6 Watt Single Ended Lambalı Amfi EL84 6P43P ECC83

| Mayıs 20, 2011 Tarihinde güncellendi
6 Watt Single Ended Lambalı Amfi EL84 6P43P ECC83

Merhaba arkadaşlar uzun zamandır üzerinde çalıştığım amfimi bitirdim.Yaklaşık 1-2 yıldır lambalı amfiler konusunda araştırma ve çalışmalarım vardı,özellikle Türkiyede diy sektöründe lambalı amfi konusunda çok eksik olduğumuzu (bence bu eksiklik sadece ve sadece araştırma eksikliği ve uraşların olmamasından kaynaklanıyor) düşündüğümden bu alandada bir amfi yapmayı, en azından bu konudada bilgi edinmeyi planlıyordum.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Sonunda bukadar uzun çabalarım ve uraşlarım sonucu bazı olumlu sonuçlar elde ettim. Eminimki bu konuda çalışma yapmak isteyen birçok arkadaşımız vardır,hatta yapanlar bile oldu,işte bu sebeptendirki şuan bu çalışmamı burada sizinle paylaşıyorum.

Amfi çok basit bir uygulama,sadece 2 tane lamba giriş ve çıkış katları kullanılmış,stereo birdevre 3 tane lamba ile yapılabilir,bu sadeliğe karşıda çok güzel bir sesi var,özellikle üst ve orta frekanslar bir harika,ben kendi çalışmalarımda giriş lambası olarak ecc83 çıkış lambası olarak el84 ve 6p43p kullandım,ilerde 6p14, 6p1p gibi lambalarlada deneyip son noktayı koymayı planlıyorum.

single-ended-lambali-amfi-el84-6p43p-ecc83-tube-amplifier-circuit-1

Açık şemadada görüldüğü gibi amfide birkaç direnç ve kondansatör mevcut ve basit ama birokadarda kaliteli bir devre,uzun zamandır yapmış olduğum class a amfilerdende anladığım üzere,en iyi amfi en basit olanıdır.

Şemada katod bias dirençlerinin değerlerini vermedim,gerekli olan anode akımlarını ölçerek direnç değerlerini belirlemeniz gerek,çünkü aynı markanın aynı modelin lambalarından lambalarına bile bias farkediyor,kaldıki el84 yerine 6bq5, 6p34p, 6p1p, 6p14 gibi muadil takarsanız neler olur bir düşünün,

single-ended-lambali-amfi-el84-6p43p-ecc83-tube-amplifier-circuit-2

Buda besleme devresi,besleme devresi klasik lambalı besleme devresi,sadece flaman beslemelerini dc yaptım gerek gürültüyü azaltmak gerelse besleme gerilimi düşüş yada artışlarını engellemek için.Beslemedeki çıkış transistörleri birhayli ısınıyor soğutucu şart.
Amfinin çıkış trafolarını Esat Demirden temin etmiştim,kendisi bu konularda bana çok yardımcı oldu.

Kutu olarak yine aliminyum kullandım,fotodada görüldüğü gibi,kutunun yanlarını ahşap ile kapatmayı planlıyorum,yakın zaman önce tamamladığım complex pre amfininde yanlarını ahşap ile kapatacağım,her ikisinide birkerede halledeyim diyerum.

single-ended-lambali-amfi-el84-6p43p-ecc83-tube-amplifier-circuit-3 single-ended-lambali-amfi-el84-6p43p-ecc83-tube-amplifier-circuit-4 single-ended-lambali-amfi-el84-6p43p-ecc83-tube-amplifier-circuit-5 single-ended-lambali-amfi-el84-6p43p-ecc83-tube-amplifier-circuit-6 single-ended-lambali-amfi-el84-6p43p-ecc83-tube-amplifier-circuit-7

Son olarak diyebilirim ki single ended amfiler gerçekten tartışmasız mükemmeller. Hemen hemen bütün müzik detaylarını kayıpsız, doğru bir şekilde verebiliyorlar,helede lambalı amfi olunca, tizler gürül gürül, klasik yada caz müziği idnleyen biri olarak kesinlikle seçimim bundan sonra Class A SE lambalı amfi olacaktır.

Yayım tarihi: 2011/05/20 Etiketler: , , ,12 Yorum “6 Watt Single Ended Lambalı Amfi EL84 6P43P ECC83

 1. astral09astral09

  lambalı amplifikatörler ses kalitesi açısından transistörlü amplifikatörlerden daha iyidir fakat kullanışlı olmadıklarından modası geçti.Ömürleri kısa, fiziksel olarak hassaslar beslemeleri zor vb…

  CEVAPLA
 2. fatih CEYLANERfatih CEYLANER

  bende öyle düşünüyorum ama bölüm hocam çok övdü ses kalitesini en kısa zamnda bende böyle bir çalışma yapmayı istiyorum.

  CEVAPLA
 3. MERTMERT

  selamlar lambalı devrelerle yeni ilgilenmeye başladığımdan resimlerde 3 adet lamba görüyorum:) cahilliğimi bağışlayın ama şemalardaki malzemelerde de göremediğim için üçüncü lamba nedir ve nerede nasıl kullanılır (en azından isim verirseniz google da aratıp da bulabilirim)

  CEVAPLA
 4. hüseyin güngörhüseyin güngör

  Şemedaki devre mono devre aslında 1.5 lamba var bir tane çıkış lambası ve giriş lamasının yarısı.
  Yapmış olduğum devre ise stereo yani 2 çıkış lambası ve 1 tane giriş lambası yarısı sağ sinyali diğer yarısıda sol sinyali kuvvetlendiriyor.

  CEVAPLA
 5. erkanerkan

  toprağım 10H choke coili nereden buldun normal trafodan mı

  CEVAPLA
 6. hüseyin güngörhüseyin güngör

  Şuan hesaplarımdan ve Türkiyeden biraz uzakta olduğum için net bişey söyleyemiyorum,ama 0.25-0.30 telden 1500 turu Ei50 küsür saça paket kalınlığı 25-30mm olmak koşulu ile sarasan 5 küsür henri eder.

  10H için 2400 yada biraz daha fazla sarman gerek ama tabi istenen akımda tur sayısını sığdırabilmen için saçı biraz büyütmen gerekebilir,buda henri değerini biraz arttırır.

  CEVAPLA
 7. erkanerkan

  sağolasın 12v trafonun primerini ölçtüm 9H civarı çıktı buda denenebilir o zaman

  CEVAPLA
 8. hüseyin güngörhüseyin güngör

  kesinlikle,fakat dediğim gibi trafonun pirimer sargı teline dikkat yeteri kadar akım taşıyabilecek kalınlıkta olsun,internetten bak bakır telin akım kapasitesine.
  10-15w trafo rahatlıkla iş görebilir.

  CEVAPLA
 9. KeremKerem

  Selamlar,
  öncelikle çalışmana hayran kaldım demeliyim
  plaket dizaynında çok güzel elimde el84 den 4 tane var
  bende ton katı olmayan bir tube amfi yapmak istiyorum
  senin devre şemasını müsait olduğun bir gün ekleye bilir misin
  kolay gelsin iyi çalışmalar

  CEVAPLA
 10. erkanerkan

  sağol bıratçet elimdeki 10 watt, tel kalınlığı iyi deneyeceğim

  CEVAPLA
 11. hüseyin güngörhüseyin güngör

  Eğer elinde 4 adet el84 var ise ve 2 adette 12ax7 bulabileceksen,çok daha güzel bir amfim var burada paylaşmıştım belki görmüşündür,bunu tavsiye ederim,gerekli detaylar mevcut,hatta 2adet çıkış trafom bile vardı diye hatırlıyorum evde.
  Bu amfininde şemasını yakında buraya mesaj atarım

  https://320volt.com/fisher-x100a-lambali-amfi-projesi/

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir