Evlerdeki Elektrik Tüketimi ve Tasarrufu Hakkında

| Eylül 25, 2010 Tarihinde güncellendi
Evlerdeki Elektrik Tüketimi ve Tasarrufu Hakkında

Teknoloji gelişiyor elektriğin önemi büyük fakat tasarrufu unutmamak lazım faturaları ödüyorum ne tasarrufu dememek gerekli 🙂 çoğu yerde aydınlatmada hala eski flamanlı lambalar kullanılıyor evimizde gizliden elektrik tüketen cihazlarda cabası 🙂 elektrik tüketimi ve tasarruf yolları hakkında faydalı bilgiler. Makaleyi Hazırlayan emeği geçen kişilere teşekkürler.

Evlerdeki Gizli Elektrik Tüketimi

Tüm elektrikli aletlerinizi kapattıktan sonra elektrik sayacınızı kontrol edin. Sürpriz bir şekilde hala döndüğünü göreceksiniz.! Örneğin bilgisayarlar işlem yaparken 140 Watt, işlem yapmazken 27 Watt, kapatırsanız bile 5 Watt Elektrik tüketiyor. Kapanmayan elektrikli ev aletlerinin “Gizli Tüketimi” (Stant By) dünya elektrik tüketiminin en az yüzde 2’sine denk düşüyor. Yani, sadece Avrupa Kıtası’ndaki elektrikli aletlerin gizli tüketimi her yıl altı nükleer santralı çalıştırabilecek kapasitede.

· Kahve Makinenizin Ortalama Tüketimi = 800 W
· Kahve Makineniz Kapalı Olduğundaki Tüketimi = 1.5 W
· Ve de Kahve Makinenizin Fişini Çektiğinizde Ulaştığınız Sonuç = 0 W

BAZI elektrikli ev aletleri kapatılsalar bile elektrik tüketimini sürdürüyorlar. Bu da hem gereksiz bir enerji tüketimine hem de tüketicilerin elektrik faturalarının kabarmasına neden oluyor.

Bilgisayar örneğini ele alalım. bilgisayar çalışırken gücü yaklaşık 140 Watt’ yükseliyor. Bilgisayarda tüm işlemler durdurulduğunda da sayaç dönmeye devam ediyor. Bilgisayarın hemen çalışabilmesi için sürekli “stand by” olması gerektiği göz önüne alındığında, bu da mantıklı gözüküyor.

Ancak bilgisayarda hiç bir işlem yapılmadığı “yarı uyanık” zamanda da 27 watt gibi oldukça yüksek sayılabilecek bir miktarda lektrik tüketilmesi oldukça şaşırtıcı.

Bundan daha da kötüsü “off” düğmesine basıldığında bile PC’nin gücünün sıfırlanmayıp 5 watt civarında bir elektrik tüketmesi! Sonuç olarak, bilgisayarın hiç elektrik tüketmediğinden emin olmak için tek bir çözüm var, o da prizin fişten çekilmesi…

Nöbet Tutan Aletler (Stant By)

Bu rakamlar çok küçük olsa da önemsememem hata olur. Nitekim, Uluslararası Enerji Ajansı’ndan (AIE) Benoit Lebot”ya göre, tam olarak kapanmayan elektrikli ev aletlerinin “gizli tüketimi” dünya elektrik tüketiminin en az yüzde2’sine denk düşüyor. Başka bir deyişle, sadece Avrupa kıtasındaki elektrikli aletlerin gizli tüketimi her yıl altı nükleer santrali çalıştırabilecek kapasitede.

Bu durumu anlayabilmek için”nöbet tutan” aletlerin ortaya çıktığı otuz yıl geriye dönmek gerekiyor. O zamana kadar televizyon ya da fırın kapatıldığında her tür enerji tüketiminin durdurulduğundan emin olunabiliyordu.

Ancak çok daha sofistike audio ve video cihazların piyasaya sürülmesi durumu değiştirildi. Hi-fi, radyo-çalar saatler, müzik seti ve televizyon gibi aygıtlar saat, uzaktan kumanda ve “bellek” tuşuyla donanıp FM istasyonları ya da diğer programların kaydedilmesine olanak sağladılar.

Bu özellikler tüketici açısından büyük bir kullanım kolaylığı sunmakla beraber, elektrik tüketimini fazlasıyla artırdı.

Uzmanlar günümüzde, kapatıldıktan sonra bile gizli tüketimi sürdüren ev aletlerinin sayısının önemli oranda artmasının, durumu daha da ciddi hale getirdiğini belirtiyorlar.

Öte yandan, “yararlı israf”ı da “gereksiz israf”tan ayırmak gerekiyor. Faks, telsiz telefon gibi çalışmak için elektrik sinyaline gerek duyan aygıtlar birinci kategoriye giriyor. Bu durumda, bu makinelerin çalışması için gereken gizli tüketim meşru bir hal alıyor.

Uzmanlar zaten faks, telefon gibi aygıtların tükettiği elektrik miktarının diğer aygıtlarınkine kıyasla çok düşük olduğunu ifade ediyorlar.

Nedeni: Röle

Uzmanlar elektrikli ev aygıtlarının kapatılmalarına rağmen gizli elektrik tüketimini sürdürebilmelerini, bu aletlerin içinde bir transformatör bulunmasına bağlıyor.

Elektronik devreler elektrik akımının (220 V) sağladığından çok daha düşük bir gerilimle (Yaklaşık 5 volt) çalışırlar; işte bu noktada transformatör röle rolünü üstlenir.

“Çalıştırma/durdurma” anahtarı da genellikle transformatörün arkasında yer alır ve aygıt kapatıldğında bile transformatör hala gerilim altındakır. Bunun sonucunda elektrik sayacı dönmeyi sürdürür.

Bu aygıtları üretenleri, ürünlerinin düzenleniş biçimini değiştirmeye zorlayacak herhangi bir kural bulunmadığından, bu tür bir değişiklik çok az bir harcama gerektirmesine rağmen hiçbir üretici gerekli önlemi almamaktadır.

Bu konuda geniş bir araştırma yayımlayan Fransız Science et Vie dergisine göre, Ocak 2000’de Fransa’da 178 hanedeki 1270 aygıtın gizli elektrik tüketimi incelendi.

Video İlk Sırada

Bunlar arasında birinci sıraya oturan video aygıtıydı; nöbetteyken 1-30 watt arası, oldukça önemli sayılabilecek miktarda enerfi tüketen videolar hemen hemen bütün gün “stand by” olduğundan Fransa’da “gizli tüketim” in yüzde 32’sinden sorumlu tutuluyor.

Video dışında televisyon (1-22 watt), uydu anteni demodülatörü (5-17 W) ya da kablolu TV (3-23 W), hi-fi (1-24a W) v.b.’nin de oldukça yüksek oranda enerji tükettiği ortaya çıktı.

Ayrıca bilgisayarın da 1-27 W arası gizli elektrik tüketimiyle masum olmadığı belirlendi. Kahve makinesi, diyafon gibi aygıtların tüketiminin ise 5 W’ın altında kaldığı gözlendi.

Önlemler Emeklemede

Bu enerji israfına karşı tüketicilerin elektrikli aygıtlarını fişten çekerek önlem almaları için kampanyalar düzenlense de, sanayi kesimini bu konuda gerekli girişimlerde bulunmaya zorlayacak bir yasa henüz ortalıkta gözükmüyor.

Avrupa Birliği’nde, Brüksel’de endüstrinin bazı sektörleriyle gönüllülük temeline dayanan anlaşmalar imzalanmış olsa da, üreticilerin çoğunda bu konuda bir “isteksizlik” gözleniyor. Önlem olarak şimdilik yalnızca, etiketleme sistemi gündemde.

ABD’de “Energy Star” etiketine karşı Avrupa’da da sekiz yıl önce, aygıtın enerji kapasitesini A’dan G’ye sıralanan yedi kategoride inceleyen “Etiket Enerji” uygulaması gündeme getirildi. Uzmanlar bu yöntemin kesin bir çözüm sunmamakla birlikte pazara yüzeysel de olsa bir çeki düzen vermesi açısından bir ilk adım olarak görüyorlar.

Küçük Watt’lardan Büyük Enerjiler…

5 watt’la ne yapılabilir? Elektriği olmayan beş hane aydınlatılabilir mi? Evdeki en küçük ampulün bile en az 10, 20 watt olduğu göz önüne alındığında bu sorunun yanıtı’imkansız’ olacaktır… Oysa Kanadalı bir mühendis 0.1 Watt’lık tek bir beyaz elektrolüminesant diyodun (LED) bir çocuğun okuması için yeterli olduğunu kanıtladı!

Nitekim Dave Irvine-Halliday adlı mühendis ve kendi kurduğu “Light up the world” sivil toplum örgütü, şimdiye kadar dünyada 1 milyondan fazla haneyi bu yöntemle aydınlattı; Bolivya, Guatemala, Dominik Cumhuriyeti ve Nepal’de 60’ı aşkın hanenin yer aldığı bir köy 100 Watt’lık tek bir ampulün tüketimine eşdeğer enerjiyle aydınlanıyor.

Halliday’in yönteminin başarısı, LED’lerin uzun ömrü (Kırk yıl) ve olağanüstü randımanından kaynaklanıyor. Bu yarıiletkenler (LED) elektonları ışıklı fotonlara dönüştürülüp yüzde 95 oranında bir enerji sağlıyorlar; oysa normal bir ampulde enerjinin büyük bir bölümü ısıya dönüştüğünden, kapasitesinin ancak yüzde 10’u işlev kazanıyor.

Kanadalı mühendis bu elektrolüminesant diyodları besleyebilmek için en ücra köylere kadar her binayı pedallı jeneratör ya da güneş enerjisi panoları ve bir akümülatörle donattı. Sistemin maliyeti ise, proje yeni uygulandığında hane başına 60 dolarken 30 dolara indi; beş yıl içinde bu rakamın daha da azalıp 10 doların altına düşmesi bekleniyor.

Peki LED bizim elektrik faturalarımızın tutarını da azaltabilecek mi? Dave’e bu soru sorulduğunda Calgary (Kanada) Üniversitesi’ndeki laboratuvarında bu yöntemle bir haneyi aydınlattığını belirterek şunları söylüyor:

Bir binanın stratejik noktalarına 1’er watt’lık LED’ler yerleştirilmesi halinde, elektrik tüketimi yüzde 95 oranında azaltılarak halihazırdaki aydınlatma gücüne eşdeğer bir aydınlanma sağlanabiliyor.” Bundan daha güzel bir cevap olabilir mi?

Elektrik Tüketiminde Tasarruf

Günlük hayatta aydınlatmada ve elektrikli ev aletlerini kullanırken dikkat edilecek birkaç küçük ayrıntı elektrik enerjisinin daha tasarruflu kullanılmasına olanak sağlıyor.

Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü Ulusal Enerji Tasarrufu Merkezi’nce konutlarda elektrik enerjisinin verimli kullanılması konusunda hazırlanan broşüre göre, sadece aydınlatmada dikkat edilecek birkaç küçük ayrıntı bile önemli oranlarda elektrik tasarrufu yapılabiliyor.

Örneğin, akkor flamanlı 100 watt’lık (W) normal bir ampulle bir ailenin aylık tüketimi 100 kilovat saate (kWh) ulaşırken, aynı ışık akışını veren kompakt fluoresan ampul kullanıldığında aylık tüketim 20 kWh’ya kadar düşüyor. Türkiye’de tüketilen toplam elektrik enerjisi içinde aydınlatmanın payının yüzde 25 civarında olduğu düşünüldüğünde, bu, Türkiye genelinde ayda 1 milyar 120 milyon kWh’lık bir tasarruf anlamına geliyor.

Aydınlatmada Tasarruf

Elektrikli Ev Aletlerinde Tasarruf Yöntemleri

Buzdolabı: Buzdolaplarının verimli kullanılmasında öncelikle düzenli olarak bakım yaptırmak gerekiyor. Ayrıca, buzdolabının etrafının toz ve hava sirkülasyonunu etkileyici diğer maddelerden ve ısı kaynaklarından uzak tutulması gerekiyor.

Klimalar: İhtiyaçtan çok büyük bir klima enerji kaybına sebep oluyor. Evin güneş alan kısımlarının ağaçlarla gölgelenmesi, cam filmleri, pencere ve duvar tenteleri pasif soğutma yöntemlerinin uygulanması da klimanın soğutma yükünü azaltıyor, dolayısıyla daha az enerji kaybına sebep oluyor.

Ocak ve fırınlar: Eğer evde birkaç tane fırın varsa daima küçük olanı tercih edilmesi gerekiyor. Çok gerekli değilse ön ısıtma yapılmaması, yapılsa bile bu süre 10 dakikayı geçmemesi gerekiyor. Mikro dalga fırınlarda pişirmen 2-10 dakika, ısıtma ise 10-30 saniyede gerçekleşiyor, bu nedenle geleneksel fırınlara göre yüzde 66 daha az elektrik harcıyorlar. Çamaşır makineleri: Yüksek sıcaklıkta yıkamak yerine ılık suyla yıkamak, durulamanın ise soğuk su ile yapılması gerekiyor. Ayrıca, yıkama programları tam kapasite çalıştırılmalı. Eğer mümkünse çamaşırlar dışarıda güneş ve rüzgardan yararlanarak kurutulmalı. Bu arada, önden yüklemeli makinalar, üstten yüklemeli makinalara göre daha az enerji tüketiyorlar.

Bulaşık makineleri: Bulaşık makinası yerleştirilirken çevresinde en az 5 cm boşluk bırakılarak, ısınmadan dolayı oluşan sıcak havanın kolayca dağılması sağlanmalı. Yaz aylarında ısı ve nemi azaltmak için sabah ve akşam saatlerinde yıkama yapılmalı. Bulaşıkları ön durulamaya tabi tutmak gereksizdir, gerektiği durumlarda sıcak su yerine soğuk su kullanılmalı. Bulaşıkların sanitasyonu için yüksek sıcaklıkta yıkama arzu edilmedikçe 55 derece su sıcaklığı yeterlidir. Tam kapasite dolmadıkça makine çalıştırılmamalı.
Elektrikli süpürge: Elektrikli süpürgenin torbası sık sık boşaltılmalı. Bu işlem, süpürgenin emme gücünü yükselteceğinden daha verimli ve daha çabuk temizlemeyi sağlıyor. Ayrıca yılda en az bir kez motor bölümü açılıp, buradaki toz ve pamukçukların temizlenmesi gerekiyor.

Diğer Ev Araçları

Küçük ekranlı televizyonlar büyük ekranlara göre daha az elektrik enerjisi tüketiyorlar. Ses düzeyinin düşük tutulması da elektrik enerjisi tüketimi azaltıyor.

Saç kurutma işlemi mümkün olduğu kadar havlu ile makina kullanmadan yapılması gerekiyor. Ortalama olarak, bir saç kurutma makinasının 10 dakika çalışması 60 watt’lık bir lambanın 3 saat yanmasına eşdeğer bir enerji tüketiyor. Bu arada, akıllı sayaçlar ile puant tarifesinden yararlanarak, elektrik tüketiminin indirimli ücret tarifesi uygulanan zaman dilimlerine kaydırılmasıyla, aynı miktarda tüketilen elektrik için daha az ücret ödeniyor.

Yayım tarihi: 2008/03/30 Etiketler: , , ,8 Yorum “Evlerdeki Elektrik Tüketimi ve Tasarrufu Hakkında

 1. hacı

  Çok güzel bir yazı olmuş gerçekten. Gayet aydınlatıcı oldu. Lakin evimdeki bütün cihazlar anahtarlı çoklu pirizlere bağlı ve işim bitince anahtardan kapatıyorum. Ama lamba konusuna gelince evin bütün aydınlatmasını led sistemine çevireceğim. Farz oldu çünkü elektriğe yapılan %34 lük zam insanımızın iflahını kurutuyor. (kaçak elektrik kullanan vatan haini ……………ları hariç) . Şimdi candela hesapları yapıyorum. Saygılar…

  CEVAPLA
 2. info

  iyide 20w tsarruflu lambanın ışıgını kaç led verir birde lambanın her tarafı ışık veriyor ledler ile nasıl olacak

  CEVAPLA
 3. cimir

  1 Watlık led çok mantıklı yalnız 3 yada 4 tanesini aynı yerde ve kuvvetli yansıtıcılarla kullanmak gerekir çok güzel bir yazı tebrikler

  CEVAPLA
 4. Zişan Buldan

  Evde kullanılacak led lambaları nereden bulabilirim ,kimse bilmiyor .izmir de her yerde aradım kimsenin bundan haberi yok. Yardımcı olabilr misinz? Kızım da evini ayni şekilde aydınlatmak istiyor ama dediğim gibi led (ampul mü demeliyim ) lamba bulamadık.

  CEVAPLA
 5. kbr kbdy

  yazınız çok güzel, çok işime yaradı vede bu kadar çok elektrik harcadığımıza şaşırdm. ama insan oğlu bu, her şeyi yapar
  🙂

  CEVAPLA
 6. zgngr

  tebrikler çok aydınlatıcı bir yazı olmuş, emeğinize sağlık…

  CEVAPLA
 7. Ş. Ahmet ŞENER

  Noforst denen buzdolabını balkona çıkardım. Bedava sıfır derece soğuk. o ay elektrik faturası 61 tl den 25 tl ye düştü. Tavsiye ederim. Bizde şu elektrorik saatler arasıra azizlik yapıyor 80-100 KWH fazla yazıyor. Tekcilere sordum gerilim düşmesi, şimşek çakması gibi durumlarda olur dediler. Elektronik saatler güvenli değil.

  CEVAPLA
 8. Yakup Koç

  Yazınız çok güzel teşekkürler..
  bir konuda daha bilgi verebilirmisiniz.
  LED li elektrik düğmeleri ne kadar elektrik tüketir. yeni aldığım evde her tarafta bu düğmeler kullanılmış, normal olarak kapatma imkanı da yok.
  teşekkürler

  CEVAPLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir