Dell Laptop Adaptörü Tersine Mühendislik

| Haziran 18, 2023 Tarihinde güncellendi
Dell Laptop Adaptörü Tersine Mühendislik

Bu üç pinli adaptör olayı yanlış hatırlamıyorsam HP dizüstü bilgisayar adaptörleri ile başladı ama kısa sürede yan sanayileri çıktı sorunsuz kullanılıyordu Dell daha farklı bir sistem kullanmış illlaki orjinal adaptör gerekli fiyatıda baya yüksek gerçi ileride çözüm bulunur ama henüz yayılmadı. Dell Laptop Adaptörü OneWire protokolünü kullanıyor. MSP430G2553 mikrodenetleyici ile Laptopun adaptörün uyumlu olduğu bilgisinin verilmesi sağlanmış

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

!!! UYARI: Bu proje dizüstü bilgisayarınıza zarar verme gibi ciddi sonuçlara neden olabilir. Uzmanlık gerektirir gerekli voltaj, yük testlerini yapın. Her şey sizin sorumluluğunuzdadır. !!!

Proje biraz uğraştırıcı olmuş yazarın lojik analizörü olmadığı için öncelikle verileri MSP430G2553 mikrodenetleyici ile alıp kayıtlara göre tekrar tasarım yapmış 4 bölümlük yazıda tüm detaylar var.

Yazarın Açıklaması; Güç adaptörünün DS2502 benzeri bir çipe sahip olabileceğini bilerek, OneWire protokolünü aramaya başladım. Aslında bu protokol için çok sayıda belge ve hatta kaynak kodu var ve doğrulama amacıyla bazı DS18B20’lerim var, bu protokolde MSP430G2553 ile çalışan bazı kodlar buldum. Ve DS18B20 ile harika çalıştığını doğruladım: Benzersiz cihaz kimliğini okuyabilir ve hatta oda sıcaklığını bile alabilirim.

modification-dell-laptop-power-adapter-bios-screen-solved

Kapsam veya mantık analizörü olmadan, tek kablolu protokolünü koklamak kolay değildir. Bu yüzden MSP430G2553 ile bir yazılım yapmaya karar verdim. Bu çip, yakalama özelliğine sahip bir zamanlayıcıya ve 512 bayt RAM’e sahiptir. Bu yüzden zamanlayıcıyı sinyal hattının hem yükselen hem de düşen kenarını yakalayacak ve geçen zamanı RAM’de 100 tamsayılı bir diziye kaydedecek şekilde ayarlayabilmeliyim.

Sınırlı RAM nedeniyle, arabellek dolduğunda durmak zorunda kalacağım. Bu, iletişimin tam bir dökümünü almayacağım, ancak iyi bir başlangıç ​​​​olması gerektiği anlamına gelir.

TAMAM. Bağlanalım ve ne bulabileceğime bir bakalım. Her şeyi bağladıktan sonra, güç adaptörünü dizüstü bilgisayarıma taktıktan sonra, MSP430G2553’de çalışan kod, önceden ayarlanmış kesme noktasında hızla durur, bu, yükselen ve düşen kenarlar hakkında 100 veri topladığım anlamına gelir ifade izleme penceresinde içeriği kopyalarsanız, bellek dökümünü manuel olarak kopyalamam ve python kullanarak bunları ondalık sayılara dönüştürmem gerekir.

Kodu çalıştırdım ve elimizde: 0xFB, var evet! Yani OneWire protokolüdür! bilgileri adaptörden aldımm:

RomID: 11 63 4D 8B 00 00 00 14 . LSB’den MSB’ye başlayarak. 0x11, hakkında bilgi bulamadığım koddur.

Dize biçimi: DELL00AC090195046CN09T2157161543835EAL03

Dizüstü bilgisayar ile güç adaptörü arasındaki tek kablolu protokolün dinlenmesi, dizüstü bilgisayarın aslında 0x08 başlangıç ​​adresinden, yani “090”dan 3 bayt okuduğunu gösterir. Görünüşe göre “090” watt ve “1950” voltaj (19,5v), ardından “46” amper (4.6A), sıfırlama bir seri# gibi görünüyor. Ve dizüstü bilgisayarım watt hariç diğer tüm bilgileri umursamıyor, ve çipin RomID’sini de umursamıyor!

Kaynak: hclxing.wordpress.com/2014/02/06/hacking-the-dell-laptop-power-adapter/

Dell Laptop Adaptörü hackleme pcb, şema kod dosyaları;

dell-laptop-adaptoru-tersine-muhendislik

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2022/06/18 Etiketler:1 Yorum “Dell Laptop Adaptörü Tersine Mühendislik

  1. TahaTaha

    Merhaba geçen gün bir orijinal dell adaptörü parçaladım içinde ds2501 diye bir to92 kılıfında entegre vardı bütün sinyal işini bu görüyor Ali expres de satılıyor 5 tanesi 50 TL yazmış muhtemelen Türkiye de de satılır 120w di bendeki adaptör ama bence hepsinde aynı entegre kullanılıyor daha önceden 90 w da parçaladım ama onun resmi yok hatta seneler önce ayarlı güç kaynağından leptop u çalıştırmak için bozuk adaptörün bu entegrenin olduğu bölgeyi kesip ayarlı güç kaynağına bağlayıp da kullandım yani sinyali sadece bu entegre oluşturuyor

    https://ibb.co/yWVb1Ph

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir