150Khz ESR Ölçer Analog Ölçü Aleti Modifiye

| Kasım 7, 2023 Tarihinde güncellendi
150Khz ESR Ölçer  Analog Ölçü Aleti Modifiye

Klasik analog ESR metre , SN74HC14N entegresini temel alan bir devredir, temel olarak 150Khz osilatör, tampon, karşılaştırıcı ve doğrultucu amplifikatörden oluşur. Maksimum aralık yaklaşık 75 Ohm’dur ve 1 ohm’un altındaki değerler, ölçekte kullanılan alanın çok küçük olması ve küçük değerlerin ayırt edilmesini zorlaştırması nedeniyle galvanometre işaretçisinin konumunu okumakta biraz zorluk çekecektir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Dikkate alınması gereken bazı hususlar:

Galvanometrenin yaylarının bozuk olup olmadığını test etmek için cihazın uçlarına kısa devre yaptırın ve ölçekte sıfıra ayarlayın, ardından parmaklarınızla multimetre kutusunun yan tarafına hafifçe vurun, iğnenin her iki tarafa ve yanlara doğru hareket etmesini sağlayacaktır. sonunda ayarlandığı yere geri dönmelidir.

Analog ESR Ölçer Devre Şeması

Circuit Schematic 150khz Esr Meter Modified Analog Meter

150khz Esr Meter

Board 150khz Esr Meter

Yaylardan biri geç veya ileri gidiyorsa, kötüyse ibrenin ağırlığının dengesizleşmesine neden olur, bu da kutu içinde yaptığımız hareketin dış kuvvetiyle değişmeye başlar, tek çözüm galvanometreyi değiştirmektir. bu durumda bu multimetrelerin kalitesi çok düşük olduğundan satın alırken yedek hareketli bobin bulundurmak veya test etmek iyi olur.

Galvanometrenin hassasiyeti (daha hızlı olanlar iğneyi sarsma eğilimindedir ve daha yavaş olanlar bize ibrenin durduğu ama hâlâ hareket ettiği izlenimini verebilir)

Kullanım süresiyle birlikte bir yer değiştirme varsa, iğne hareketinin hızını dengelemek için kondansatörün galvanometreye paralel 100nF’den 1uF’ye (kart üzerindeki bağlantı tellerine yakın SMD kondansatörü) yükseltilmesi gerekir. Galvanometrenin polaritesine bağlı olarak 1uF veya 16V’a kadar elektrolitik kapasitörler bile galvanometre terminallerine sabitlenebilir.

150KHz ESR metre kartı, multimetre kutusunun harici potansiyometresi ile seri halinde olan 20K çok turlu bir trimpota (15 tur) sahiptir. Bu soruna bir çözüm, harici potansiyometreyi çıkarmak, hassas trimpotu karttan çıkarmak ve düzeltmek olacaktır. harici olanın yerine kutuya takın ve harici düğmeyi trimpot miline uyarlayın.

Panelin sayısal ölçeğine göre işaretçinin konumundaki bu değişiklik, panel monte edildiğinde ölçeğin konumundan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, panel ölçek etiketini yapıştırırken çok dikkatli olun, her zaman orijinalin üstüne hizalı olarak yapıştırın.

150khz Esr Meter Modified Analog Meter Medidor Analogico Modificado Do Medidor 150khz Esr

Kaynak: virtuatec-eletronica.blogspot.com

Analog ölçü aleti panel, pcb çizimleri ve kaynak dosyalar;

150Khz ESR Ölçer Analog Ölçü Aleti Modifiye

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2023/11/07 Etiketler:Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir