7 Segment LED Display Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

| Temmuz 23, 2013 Tarihinde güncellendi
7 Segment LED Display Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

7 segment LED (7-parçalı sayısal LED) gösterge en yaygın sayısal gösterge biçimlerinden biridir. Yedi çubuk parça 8 oluşturacak şekilde bitiştirilmiştir. Elemanın uç sayısını azaltmak amacıyla LED lerin ya anodları ya da katodları birleştirilir ve ortak-anod gösterge ya da ortak-katod gösterge adıyla bilinir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

display-kullanimi-led-display-7-segment-display

Aşağıdaki ortak anotlu kırmızı 7-segment gösterge segment basına 10mA akımla çalışıyor. 5V gerilim kaynağı kullanarak 5 yazmak için gereken devreyi çizelim.

7-segment-sayisal-gosterge-led-display-sema

5 yazmak için A, C, D, F, ve G segmentleri yanmalıdır. Bunun için göstergenin 8 numaralı ucu +5 Volt`a bağlanmalıdır. Kırmızı LED için 10mA akımda Vd.ileri=2V olduğuna göre akımı 10mA ile sınırlamak için devreye (5 − 2)/0.010 = 300 Ohm seri direnç koymalıyız. Dirençlerin birer ucunu kaynağın eksi ucuna bağlayıp diğer uçlarını göstergenin 7, 4, 2, 9, 10 no.lu uçlarına baglamalıyız.

Kısa anlaşılır bir anlatım Emeği geçen hazırlayan kişilere teşekkürler.

Yayım tarihi: 2012/04/23 Etiketler: , , ,2 Yorum “7 Segment LED Display Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

  1. Hotlife2013Hotlife2013

    Merhaba, Bence 12 cm lik ortak anotlu display var. Sizin sitenizdeki (Saat-tarih-sıcaklık) devresine bu displaylerden kullanmak istiyorum. Arada ULN2003A kullanıyorum. Fakat çalışmadı. Bunun ile ilgili bir çözüm yolunuz var mı?

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir