Bilgisayar Güç Kaynağı Test Cihazı

| Haziran 18, 2023 Tarihinde güncellendi
Bilgisayar Güç Kaynağı Test Cihazı

Yıllar önce yaptığım ATX güç kaynağı test cihazı o zamanlar piyasamızda böyle bir test cihazı yoktu. Satın alınan güç kaynakları genelde yeşil siyah kablo kısa devre edilerek test ediliyordu fan döndümü, çıkış voltajları normalse yeterliydi fakat ana karta takınca arızaları meydana çıkıyordu veya onarılan güç kaynakları ana kart üzerinde sorun yapıyordu. Bende basit bir test kartı tasarladım yıklaşık 20 yıldır kullanıyorum binlerce güç kaynağı bu kart ile test edilmiştir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

ATX Test Devresi Detaylı Anlatım

ATX PSU test devresi için kullandığım dirençleri tecrübelerime göre değiştirip en uygun değerleri buldum ilk başlarda 3.3V, 5V, 12V hatlarında direnç değerlerini baya düşük seçmiştim ama bazı güç kaynakları korumaya geçiyordu sonrasında direnç değerlerini arttırarak, deneyerek uygun değerleri buldum. Öyle garip arızalar çıkıyorduki mesela test cihazını bağladım zaman ATX güç kaynağı korumaya geçiyordu baya uğraştırmıştı -12V doğrultucu diyotun arızalı olduğunu bulmuştum çözümüde bir anlık oldu test kartında -12v ledi çok hızlı sönünce acaba mı dedim devamı geldi 🙂 gerçi zaten yük direnci bağlı hızlı sönmesi normal ama nasıl baktıysam bir fark görmüştüm üstelik aynı arızadan 200 kadar birikmiş güç kaynağı vardı hepsi aynı arıza çok şaşırmıştım sanırım diyotlarda üretim kaynaklı bir sorun vardı..

Aslında o yıllardan bu güne güç kaynakları çok daha güçlü 5W dirençlerin değeri biraz daha düşürülebilir ama gerek olmadı zaten genelde yaptığınız tamire göre yüksek güç testi gerekmiyor.

ATX güç kaynağı test devresi performans testi için tasarlanmadı zaten bu iş için çok detaylı tasarım gerekli sadece hafif yük üzerinde güç kaynağını test etmek için kullanabilirsiniz. Kart yaklaşık olarak toplamda 3.5A çekiyor yüksek güçlü cihazlar ile uğraşıyorsanız direnç hesabı; V / R yani voltaj bölü direnç örneğin 5 volt için 5 / 3.9 = 1.2(A)

Bu kart üzerinde çalışıp kasa içinde çalışmayan, sorun çıkartan güç kaynağı olmadı. Voltaj göstergesi için LED kullanılıyor voltaj ölçümü için multimetre gerekli. İlk zamanlar voltmetre komitatör, ekleyip devreyi daha da geliştirecektim vakit olmadı zaten sonrasında gerek kalmadı kolayca ölçün yapıyorum..

Not: Bazen kondansatörleri şişen güç kaynaklarını test devresine bağlayınca sorun anlaşılıyor korumaya geçiyor ama genelinde şişen kondansatörlerin durumuna göre korumaya geçmiyor. Aslında uzun süre devreye bağlı kalsa korumaya geçecek ama beklemeye gerek yok cihazı açıp kondansatörleri kontrol edin.

ATX Güç kaynağı test kartının PCB tasarımını tek katlı yaptım ama Çinden PCB siparişi verdiğim için çift katlı PCB tasarımı yaparak daha iyi soğutma sağladım fakat 30w havya ile şase hattına lehim yapmanız zor olacak yüksek güçlü havya veya kurutma makinası, sıcak hava ile ön ısıtmaya yaparak kolay lehimleyebilirsiniz ben 60w havya kullandım. PCB tasarımı sprint layout 6 ile hazırlandı

Son olarak eski ATX güç kaynaklarında -12V ve -5V vardı sonrasında -5V çıkartıldı bazı güç kaynaklarında ikiside yok bu durumda bu voltajların ledleri ışık vermeyecek ledler bozuk ve devre hatalı diye düşünmeyin…

Bilgisayar PSU Test Cihazı Devre Şeması

computer-psu-tester-circuit-diagram-atx-tester-schematic

board-pcb-psu-tester-circuit-diagram-atx-tester-schematic

atx-power-supply-tester-2

atx-power-supply-tester

ATX Test devresine ait PCB dosyaları;

bilgisayar-guc-kaynagi-test-cihazi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2022/03/26 Etiketler:9 Yorum “Bilgisayar Güç Kaynağı Test Cihazı

 1. McMc

  Kesinlikle her tamirle uğraşanların elinin altında olması gereken bir devre.

  CEVAPLA
 2. gevvgevv

  sağ ol @seron

  @Mc detaylı bir devre değil ama evet atx psu tamirinde çok iş görüyor

  CEVAPLA
 3. OrhanOrhan

  Selam

  Burhan bey elinize sağlık kullanışlı işe yarayan bir devre benimde ilgimi çekti fakat anlamadığım bir nokta var

  *zaten genelde yaptığınız tamire göre yüksek güç testi gerekmiyor.*

  Demişsiniz biraz açarmısınız anlayamadım

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba,

   Örneğin güç kaynağının stantby katı arızalı onardınız kondansatörleri kontrol ettiniz soğuk lehimleri kontrol ettiniz test kartına bağladınız düzgün çalışıyor voltajları ölçütünüz her şey normal bundan sonra yapacak pek bir şey yok zaten azıra belli

   Veya 12v hattında kondansatör şişmiş çihaz korumaya geçiyor kondansatörü değiştirdiniz ve diğer kondansatörlerde sorun yok soğuk lehim yok test kartını bağladınız normal çalışıyor voltajları ölçütünüz değerler normal bu durumda detaylı test gerekmiyor söylediğim gibi 20 yıldır sistemim aynı binlerce güç kaynağı elimden geçti

   İyi çalışmalar.

   CEVAPLA
 4. OrhanOrhan

  Anladım burhan bey detaylı açıklama için teşekkürler.

  CEVAPLA
 5. OsmanOsman

  binlerce güç kaynağı ne la tüm istanbul sendemi 😁

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir