Elektromanyetik Fırlatıcı CoilGun

| Haziran 15, 2023 Tarihinde güncellendi
Elektromanyetik Fırlatıcı CoilGun

Elektromanyetik Fırlatıcı CoilGun uygulaması tasarım olarak basit sayılır ama etkisi oldukca güçlü.. CoilGun Elektro manyetik fırlatıcı çok yüksek kapasiteli kondansatörün yüksek voltaj ile doldurulup bobin üzerinden deşarj edilmesi ile çalışıyor yazar ilk devresinde 2 adet 2900uF 200 volt kondansatörü paralel bağlayıp kullanmış kondansatörün dolmasını analog volt metre üzerinden izliyor sınıra geldiğinde voltajı bobine aktarıyor ve fırlatma işlemi gerçekleşiyor fırlatıcı bölümünde kullanılan boru pirinç olmalı deniyor

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

DİKKAT CoilGun Elektromanyetik Fırlatıcı devresi yüksek voltaj ile çalışmaktadır dikkatli olun kondansatör bağlantılarına dikkat edin + – kutupları ters bağlarsanız yüksek voltajda büyük patlamalar olabilir devreyi çalıştırmadan önce Sigortalı Elektrik Hattı,koruyucu gözlük kullanın

Elektromanyetik Fırlatıcı Çalışma prensibi

İlke oldukça basit. Bir kondansatör U voltajı altında şarj ediliyor ve bu kondansatör bir bobin içinde deşarj oluyor. Bu şekilde oluşturulan elektromanyetik darbe, bobinin girişine yerleştirilmiş ferromanyetik metalik bir nesnenin emilmesini mümkün kılacaktır. Deşarj çok kısa olduğu için bu cisim bobin çıkışında dışarı atılacaktır.

Enerjiye sahip bu ilk sarmal tabanca, elektromanyetik tahrikle bağlantılı olguları anlamayı mümkün kılıyor. Toplam 5760 uF kapasite için birkaç elektrokimyasal kapasitör kullandık. Bu kapasitörler, EDF ağının 230V AC voltajının doğrultulmasıyla elde edilen 325V DC’de şarj edilir.

Namlu, 230 mm uzunluğunda (manyetik olmayan) bir pirinç boru kullanılarak yapılmıştır. Uzunluğunun üçte biri, yüz tur 2,5 mm kare yalıtımlı bakır telin etrafına sarılır.

Bu bobin, iyi kesitli teller kullanılarak mümkün olduğu kadar doğrudan elektroniğe bağlanır. Vidalı kontağa lehim tercih edilmelidir.

Mermiyi sokmak için pirinç boruda 35 mm’lik bir açıklık yapılır. Bu merminin ucunu aşırı derecede keskinleştirmek işe yaramaz. Etki daha muhteşem olmayacak ve bu onu yalnızca tehlikeli hale getirecek. Nişan almaya izin vermek için namlunun eksenine pillerle çalışan paralelleştirilmiş bir lazer diyot monte edilmiştir.

Açıklanan bobin tabancası 116J, ilgili miktarların yanı sıra mermilerin hızlarının da değerlendirilmesini mümkün kılar.

Bobin tabancası zararsız oyuncaklar değildir. Çocukların erişebileceği yerlere yerleştirilmemelidirler! Karşılaştırıldığında, bir tüfek mermisi 5KJ ila 10KJ’yi temsil eder. Temel güvenlik kurallarına uyulmalıdır. Elektronik aksamlara herhangi bir müdahalede bulunmadan önce kondansatörleri boşaltma önleminin alınması tavsiye edilir.

Bu itici, ilginç bir fizik uygulamasıdır. Dikey olarak yerleştirildiğinde, Dünya’nın yerçekimi dışındaki yörüngedeki nesneler için temiz bir alternatif oluşturabilir. Bu tahrik yakıt kullanmaz, sessizdir ve bu nedenle ekolojiktir. Ne yazık ki, bu teknoloji kötüye kullanılabilir ve militarist amaçlar için kullanılabilir…

Yazar ve IUT en Ligne, bu elektromanyetik iticilerin kötüye kullanılmasıyla ilgili tüm sorumluluğu reddeder.

electromagnetic-launcher-coilgun

circuit-schema-electromagnetic-launcher-coilgun

Kaynak: public.iutenligne.net/etudes-et-realisations/nardi/Coilgun/Principe/index.html

elektromanyetik-firlatici-coilgun

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/08/26 Etiketler: , , ,6 Yorum “Elektromanyetik Fırlatıcı CoilGun

 1. bertan88bertan88

  kondansatörlerin yüksek voltajlı olması önemlimi ?

  CEVAPLA
 2. serkanserkan

  çok basit ama çok güçlü bir proje olduğu kesin ellerinize sağlık güzel olmuş bir şey sormak istiyorum müsadenizle,bu yaptığınız devre uzaklık olarak ne kadar alan da etkili olmakta ve bu etki alanını artırabilir miyiz ve artırırsak nasıl bir yol izlemek gerekir?
  şimdiden teşekkürler ben öğrenciyim ve bu konu üstünde çalışmam olacak bana yardımcı olursanız sevinirim tekrar teşekkürler….

  CEVAPLA
 3. KaaNKaaN

  bu sistemi kurup çalıştıran, daha önceden yapan arkadaşlar var mı acaba? varsa onlardan da yardım almak isterim, ben de öğrenciyim ve bu konuyla alakalı bir proje ödevi yapıyorum.

  CEVAPLA
 4. Mustafa DinçMustafa Dinç

  Yıllar önce üzerinde çalıştığım bir projeydi,daha fazla ekipman kullanarak çok güçlü etkiler sağlamıştım,bu çalışmayı ilk kez görüyorum,ben kondastör kullanmamıştım şelale tekniği kullanmayı planlamıştım,maliyeti oldukça fazla olması sebebiyle başka alanlara geçtim bu arada kısa bir not düşmek isterim dünyanın en kolay şeyi silah yapmaktır, en zoru ise insanlara faydalı şeyler yapmaktır umarım buldaki insanlar la aynı düşüncelerdeyim dir
  Herkese başarılar bu arada projemin adı beton elektronik kırıcıydı

  CEVAPLA
 5. cihan_yalgıncihan_yalgın

  bobin aksamının nasıl yapıldığını bilen var mı kullanılan telin özellikleri kaç spir sarılacak çok damarlı mı tek damarlı tel mi kullanılacak

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir