DIY Audio Türkiye

| Nisan 13, 2011 Tarihinde güncellendi
DIY Audio Türkiye

Merhaba,

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Bu yazımda Özellikle ses elektroniği konusunda çok iyi bir kaynak olan “DIY Audio Türkiye”  sitesinden bahsedeceğim ayrıca sitenin yöneticisi Hazar Karabay ile kısa bir röportaja da yer vereceğim

DIY Audio Türkiye”  (http://diyaudiotr.com/) sitesinde en çok ilgi gören bölüm sanırım ana sayfada bulunan “projelerimiz” bölümü. Burada yer alan uygulamalar yazarlar tarafından yapılmış ve tüm detayları ile paylaşılmış. Ayrıca makaleler bölümünde “Hoparlörler ve Hoparlör Kabinleri” hakkında bilgiler bulunuyor tabi ki zamanla yeni makaleler eklenebilir. Forum bölümü ise bana göre tam bir bilgı deposu. Bazı forum üyelerinin makale tarzında yorumları oluyor 🙂 oldukça faydalı bilgiler bulunuyor tabi ki diğer bir çok üyenin de büyük katkıları var.

Ben de yeni yeni forumun derinliklerine inip konuları inceliyorum 🙂 adı üstünde “DIY” (kendin yap) paylaşımlarda, sorulara verilen cevaplarda çok değişik yöntemler ip uçları vb. oluyor anlayacağınız sitenin içeriği oldukça iyi mutlaka ziyaret etmenizi öneririm

boll

Hazar Karabay ile yapılan kısa bir röportaj;

Soru: Neden “DIY Audio Türkiye” ? Sitenizi ilk gördüğümde meşhur http://www.diyaudio.com/ sitesinin Türkiye bölümünün açıldığını sanmıştım 🙂

Cevap: diyaudio.com ile fiziksel bir bağımız bulunmasa da, konumuz birebir aynı. Bu konuyla ilgili bir Türkçe site açma fikri ortaya çıktığında isim için ilgilenenlerden fikir aldık. Tamamen Türkçe bir isim olması tercihimdi, fakat kısa ve akılda kalıcı bir isim bulmak zordu. Alınan isim önerilerinin sonucunda bir seçim yapıldı ve çoğunluk bu isimde karar kıldı. Ben yine de seselektronigi.com, sesdevreleri.com, kendindinle.com gibi Türkçe isimler de aldım. Halen önerileri değerlendirmekteyiz.

Soru: DIY Audio Türkiye sitesini kurmak kimin fikriydi ? Ve neden böyle bir site kurdunuz ?

Cevap: Fikir Özgür Bey’e, hayata geçirme bana ait. Amacımız ya da farklılığımız diyeyim; sadece bizim ve forum üyelerinin geliştirip uyguladığı projeleri paylaşmak. Dolayısıyla “denenmiş” bir proje havuzu oluşturmak. Aynı zamanda bir forumdan bekleneceği üzere genel ses elektroniği sorular ve sorunlara da bilgimiz dahilinde yanıt vermeye çalışmaktayız. Alanımızda tek olmanın gururunu taşıyoruz.

Soru: Oldukca detaylı hazırlanmış projeleriniz var forum bölümde belirli üyeler detaylı bilgi dolu yorumlar yapıyor fakat uzun süredir bir sessizlik var yeni projeler paylaşılacak mı ? ya da değişik aktiviteler olacak mı ?

Cevap: Bu sorunun cevabı bir önceki cevapta da gizli. Sadece bizim geliştirdiğimiz ve denediğimiz projeler deyince yeni içerik sağlama görevi de sadece bize ait oluyor. Bu sebeple sirkülasyon az gözükebilir. Diğer bir sebep ise ana sayfayı uzun süredir güncellememem, foruma girmeden ana sayfaya bakanlar eski tarihleri görüyor. Öte yandan, çok fazla başlık olmaması bizce bir artı. Nicelikten çok niteliğe önem verdiğimiz, neredeyse ansiklopedik bilgi barındıran forum konularında da kendini göstermekte. Fakat bunlar fazla yeni içerik olmamasının bir mazereti tabii ki değildir.

Kişisel yoğunluklarımı atlatır atlatmaz ana sayfa ve forumu entegre hale getirip; tek platformdan en güncel haber/projeleri verecek bir altyapıyı kullanıma açarak, proje geliştirmesine ağırlık vermeyi planlıyorum. Zira zaten başlanılan ama henüz sonuca ulaşmayan irili ufaklı projeler mevcut. Bu yeniliklerle beraber, “kit proje”lerimiz (PCB ve komponentlerin alınabileceği, bir kılavuz ile montajın yapıp çalıştırılabileceği sistem) de üyelerimizin ve ses elektroniğine ilgi duyan kişilerin beğenisine sunulacak.

boll

Zaman ayırıp soruları cevapladığınız için teşekkür ederim siz ve DIY Audio Türkiye ailesinin başarılarının devamını dilerim

Ben teşekkür ederim.

Yayım tarihi: 2011/04/13 Etiketler:Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir