El Yapımı Triyot (Triode) Lamba

| Mart 8, 2013 Tarihinde güncellendi
El Yapımı Triyot (Triode) Lamba

Gerçekten süper bir işcilik kendi lambanı kendin yap özellikle elektronik punta makinası harika ek olarak Mustafa Sayan Abimizin Kısa Öz Açıklaması Aşağıdadır

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Bütün lambalarda flaman anot katot ve gate olmak üzere dört ana eleman vardır tipine göre gate ucu çoklu olabilir gate aynı zamanda gri olarakta anılır anotu kollektör katodu emiter gri`yi beys olarak düşünebiliriz transistöre göre daha dayanıklıdır

Ani yanmalar flaman hariç olamaz çok yüksek frekanslara çalışma özelliği nedeniyle günümüzde bile kullanılmaktadır. örneğin yüksek frekansla metal sementesinde çok kullanılır

Endüksiyon ocaklarında altarnatifi yarı iletken malzeme pek yok gibi magnetron bazı alanlarda lambanın yerini doldurdu magnetron bildiğniz gibi mikro dalga fırınlar için geliştirilmiştir.

Magnetron (Vikipedi)

Magnetron 1921 yılında Albert Wallace tarafından güçlü bir mikrodalga gönderici tüpü olarak geliştirildi. Fakat ilk kullanımı 1940 yılında gerçekleşti. Magnetron, kendiliğinden uyartımlı gibi osilatördür, diğer Yürüyen Dalga Tüpleri ya da klistron doğrusal ışınım yapan tüpler gibi çalışır. Magnetronda, radar cihazına in yüksek gönderim gücünü üretmek için birbirine dik (çapraz biçimli) bir elektrik ve kuvvetli bir manyetik alan oluşur. Bu nedenle eski yayınlarda magnetron çapraz alan üreteci” veya „çapraz alan osilatörü” olarak adlandırılmıştır.

Triyot (Triode) Lamba Yüksek sadakati nedeniyle seslendirme amplifikatörlerinde de aranan elemandır tabi ki bulunabilirse özel imalat yapan firmalar var

Mustafa Sayan

Yayım tarihi: 2008/10/12 Etiketler: , , , ,15 Yorum “El Yapımı Triyot (Triode) Lamba

 1. davut naci kayadavut naci kaya

  Videoyu sonuna kadar izledim. Metalin ve camın şekilden şekile dönüşümü mükemmel. Lambanın test edilişi ve bir radyoya takılıp kontrolüde çok güzel olmuş. Emeği geçen herkesin ellerine sağlık. Fransız amca dahil 🙂

  CEVAPLA
 2. keremkerem

  Amca aşmış kendini, bir lambanın yapıldığı sürede şimdi anakart imal ediyorsun. Vay be, yaşlanıyoruz galiba.

  CEVAPLA
 3. Barış SÖZÜAKBarış SÖZÜAK

  Lambaların HIFI sistemlerde çokça kullanılmasının sebebi aslında düşük distorsiyon değildir daha doğrusu harmonik distorsiyon değildir. Transistörleri beys ya da gate uçları ile diğer uçları arasında birleşim noktasından dolayı bir kapasite vardır. Bu kapasite iletim anında şarj-deşarj olurken sinyalde küçük bir bozulma yaratır.Lambalarların elektrodları arasındaki mesafe de çok daha fazla olduğundan bu kapasite düşüktür. Bu sayede de lambalar daha yüksek frekanslarda ve daha düşük geçiş distorsiyonlarında çalışabilirler. İşte bu nedenle lambalar hala transistörlerden üstündür. Ömür konusunda da şu var ki tv tüpleri nasıl tükeniyorsa lambalar da tükenir. Bir X lambası 10-100 Watt arası güç verebiliyorsa ve siz bunu ne kadar yüksek güçte kullanırsanız lamba o kadar çabuk emisyondan düşer ve eski performansını veremez. Yarıiletkenlerde de elektron akışından dolayı bir aşınma vardır ki bu nedenle teorik ömrü sonsuz da dense yarıiletkenlerde eskir ve bozulabilir.

  CEVAPLA
 4. kürşad sayınkürşad sayın

  o lambayı yapamadığımızdan ülkemiz bilim e teknolojide 0
  o lambayı yapmak için uğraşmadığımızdan 0
  o lamba 1920 yılının teknolojisi. o fransızın kullandığı ekipman , tornalar hariç elle yapılırsa en azından 5 000 ytl tutar. ki emek parası derdinde olan bizlere çok para, amma !!! o fransızın öğrencileri ARİANE uzay projesini gerçekleştiren talebeler.

  pek çok meslek lisesi ve üniversite gördüm ama hiç birinde bunu veya benzerlerini görmedim. hoş bizim okulda – mustafa kemal üni. bi takım aletler vardı ama anlayan hoca yoktu, vesselam.

  CEVAPLA
 5. gevvgevv Yazar

  Evet çok doğru kürşad sayın ne yazıkki teknolide çok çok geri kaldık artık yakalanırmı yetişirmiyiz bilemiyorum keşke olsa gerçi yakalasan ne olur eğitim sistemi geri kaldıktan sonra.

  CEVAPLA
 6. elektrologelektrolog

  amca aşmışki kendini ne aşmış vallahi azım acık izledim

  CEVAPLA
 7. Seçkin AydınSeçkin Aydın

  şunu net belirtmek gerekir ki lambaların en önemli üstünlüğü giriş empedansının sonsuz olmasıdır. Ancak yüksek frekanslarda elektotlar arasındaki kapasite sorun yaratır hemde oldukça sorun yaratır. özellikle kontrol grit ile anot arasındaki kapasitenin düşürülmesi için için bi elektrot daha eklenir (tetrot lamba) ekran grit denen bu elektrot pozitif polarizasyon ister ama bu seferde yüksek hızlı elektronların anoda çarptıktan sonra geri dönmesi pozitif polarize olmuş ekran gri tarafından bu elektronların çekilerek istenmeyen bi grit akımı oluşmasına neden olur bunun için bi elektrot daha eklenir (pentot lamba) bu da süpresör grit negatif polarize ister…aslında şimdi ki teknolojide lambaları aratmayacak giriş empedansı çok yüksek FET ler var hemde öle böle diil oldulça iyi…bizim gibi sevenlerin haricinde artık lambaların aranımı bitti gibi….ama şu imalatı izlemek çok ve çok güzeldi…

  CEVAPLA
 8. Tanser ÖzbağTanser Özbağ

  Selam Arkadaşlar,
  Şunu belirteyim ki bu vatan,mermi ve silah yapmak için o kadar uğraşmam diyenler tarafından kurtulmadı.O gün silah neyse bu günde teknoloji üretimi o.Kimse alınmasın.Yalnız maalesef bende görüntü 10 Dk kala bitiyor.Devamını seyredemiyorum.Başka bir link i varsa gönderirseniz sevinirim.Selamlar…

  CEVAPLA
 9. EgeEge

  Adamın emeğini yemeyelim ama bu sistemin kullanım alanı kaldı mı ve bu kadar emek uğraş ve parçaya karşın LED benzeri parçalara karşı bir avantajı var mı?

  CEVAPLA
 10. HÜSEYİNHÜSEYİN

  Merhaba arkadaşlar ben xray tüpleri üzerine 13 yıldır çalışıyorum . Çalıştığım cihazlar genelde yeni olduğundan mp tabanlı ama daha eski cihazlar da bazen lambalı devreler de var tabi.

  Bunun üzerine bilgi edinme yolunda sitenize eriştim elinize kolunuza sağlık. Bir yorum da benden dersem

  Eflatuna sormuşlar
  Dünyanın En Büyük Sırrı Nedir Diye..
  Cevap Şaşırtıcı ve Bi Okadar da Kolay
  Yap Ozaman Hemen Yap O zaman …..

  Ne zaman ki ne kadar küçük ve önemsiz olduğu değil
  Yapmayı üretmeyi öğrenmediğimiz sürece yolun sonu görünüyor…. 🙁

  CEVAPLA
 11. gökhan alkangökhan alkan

  arkadaşlar triyot lamba nerden bulabilirim bilgisi olan varmı ?

  CEVAPLA
 12. muratmurat

  bende hep yapmak istemişimdir ama istediğim bilgilere ulaşamıyordum şimdi videoyu izleyince çokta zor bişey olmadığını gördüm bunu kesinlikle yapmaya karar verdim yapıp bir amfide kullanmayı düşünüyorum.
  şu an araştırmam gereken birkaç konu var. o kullandığı metaller nedir ve metalleri batırdığı sıvılar ? bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirlerse sevinirim.

  CEVAPLA
 13. yavuzyavuz

  lambayı bilmeden elektronikçi olunmaz. Mümkünse sanat okullarında ve elektronik mühendisliklerinde lamba aynı bu şekil imal ettirilsin.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir