim fakat hiç havya kullanmamıştım derken o gün çok sorumlu hocamız bize bir proje verip yalnız bıraktı bende lehimlerle oynamaya başladım 🙂 derken zeki bir arkadaşın omzumu serçe tutmasıyla irkildim havyayı masaya bıraktım tekrar elime alıyım derken sapı yerine metal kısmı tamamen bi kavradımki aboww annaam çığlıklarıyla wc ye koştum
  elimin acısı 1 hafta geçmedi tamamen avucum yandığından sol elimi kullanamaz oldum 1 hafta boyunca
  o günden sonra artık evde tehlikeli biri varsa kapımı kitleyip lehim yaparım

  CEVAPLA
 14. NecronomiconNecronomicon

  benim elektronik ile ilgim 6 yaşından beri vardı ,hâlâ da var.
  İlk okulda ortabirinci sınıfta helikopter yapmıştım elektrik motoruyla ,sonra 220 volt’u 12 volta düşüren adaptörlerin trafosunu söküp tersten bağlayıp şoklandırma yapmıştım , sonra bir yerden flip flop devresi buldum
  kullandığım transistör bc 238 di devre hâlâ aklımda , sonra devreyi yapmak için delikli kart aldım yapıyorum yapıyorum ledler farklı farklı sönüp yanıyordu sonra okulun aşağısında baskı devre fabrikası vardı oraya gittim derdimi anlattım ,beni o fabrikanın sahibiyle görüştüm devre yapacağım şu devreden istiyorum dedim vs. tamam dedi ,devreyi çiz dedi bende çizdim kağıda 1 hafta sonra plaketlerden 20 tane olarak verdi hatta parada verdi bundan bir tane yap getir bana dedi o zaman parasıyla 20 binlira vermişti
  gittim yaptım devreyi adama verdim plaketlerde bende kaldı yapıp yapıp verdim arkadaşlara sonra flip flop geliştirdim sanki yürüyormuş gibi yaptım süs ışık oldu ,orta2 de bisikletime sinyalli fren lambalı devre yaptım flip flop devresini kullandım fren içinde normal p-bağlantı devrenin elektriğinide dinamodan dinamo hem şarj yapıyordu hem devreyi çalıştırmasını sayılıyordu o zamanlar bende vardı baya kıskanıldım bisikletçi bile istedi benden bu yaptığımı satıp para kazanıyordum o işlerden hatta bisikletime otomatik kapanan jant kapağı yaptım yaylıydı hızlandıkca kapaklar kapanıp jantın arasında hava olmuyordu daha hızlı gidiyordum 😀 .. şimdi iste gitar için pedallar yapıyorum…

  CEVAPLA
 15. FlatronFlatron

  Necronomicon
  Allahtan ilk devreniz flip-flop muş 😀 ya bide ampli falan olsaymış 8)
  neler yaparmışsınız.Gerçekten tebrik ederim ortaokulda bunları yapabilmek büyük başarı.

  CEVAPLA
 16. OrDu|TimSahC-tR*OrDu|TimSahC-tR*

  16 – 17 yaşındayım aml otomasyon bölmüne gidiyorum haliyle lise 3 (11.sınıf)
  G10.sınıftayım geçen sene. Güç kaynağı devresi yapıyorum.Benim için cok önemli eğer istediğim gibi başarılı bi sonuç çıkarırsam hocamda yaptıklarımı beğenirse robotlarla istanbulun fethi temalı yarışma için robotun yapımına bende yardım edeceğim ve yarışmaya katılacağım. tam 3 kez devreyi yaktım. hocada devrede hata bulamadı. malzemeleri ölçtüm sağlamdı.

  sorun nerde olabilirdi?????
  haliyle yarışmaya katılamadım ama robotun yapımına yadım ettim az da olsa!…
  şimdi hatanın nerde olduğunu anladım. çıkıştaki kablolardan biri içinde kopmuş. akıl işte acemiyiz daha!…

  CEVAPLA
 17. selimselim

  ya gercekten çok güzel bir site hem gülüyor hemde öğreniyoruz yorumlar için çok sağolun ellerinize sağlık

  CEVAPLA
 18. OrDu|TimSahC-tR*OrDu|TimSahC-tR*

  Bişi değil bugün 100 aldım motor devresi yapmıştım ama ne olduğu o kadar da önemli değil

  CEVAPLA
 19. SelimSelim

  elektroniğe meraklı olmayan bir erkek çocuğu düşünemiyorum. benim ilk devrem şarj ünitesiydi 1 ya da 2. sınıfa gidiyorum 9 volt luk pili şehir şebekesine direk bağlamıştım devre biraz basit görünebilir. sonra mini bir havai fişek gösterisi oldu eski tip buşonlu sigorta bağlıydı o zamanlar evde. sigorta atmadı ama ben çook korktum. benim teoriyi geçtiğim an o andı. ama ben okulda hala Allah ın belası modüllerle uğraşıyorum. Allah bu milli eğitim bakanlığını bildiği gibi yapsın. bişey öğrenemeden liseyi bitiriyoruz..

  CEVAPLA
 20. MehmetMehmet

  ben orta okul 2 yada 3’te iken (bundan 10-11 yıl önce) elemanların ne olduğunu bilmezdim yinede devrelerden eleman sökmek işin sobaya şiş koyar ısıtır sonrada lehime vururdum. Tabi sökülmezdi :).
  Bir gün eski bir radyonun içini açtık büyük bir kondansatör vardı. Merak ettim bunun içinde ne var diye, parçaladım bi aliminyum şerit bide sıvı çıktı ellerimin değiştiğini farkettim hemen attım :).
  Yine o günlerde ilk devrem sayılmaz ama şöyle bişey başıma geldi.
  Oyuncak tabancaların içindeki devreyi söktüm. hani şu tetiği çekince ses çıkaranlardan.
  devrenin hoparlöre giden kablolarını birbirine bağladım. Bi radyolu ışıldağımız vardı onu getirdim AM modunda arama yaptım. bi baktım ses radyodan çıkıyor :D. Radyoyu uzaklaştırdığımda ses gittikçe azalıyor vs…
  Hayret etmiştim. neden kabloları birleştirip radyo ile aradım bilmiyorum. o zamanlar kitap falan yada devre elemanları falan bilgim bile yoktu. 😉

  CEVAPLA
 21. MustafaMustafa

  Arkadaşlar anılarınızı paşlaştığınız için teşekkürler. Baya eylenceli şeyler yaşamışsınız. Bundan 15 yıl önce dayım arabasını satmış ve kasetçalarını evine koymuştu. çocuklu ya her dayımlara gidişimde kasetcaları görme ve inceleme arzusu ile yanıp tutuşuyordum. Bir gün evet bir gün kaset çalar ve ben başbaşa kaldık. biraz incelemeden sonra içindeki elektroniğin hiç bir işeme yaramayacağını anladım. ama motoru ilgimi cekti bende söktüm. ucuna bir makara bulup 5. kattaki evimizden aşağı vinçcilik oynuyordum. tabi bundanda sıkılınca içinde ne var diye merak ettim. keşke etmeseydim. 😀 Vinçtende oldum iyimi.

  CEVAPLA
 22. Erol ( Voltaj ) lakabımErol ( Voltaj ) lakabım

  Herkeze Selam
  Çocukluğumdan beri elektroniğe meraklıyımdır 9 yaşlarında iken mahallemde arkadaşlarımla oynarken birden az ilerde dükkan gibi biyer gördüm birden arkadaşlarımın yanından kopup dükkan kapısının önüne sızdım ve içeride neler olduğunu anlamaya çalıştım birkaç kişi bir cihaz üzerine konuşuyordu

  konuşmalarını anlamaya çalışıyordum bu arada zaman akıyordu içerdeki adam genç nabıyosun orda dedi bende bu tip cihazların içini merak ediyorum dedim gel ozaman dedi bana yardım et bende sevinçle yardım etmeye başladım abi ne derse yapıyodum lehim tutma havya tutma gibi basit işler bu abi üniversitelerin birinde haca imiş ve bu dükkanda ekstra özel işler yapıyomuş yanında iki öğrencisi vardı onlarda bana bırak oğlum bu işleri başkaşeyler yap kafayı yersin diyodu bende onlara bu işi çok sevdiğimi bu işin uzmanı olacağımı söylüyodum . Yanlız dükkana gelen cihazlar ne televizyon ne radyo yada teyp ti garip şeylerdi uzun zaman oraya gittim

  birçok şey öğrendim . o cihazlar RF spectrum analyer RF Network analyer gibi yüksek teknoloji aletlerdi tabi ben ozamanlar bilmediğim için garip geliyordu ve şuan artık hepsini biliyorum Elektronik & Haberleşme den mezun oldum ve iyki o dükkanın önüne gidip içerde ne olduğuna bakmışım .yıl 1985
  şimdi ise 2008 ozamanlar ikiden fazla bacağı olan devre elemanlarını sevmezdim şimdi ise ensevdiğim devre elemanları üç ve üzeri devre elemanları 🙂 Ozaman lar lamba mantığı ile düşünürdüm +- gibi şimdi hoş bi anı…….

  CEVAPLA
 23. onur keskinonur keskin

  gerçekten herkezin cok güzel anıları var. bende bir anımı anlatmak istiyorum babam beni 9.cü sınıftan sonra meslek lisesinin elektronik bölümüne verdi ama ben elektronikle ilgili hic bişe bilmiyorum. sonra sıkıcı moduller geldi neyse bize takım cantası aldırdılar icinde led direnc diyot var benim gözüm hemen lede takıldı ve ne işe yaradıgını cok merak ettim bi akşam herkez evdeyken ben odamda led e 220 v verdim cahillik işte hemen sgortalar attı ben kostum kimse anlamasın diye sigortaları kaldırdım ve odama geri döndüm sonra ledi inceliyorum neden yanmadı acaba diyorum nerde yanlışlık yaptım diyorumm..:D

  CEVAPLA
 24. yavuzyavuz

  bi elektronik fuar gezisinde poşetli lehim silme sabunlarini görüp “bunlar nedir?” die sordugumda “sabun!” cevabini alinca “bu fuarda ne alakasi var sabunun?” demistim.adam öylece yüzüme biraz bakip “efendim bunlar bildiginiz sabunlardan degil demisti.” heygidi gunler..

  CEVAPLA
 25. EMREEMRE

  geçen sene okulda flip flop devresi yaptırdı hoca ben yapamadım 9 kere yapatım söktüm yaptım söktüp sonra bıktım elektronikçiye 20 ytl para verdim o yaptı hocaya götürdüm kabül etmedi sorumluluga kaldım elektrik devresi yaptırdı öyle kurtuldum 🙁

  CEVAPLA
 26. ismailismail

  merhaba bu sene elektronik öğretmenliği 2.sınıftayım.elbette herkesin olduğu gibi benimde lise anım var.bunlardan en göze batanı lise 2 de(sene 2002)ilk baskı devremizi yapacaktık.gereken bilgileri aldık ve o hızla devreyi çizdik.Ancak asidi hazırlamayı bilmiyoruk ve aceleyle bişeyler yaptık.sonuçta asit çok güçlü olduğundan osman arkadasımız sayesinde baskı devrelerimiz tamamen erimişti…

  CEVAPLA
 27. eyipeyip

  Anne karnıdan beridir elektronik, mekanikle alakalı olağan üstü sezgi ve bununla beraber büyük bir sosyal eksikliklerle donatılmış bir kişiliğim vardır.bir çok anı var aslında anlatılacak.küçüklüğümde oyuncakları bozluna kadar oynar bozulduğundada hemen içini acar iyice bozduktan sonra tekrar tamir eder oynardım acayip tatmin olurdum.böyle küçük şeyler yapardım ama profesyonel direk olarak üni. 2 sınıfta pic lere merak sardım ama makine mühedisliğini okuyordum.neyse bende birkaç kitab aldım bir kac kez hatim ettikten sonra yeterince bilgiye sahiptim 🙂 .

  İlk devremi yapmaya hazırdım bord dur, pic16f84 dür, havyadır filan dır aldık 1 aylık öğrenim kredisi oraya gitti.şu meshur karaşimşek devresini yapayım dedim asm kodunu kitabdan bakabaka anlaya anlaya 3 gün boyunca yazdıktan sonra devre enerji verdim ilk başta güzel gidiyor ama bir süre sonra tekrar baştan başlatıyor .neden böyle calışıyor kafaya taktık 1 ay boyunca yıldırdı beni :(en sonunda ic-prog dan wach dog timeri WDT aktif yapıyomussum tam elektronikten soğumuşken bu sorunu cözmem kat kat artarak elektroniğe sarılmamı sağaladı makineci olmama rağmen tezime elektronikte kattım.

  Son sınıfta iki hocamın deney düzenklerine kontrol kartı tasarladım elektronikten bir arkadaşın tezini de yapıverdim 😀 . hamdolsunki şu an özel bir mühendislik şirketinde ürün tasarım müh. yim .işe alınmamın en büyük nedenlerinden birisi elektronik bilgiminde olması ing. yi sorarsanız sıfır.(onuda halladecez .ins.)
  son olarak WDT ı dikkate alınız lütfen. 😀

  CEVAPLA
 28. :_z@fer:_:_z@fer:_

  10. sınıfda elektronik işlerine ilk başladığımız zamandı.Arkadaşın teki eline kırmızı led almış yanıma geliyodu “bak şindi dedi bunu duvara takcam cayır cayır yanacak”Duuurr demeye kalmadan paatt diye bi ses geldi.Bayram birden olduğu yerden fırladı eli simsiyah olmuştu-ama eline bişe olmadı Allah’tan.Bizde bi kahkahadır tutturduk tabi…

  CEVAPLA
 29. 01adana01adana

  Arkadaşlar benimde elektrikle tanışmam 3-4 yaşında oldu… elektrik prizindeki delikleri merak etmiştim. oraya bi şeyler takıyorlar ve televizyon çalışıyor diye bir çivi buldum ve prize soktum. tabiki çarpıldım ama bişey olmadı… hayatta tek hedefim elektronik mühendisi olmaktı o zamandan beri ama artık elektronikten tiksindim… 1998 de anadolu lisesini kazandım… ama o zamanlar anadolu teknik lisesinde elektronik mühendisliğine ek puan veriyorlardı o yüzde bende anadolu lisesi yerine anadolu teknik lisesine gitim… lisedeki 2.ci senede sistem değişti ve mühendis olmak imkansızlaştı.. öğretmende olmak istemiyordum bende yüksekokula gidip oradan dikey geçişle olurum dedim ama 3 sene boyunca hep 1-2 puanla kaçırdım… olmadı… elktronikle ilgili ve ilgili olmayan çok işte çalıştım. askere gittim geldim yaş oldu 25 aslında daha çok şey var anlatacak ama o kadar yıl uğraştıktan sonra hafızamı yokluyorum istediğim olmadığı için galiba yenilikleri takip etmedim ve öğrendiklerimin çoğunu unuttum… ve 5 aydır iş arıyorum… bunları niye anlattım bilmiyorum:(

  CEVAPLA
 30. ShizoShizo

  adanalı kötüymüş umarım en yakın zamanda bu gidişattan kurtuluruz ve sevdiğin bir mesleğe kavuşursun…:{

  CEVAPLA
 31. isa_olcerisa_olcer

  herşey 9 yaşında hurdalıkta üzerinde tv tamir teknikleri yazan 1976 baskılı kalın kitabı bulduğum gün başladı. okula bile götürürdüm o kitabı lisede elektronik bölümüne başlamadan önce ne işe yaradığını bilmesemde tüm elektronik malzemelerin isimlerini özelliklerini biliyordum. geriside bol bol cihaz sökmek ve şema incelemekle oldu zaten 🙂

  CEVAPLA
 32. gerekyokgerekyok

  adana01,
  birseyi gercekten istersen elde edersin arkadasim, ben istedigim bolumde okumak icin 3 sene kaybettim. hemde turkiyenin en iyi universitelerinden birindeyim. hos arkadaslarim evlendi ben hala unv. okuyorum ama bazi tercihler bizim elimizde olmuyor..

  yaptigin iste, ne isim, ne okul, ne baska birsey onemli. sadece sensin onemli olan. seni en mutlu eden seyin elektronik oldugunu dusunuyorsan gene o isin pesinde kos derim.

  CEVAPLA
 33. MustafaayMustafaay

  Benimde bir anım var gülmeyin ama 🙂 ilk zamanlarda hiç unutmam havya almıştım dükkanda ki adam sormuştu; lehim istermisin ? diye gerek yok var demiştim. Şu kaplamalı kabloların içindeki teli lehim sanıyordum eve gittim kabloyu soydum havyayı bastırıyorum eziyorum yok bekle bekle yok tel erimiyor elimide yakmıştım sonradan öürendik 🙂

  Bu arada güzel bir yazı olmuş eski günlere döndüm teşekkürler

  CEVAPLA
 34. ibalteibalte

  Lise yıllarım. O zamanlar mini klima diye bir cihazımız var sadece sıcak üfler soğukla alakası yok. Evde annem babam yoklar üç kardeş yalnızız ve ben her zamanki gibi tamir edecek birşeyler bulurum kendime (Aslında bozmaya desem daha yerinde olur) kardeşimle birlikte klimayı söktük temizledim kurcaladım söktüm taktım epey uğraştım zavallı kardeşimde beni izliyor. Ne zaman sonra ablam girdi içeri. Napıyorsunuz lan siz o elektrikle dedi ne elektriği yav bozuktu tamir ettim dedim ve düğmesine bastım.Klima sıcak üflemeye başladı. Birden kendime geldim. Yaa bu çalışıyor elektrikteymiiişşşş… 🙂 Nasıl çarpılmadım yıllardır anlatır güleriz bunu.

  CEVAPLA
 35. semihsemih

  Ben de ufaklıktan içi başka dışı başka olan ne eşya varsa ters-yüs etmekten zevk alırım :). İlk okula giderken Sokakta kırık olduğu bariz bir kontrol kalemi bulmuştum. öyle anlamsız elimde sallar oyalanırken duvardaki priz gözüme ilişti. Soktum prize, kontrol kalemi yarısından kırık çıplak demir arkasında. “Şimdi” dedim “Buna değince çarpılı..” demeye kalmadan parmağımı yapıştırmışım. iyi bir titredikten sonra dersimi aldım 🙂 deney başarıya ulaştı :)…

  CEVAPLA
 36. bekirbekir

  ilk okul zamanlarında bizim evin üstkatı yapılıyordu elektrikçiler gelmiş pirizleri lambaları filan takıyorlar ve bende onları izliyordum bir anda yerde duran ufak bir kutu ilgimi çekti bu her zaman sinir olduğum o tuhaf sesi çıkaran kapı zili kutusuydu aldım baktım inceledim nihayetinde zil kutusunun iki kablosu olduğunu ve evdeki pirizlerdede aynı şekilde iki delik olduğunu farkkettim niyetim zil kutusunu çalıştırabilmekti eve indim bizimkiler salonda bakın şimdi zili öttürücem dedim ve pirizin iki deliğine birden soktum …….BOMMM 🙂

  bu mesleği öğrenince anladımki zil kutuları 12volt ile çalışıyormuş bense o zamanlar 220volt vermişim 🙂

  CEVAPLA
 37. kemalkemal

  bende plakete baskı devre çizip tepsinin içine koymuştum sonra asiti döktüm gittim içeri geldiğimde tepsi delinmiş ısınmış masa tutuşmaya başlamıştı 😀

  CEVAPLA
 38. Seyit Ali YiğitSeyit Ali Yiğit

  Ben konyada oturuyorum ben küçüklüğümden beri elektriğe meraklıyım. bir gün babamın yeni aldığı havyayla oynuyordum sonra kablosunu çevirmeye başladım ben o dönen bişey sanıyorum daha 8-9 yaşındayım ne olduğunu bilmiyorum o zamanlar kabloyu döndüre döndüre kopartmışım havyanın ucuna kısadevre ettirmişim 😀 babam lehim yapmak için aldı havyayı ve elektriğe çarpıldı. bir taraftan gülüyor bir taraftan üzülüyorum babama

  CEVAPLA
 39. HalukHaluk

  İlkokula yeni başladığım dönemlerdi. Elektriğe çok meraklıydım. Bir gün babam eve içinde bir hesap makinesi bir kalem ve bir saat olan bir set almıştı. O zamanlar moda gibi bir şeydi bu. Bir vakit sonra hesap makinesinin pili bitti. Evde kimse yokken hesap makinesini ekmek bıçağının ucuyla söktüm. Pili çıkardım. İkide kablo buldum. Pilin iki tarafına kabloları iki parmağımın arasında bastırarak tuttum. Ve kendime dedimki ben bu pili elekrikten doldururum. İki kablonun diğer uçlarını aynıanda prize sokmamla hem parmaklarınım arasındaki pilin patlaması hemde derin bi elektrik şoku yaşamam bir oldu. O gün bu gündür hala çarpılıyorum 😀

  CEVAPLA
 40. hakkıhakkı

  Arkadaşlar 12 voltu 48 volta çıkaran trafo yapayım dedim büyük demir tozlu toroid nüve aldım, trafoyu sarıp devreye bağladım. ne555 ve mosfetlerle ile kurduğum frekansı ayarlanabilen bir devreydi. meğerse Back emf korumasını iptal etmişim(dalgınlık işte) 48 volt yerine anlık olarak 1000 volt sürekli 120 volt civarı yüksek gerilim çıkıyormuş dokunuyorum dokunuyorum çarpılıyorum dedim ki kendi kendime Allah Allah yav 48 volt AC çarparmı? 72 volt AC bile beni çarpmıyor (Bu da başlı başına garip bir olay) çarpılıyom yine dokunuyom çarpılıyom dedimki 48 volt ucuna floresanı bir değdiriyim ne olacak yanmaz yav olurmu öyle şey. (Kontrol kalemiyle baktım kontrol kaleminin neonu yanıyodu) Floresan hafif hafif yanmaya başladı. O an beni görecektiniz acaip şok olmuştum :DDD

  CEVAPLA
 41. BayyBayy

  Gerçekten güzel olmuş. Buralarda takılan herkesin vardır bi çok hikayesi. Benim ilk devrem, ortaokulda fizik dönem ödevi olarak yaptığım 2ledli flip flop devresiydi. Radyo amatörü elektronikçi abim bunu yap diyerek çizmişti devreyi bi kağıda. Devreyi, elemanları mukavvaya sokup, alttan birbirine lehimleyerek yapmıştım. Çocukluktan beri merakım vardı zaten. Hep açıp kurcalardım elektronik cihazları.
  Bu merakla da evi yakıyordum az daha. Lisedeydim. Direk 220voltla şarj olan 6-7 ledli bi el feneri getirmişti babam. Ve bozulmuştu. İçini açtım. 2-3 direnç bikaç kondansatörlü uzay montaj bi devre hatırlıyorum. Baktım baktım baktım. Sonra kapatıp tekrar şarja taktım. Malum, bozuk cihaz, pili patlar yanar vs diye düşünüp, gün içinde kullanılmayacak odadaki prize taktım. Ve unuttum 😀 Bi süre geçti, yanık kokuları gelmeye başladı. Ben odamı darmadağın etmiş, hala elektronikle uğraşıyordum ki hatta ilk ses amfim, tda2030 u yapıyordum hatırlıyorum. Annem gelip gelip, “sen mi yakıyon yine bişeyleri, bu yanık kokusu ne” diyodu 😀 Ben bişey yapmıyorum diyodum. Yaz sıcağında soba yakan mı oldu acaba dedik 😀 Sonra odamın içinde küller uçuşmaya başladı. Bi süre sonra da annemin çığlığı 😀 Yatak odası alevler içindeydi. Koca yatak yanıyodu. Simsiyah dumandı oda. Annemin o paniğini hiç unutmuyorum. İtfaiye çağırdım. Sonra sigortaları indirip hortumla söndürdüm yangını. Sonrasında atılan yatak komidin vs. ve 2-3 günlük temizlik, boya badana 😀

  CEVAPLA
 42. sercansercan

  ilk okul 1 2 okudugum sıralar 9 voltluk pilleri seri bağlayarak bir 3v ampulu bisikletime bağlamak amacındaydım tabii ozamanlar seri paralel ne bilmiyoruz 😀 amacım aslında daha uzun süre ışık almaktı ben seri bağlamıştım(yaklaşık 10tane 9v pil) taktıgım her ampül flamanı gidiyordu bende sinirlenip sökeyim dememle noluyor lan demem bir oldu 😀

  CEVAPLA
 43. FurkanFurkan

  Bende (muhtemelen lise 1 veya daha küçüktüm) evde kuzenlerim, misafirler falan vardı.Misafirler gelmeden önce 1,5 voltluk ampulu prize sokmuştum, bembeyaz aydınlanıp sönmüştü.Sonra kuzenlerim gelince dedim ki gelin şu 1,5 voltluk ampulu prize sok süper aydınlatıyor.Kuzenim aldı ampulu, sonra cesaret edemedi, bende ver lan şu ampulu diyerek yiğitçe atıldım 😀 aldım prize bir bağladım ampulu, pat diye bir ses geldi, sonra baktım heryer masmavi, sonra görüntü gelince gözüme bir baktım sigorta atmış, herkes yanıma gelmiş diyor noldu 😀 ev ayağa kalkmıştı bir nevi 😀

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir