Basit LDR kontrol devresi

| Eylül 6, 2010 Tarihinde güncellendi
Basit LDR kontrol devresi

Elektroniğe yeni başlayanların uygulayabileceği basit bir ldr kontrol devresi yapımı basit ve maliyeti düşük. Devreyi Hazırlayan emeği geçen kişilere teşekkürler.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Devre şeması ve baskı devre alt üst görünümleri;

ldr-devresi-bc548 ldr-kontrol-devresi-baski-devre-pcb

LDR KONTROL DEVRESİNİN ÇALIŞMASI

Devre bir LDR kontrol devresidir.Işığa duyarlı olan LDR, üzerine ışık düştüğü anda direnç değeri çok küçük oranlara kadar düşüyor. Bu sayede BC548 transistörünün baz ucuna + gerilim gelmesi sağlanıyor ve transistör yalıtıma giriyor.

Eğer LDR’nin üzerine düşen ışık aralırsa o zaman LDR’nin direnci yükselecek ve transistör iletime sokularak kolektör-emiter arasından akım akması sağlanarak led yakılıyor.Böylece devremiz karanlıkta ışık verecek şekilde kullanılıyor.

DEVRENİN DİNAMİK ÖLÇÜMLERİ

BC548 TRANSİSTÖRÜ

Baz-emiter : ~
Baz-kollektör : ~
Emiter-kollektör: 12V

DEVRENİN STATİK ÖLÇÜMLERİ

Baz-emiter : 1M
Baz-kollektör : 1M
Emiter-kollektör: 10 OHM

Malzeme listesi:

200K Trimpot
27K Direnç
220K Direnç
470R Direnç
LDR
BC548
LED

Yayım tarihi: 2010/09/06 Etiketler: , ,14 Yorum “Basit LDR kontrol devresi

 1. serhatserhat

  merhaba öncelikle emeğine sağlık bu siteyi daha yeni keşfettim fizikçilere baya bir faydalı görünüyor zamanla daha çok keşfederiz inşallah…

  bir sorum olacak bu ldr lazer ışınını maksimum kaç metreden görebiliyor acaba bir de normal nokta lazerler kaç metre uzağa ışın gönderebiliyor lazeri güçlendirme ile bu mesafe artarmı son olarak lazeri güçlendirmek için gerilimi arttırmak işe yararmı bunları öğrenebilirmiyiz. okulda çocuklarla bir proje hazırlamaya çalışıyoruz bu konuda bilgiye ihtiyacımız var yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler…

  CEVAPLA
 2. SerdarSerdar

  Merhaba arkadaşım ben bu işlere yeni başladım.. özellikle bu yaptığın ve paylaştığın devre için teşekkür ederim… sana bir sorum olucaktı. bu devrenin çalışma voltajı kaç acaba?? en yakın zamanda birisi cevap verirse Allah razı olsun… ben lisede eletronik bölümünde okuyorum bu devreyi ödevim için kullanacağım yani eğer ilgilenirsen çok teşekkür ederim..ELLERİNE SAĞLIK..

  CEVAPLA
 3. Ma(v)i RüzgarMa(v)i Rüzgar

  Açık devre şeması ile malzeme listesinde verilen değerler çelişiyor. Devrenin kararlı bir biçimde çalışabilmesi için malzeme listesinde yer alan değerler ile devre kurulmalıdır.

  Şematik olarak çizim de bir hata yoktur ama direnç değerleri malzeme listesine göre seçilmelidir.

  Serdar kardeşim devrenin çalışma voltajını sormuş: Bu devre 12 V dc gerilimde çalışacak şekilde tasarlanmış; ancak farklı çalışma voltajlarına, malzeme değerleri ile oynayarak uyarlamak mümkün.

  Şemada; LDR nin ve transistörün emiter ucunun bağlı olduğu alt yol -12v potansiyele, potansiyometrenin ve led diyodun ön direncinin üst uçlarının bağlı olduğu yol ise +12v potansiyele bağlıdır.

  Çalışmasına gelince: LDR yeteri kadar ışık alamaz ise, iç empedansı yükseleceğinden, transistörün beyz ucu daha pozitif olacaktır. Bu uçdaki gerilim 0.65 volt olduğunda transistör iletime geçer ve led ışık verir. LDR yeterli ışığı aldığında, iç empedansı çok düşeceğinden, transistörün beyzini negatife çekecek, dolayısıyla yeterli pozitif beyz polarmasını alamayan transistör iletime giremeyeceği için led sönük kalacaktır.

  Burada devre hassasiyeti, şemada 200 ohm olarak gösterilen (aslında 200k veya 220k potansiyometre ya da trimpot) potansiyometre ile ayarlanır. Ledin yanmasını istediğiniz karanlık düzeyine ulaştığınızda, led yanıncaya kadar yavaşça potansiyometreyi ayarlarsanız devrenizi amacınıza uygun kalibre etmiş olursunuz.

  Hassas ayar için potansiyometrenizin çok turlu olmasını tavsiye ederim. Bu arada led diyod ve direncini söküp yerine 12v bir röle bağlarsanız, hava kararınca çalışmasını istediğiniz bir ışık kaynağı ve ya bir cihazı kontrol edebilirsiniz. Röle kullanacaklar, transistörü ters emk dan korumak için, emetör-kollektör uçlarına ters kutuplanmış bir diyod bağlamayı unutmasınlar. 1N4148, 1N4007…vb. Diyodun katod ucu kollektöre, anod ucu emitere bağlanmalıdır.

  Devreyi acemilerin de anlayıp yapabileceği düzeyde analiz etmeye çalıştım. Umarım devreyi yapmak niyetinde olanlara bir parça yardımcı olabilmişimdir…

  CEVAPLA
  1. Özgür Doğan YılmazÖzgür Doğan Yılmaz

   Mavi ruzgar ben devreyi yaptim malzeme listesine tamamen uydum fakat karanliktada aydinliktada devre akim gecisine izin veriyor nedeni ne olabilir

   CEVAPLA
 4. UğurUğur

  buradaki trimpotun görevini anlayamadım zahmet olmasa bilgi verebilirmisiniz.

  CEVAPLA
  1. SalihSalih

   Trimpot ayarlı dirençtır aslında yani ışık alma direncini ayarlıyor

   CEVAPLA
 5. AlperenAlperen

  Bir soru soracağım bu devreyi nasıl ışık alınca çalışır hale getirebilirim?

  CEVAPLA
 6. güngörgüngör

  yardımcı kontaktör yardımıyla ters çalıştırabilmek mümkün bence

  CEVAPLA
 7. harun ulutaşharun ulutaş

  ldr ile paralel olan direnci yer değiştir aydınlıkta yanan karanlıkta sönen devre olur

  CEVAPLA
 8. VeliVeli

  Uğur kardeşim bu devredeki trimpotun önemi ldr nin hassasiyetinin arttırılması veya azaltılması için

  CEVAPLA
 9. onuronur

  röle için takılacak diyod bir adet mi olacak yoksa iki tanemi çözemedim, benım anladığım diyotu emiter ve kollektör arsına koyacağız ama nasıl olacak bana biraz ters gibi geldi, yardımlarınızı bekliyorum .

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir