DIGIAC 2000 Deney Seti, Uygulamalar, Dosbox Dos Emulatörü

| Haziran 11, 2023 Tarihinde güncellendi
DIGIAC 2000 Deney Seti, Uygulamalar, Dosbox Dos Emulatörü

Okurlarımızdan Gökhan AKÇA Uludağ üniversitesi elektronik mühendisliği bitirme projesinde kullandığı DIGIAC2000 deney seti hakkında yaptığı çalışmayı bana ulaştırdı kendisine teşekkür ederim çalışma içinde bir çok bilgi, uygulama, program bilgileri bulunuyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

DIGIAC 2000 deney seti mikroişlemci tabanlı bir sistemdir. Diğer mikroişlemci tabanlı sistemlere göre biraz eski bir cihaz olmasına karşın yetenekleri bakımından çoğu cihazdan daha yetenekli ve kullanışlı bir cihazdır. Merlin metin düzenleyici programında yazılan programlar sayesinde cihaz üzerindeki motor döndürülebilmekte, cihaz üzerindeki ses vericiden ses çıkışı yapılabilmekte ve ultrasonik alıcı-verici ile çeşitli işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Bunlar ve bunlar gibi birçok benzer işlem DIGIAC 2000 üzerinde gerçekleşebilmektedir.

digiac-2000

Bu bakımdan yetenekli ve kullanışlı bir cihaz olan bu cihaz üzerinde projemin gerçeklenmesinin en önemli nedeni ise, cihazın ilgili derslerde yeteri derecede kullanılmamasıdır. Bunun en önemli nedeni ise cihazın yeteri derecede tanınmamasıdır. Cihazın içeriği ve yetenekleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler gerek kütüphane gerekse diğer ortamlarda çok yoğun olmamasından dolayı bu cihazlar elektronik laboratuarında uzun bir süredir kullanılmayı beklemektedir.

Bu projenin önemi yukarıda da bahsedildiği gibi cihazı elektronik laboratuarlarına kazandırmaktan geçmektedir ve projenin uygulanma amacı tamamen bu öneme dayanmaktadır. Mikroişlemci derslerinde kullanılmak üzere dışarıdan başka bir deney seti almak yerine bu cihaz laboratuara kazandırılabilir ve ekonomik yönden de büyük bir israfın önüne geçilmiş olur.

Proje kapsam açısından olabildiğince geniş tutulmaya çalışılmış, fakat cihaz ile ilgili bilgilerin kısıtlı olması nedeniyle çok ayrıntılı özelliklere değinilememiştir. Ancak verilen bilgiler cihazın kullanılmaya başlanması ve tanıtılabilmesi açısından yeterlidir ve bu bilgiler ile de cihaz üzerinde program geliştirilip uygulama yapılabilir.
Uygulama geliştirebilmek için de gerekli bilgiler proje çalışmasında yeterince verilmiştir.

Mikroişlemci dersinde görülen Assembly dili bu cihaz üzerinde kullanılabilmektedir, sadece özel işlemler için gerekli olan bazı parametlerin programa ilave edilmesi gerekmektedir. Proje çalışmasında cihazı daha kolay anlayabilmek için çeşitli uygulamalar geliştirilmiş ve beklenen sonuçlar cihaz üzerinde belirli şekillerde görülmüştür.

elektronik-kaynaklari-digiac-2000-deney-seti-uygulamalar-dosbox-dos-emulatoru

digiac-2000-deney-seti-uygulamalar-dosbox-dos-emulatoru

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/10/29 Etiketler: ,1 Yorum “DIGIAC 2000 Deney Seti, Uygulamalar, Dosbox Dos Emulatörü

  1. InterpaddyInterpaddy

    Hi This is great – do you have the Merlin Assembler / Communication software?

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir