dsPIC30F2012 Dijital Termometreli Elektronik Stetoskop

| Haziran 1, 2023 Tarihinde güncellendi
dsPIC30F2012 Dijital Termometreli Elektronik Stetoskop

Dijital Termometreli Elektronik Stetoskop Stetoskop, tıp dilinde oskültasyon olarak bilinen, insan vücudundaki iç sesleri dinlemeye yarayan akustik tıbbi bir cihazdır. Oskültasyon, vücut sesleri çok zayıf olduğu için yüksek klinik deneyim ve iyi dinleme becerisi gerektiren bir beceridir. Özellikle bir hastada vücut seslerini dinlemek, ortam gürültüsünün yüksek olduğu bir ortamda zorlu bir iştir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Bu proje, Microchip’in düşük gürültülü op-amp’leri ve PGA’sı ile birlikte Microchip dsPIC yeteneklerini kullanarak çeşitli dijital filtreler uygulayarak net oskültasyon için vücut ses sinyallerini seçici olarak yükselten taşınabilir bir elektronik stetoskop oluşturma girişimidir. Termometre işlevselliği ve nabız sayısı gösterimi için dijital okuma eklendi. Bu projede, mevcut akustik stetoskopun zili, vücut ses sinyali algılaması için mikrofonla birlikte kullanılıyor.

MCP6022-mcp4011-dsPIC30F2012

Programlanabilir Kazanç Amplifikatörü – MCP6S26

Microchip’in PGA’sı MCP6S26, mikrofon kazancını dinamik olarak kontrol etmek ve sıcaklık sensörü girişini çekirdeğin ADC kanalına çoğaltmak için kullanılır. Bu PGA, DC’de kazanç 1’e ve AC sinyali için s/w kontrol edilebilir kazanca sahip olacak şekilde yapılandırılmıştır. Bu karma kazanç modu, bir kondansatör (C32) aracılığıyla VREF pimini toprağa atlayarak elde edilir. Bu kondansatör, VREF pimini etkin bir şekilde topraklayarak AC sinyali için kısa işlev görür ve böylece kazanç kayıt değeri başına kazanç sağlar. Kararlı durum DC girişi sırasında bu kondansatör açık devre gibi davranarak kazancı 1’e ayarlar. Bu PGA, sinyal kesme olmadan uygun AC sinyal amplifikasyonu için VCC/2’ye eğilimlidir.

Dört kutuplu aktif filtre – MCP6022

Microchip’in Rail-to-Rail ikili op-amp’i MCP6022, giriş sinyali bant genişliğini sınırlamak ve kenar yumuşatma filtre işlevi sağlamak için aktif filtre olarak kullanılır. Bu bir Chebychev filtresidir ve daha iyi yuvarlama için birlik kazançlı Sallen-Key filtre topolojisini kullanır. Bu filtre, Microchip’in Filtre Laboratuvarı yardımıyla tasarlanmıştır. Oskültasyon sinyalleri 3Khz bant genişliği içinde olduğu için kesme frekansı (Fc) 3Khz’dir.

dijital-termometreli-elektronik-stetoskop

Programmable Gain Amplifier – MCP6S26; Microchip’s PGA, MCP6S26, is misused to dynamically suppress microphone realise and to multiple temperature device signaling to ADC manoeuvre of the set. This PGA is configured to jazz acquire 1 at DC and s/w manageable advance for AC signaling. This mixed get mode is achieved by bypassing VREF pin to primer thru a capacitance (C32). This capacitance book as brief for AC sign effectively attachment the VREF pin thereby providing wax as per turn show worth. During unfluctuating tell DC signaling this capacitance acts as afford circuit thereby signaling selection. Author: Sivakumar Govindarajan

Digit tangency agile strain – MCP6022

Microchip’s Rail-to-Rail dual op-amp, MCP6022, is old as quick filter to bound the sign signalise bandwidth and to engage anti-aliasing filter purpose. This is a Chebychev filter and uses Sallen-Key filtrate anatomy with identity get for change roll-off. This filter is designed with the serve of Semiconductor’s Strain Lab. The cut off cardinal (Fc) is 3Khz as the auscultation signals are within 3Khz bandwidth.

Hardware Design

Please refer Appendix A for complete schematic.There are fundamentally eight blocks in this system

1. Programmable Gain Amplifier – MCP6S26
2. Four pole active filter – MCP6022
3. Core – dsPIC 30F2012
4. 3 pole active filter – MCP608
5. Digital Potentiometer – MCP4011
6. Audio amplifier – LM386
7. Digital display
8. Power supply – LF50

dspic30f2012-electronic-stethoscope-amplifies

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/05/23 Etiketler: , , , , , ,3 Yorum “dsPIC30F2012 Dijital Termometreli Elektronik Stetoskop

  1. bctbct

    bu devrede bulunan pıcin 9-10 nolu bacaklarında ki kristalin değeri nedir? ayrıca pıc e gelen 2 nolu bacağa bağlı olan MCP6022 opampının altındaki opamp değeri hakkında bilginiz var hangi opamp ? cevap verirseniz sevinirim. [email protected]

    CEVAPLA
  2. hasan silerhasan siler

    bu devreyi bitmiş halini yaparak bana gönderebilecek olan varmı ben bu işten anlamıyorum ama böyle bir devreye ihtiyacım var. yapıp gönderebilecek olan varsa mail adresim [email protected]

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir