Visual 6502 Mikroişlemci Simülatörü Türkçe

| Mayıs 25, 2023 Tarihinde güncellendi
Visual 6502 Mikroişlemci Simülatörü Türkçe

Dr. Nurettin TOPALOĞLU hocamızın hazırladığı 6502 Mikroişlemcisi için simülatör programı asembly dilini kullanarak yapılan uygulamalar için büyük kolaylık sağlıyor program türkçe bedava ve ücretli iki sürüm bulunmakta Editör : Assembly dilinde program yazmak, kesmek, biçmek, eklemek ve değişiklik yapmak için bir platformdur. Simülatöre yerleşik olan bu metin düzenleyicisinde yazılan programlar ASM uzantılı olarak saklanabilir veya daha önce yazılmış programlar yüklenerek üzerinde değişiklikler yapılabilir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Visual Mikroişlemci Simülatörü, Teknik Eğitim Fakültelerinin Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Bölümlerinde okutulmakta olan Mikroişlemciler dersinin laboratuvar uygulamalarını karşılamak amacıyla hazırlanmıştır. Laboratuvar uygulamaları için eldeki elektromekanik deney setleri, sınıfların kalabalık olması, zaman ve mekanın uygun olmayışı, daha fazla temin edilmesi durumunda ekonomik olmaması ve bakım-onarım gerektirdiğinden günümüzde uygun olmamaktadır. Bilgisayar kaynakları ve çoklu-ortam araçlarındaki gelişimler, pahalı ve hantal sistemler yerine kişi ve kuruluşları sanal öğretim araçlarına yöneltmiştir.

Elektromekanik deney setlerine göre oldukça düşük maliyetli olan bu simülatör okulların beklediği ihtiyacı karşılamaktadır. Bilgisayar olan her ortamda çalışan bu program, öğrencilerin her yerde program yazabilmelerini veya ödevlerini yapabilmelerini sağlamaktadır. Gerektiğinde yardım için internet ortamından yardım alabilmek ve ilgili forum’lara katılabilmek imkanına sahiptir.

Elektromekanik deney setlerinde verinin nasıl bir yol takip ettiği, denetim sinyallerinin birimleri nasıl tetiklediği görülememektedir. Yazılan programların tekrar tekrar denenebilmesinde ve programın derlenmesinde pek çok sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bir dönem bilgisayar 3. sınıflara uygulanmasının sonucunda, öğrencilerin mikroişlemci simülatörünü elektromekanik deney setlerine göre daha kolay öğretebilir ve ilgi çekici olduğu kanaatine varılmıştır.

Debugger :Asembly dili kurallarına göre yazılan program assembler kurallarına uyularak makina koduna çevrildikten sonra hata olup olmadığını veya hedeflenen işlemi gerçekleştirip gerçekleştirmediği DEBUGGER (Hata Ayıklayıcı) modülünde incelenir.

Animatör :Program hata ayıklama bölümünde iyice analiz edildikten sonra sistem üzerinde kodlar ve veriler nasıl bir düzende hareket ettiği ANİMATÖR’de gözlenebilir.

Sanal Uygulamalar : Sanal uygulamalarda, mikroişlemcinin PIA G/Ç entegresi kullanılarak çeşitli çevre birimleri denetlenmektedir. Giriş elemanı olarak anahtar grubu, çıkş elemanları olarak, LED grupları, Trafik lambaları ve 7-Segment Display grubu kullanılmaktadır.

Örnek çalışma görüntüleri
6502-simulator-animator sanal-uygulamalar-6502-simulator

Örnek assembly program listesi

2008_Yazdir.asm
3_Kare_Cizdir.asm
6_Kare.asm
6502_Yazdir.asm
9-SaydırFullEkran.asm
ASyazdir—-.asm
ASyazdir2OrtaSegmente.asm
Bellek2BellekKopyalama.asm
CiftYonOrtaya.asm
Dikdortgen_Cizdir.asm
DikdortgenCiz.asm
E-SolSagKaydir.asm
Gostergetektek.asm
İkiliVciz.asm
İkiSegmentteCarkDonusu.asm
Kare_Dalga_Cizdir.asm
Karedalga.asm
MaxBul.asm
MinBul.asm
MSBveLSBbitleri1.asm
MSBveLSBbitleri2.asm
MSBveLSBbitleriAND.asm
NegatifBul.asm
NegatifleriBul.asm
SayılarıTopla.asm
SegmentBinarySaydir.asm
SıfırlarınSayısınıBul.asm
Simetri.asm
Sinusoidal_Dalga.asm
TekerTekerYakLEDA.asm
TekSegmentte9saydir.asm
TekSegmentteBinarySaydır.asm
TekSegmentteCark.asm
TekTekSegmenteSaydırma.asm
TersKaydırma.asm
Ufak_Dikdortgen_Cizdir.asm
XCarkdondur.asm
Yilan_Gor.asm

Ek olarak 6502 mikroişlemcisi,Assembly Dili Programlama

Mikroişlemci Simülatörü dosyalar w3.gazi.edu.tr/~nurettin/visual/index.htm

visual-6502-mikroislemci-simulatoru-turkce-dw-link

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2009/02/21 Etiketler: , , , ,4 Yorum “Visual 6502 Mikroişlemci Simülatörü Türkçe

 1. cemilcemil

  Bu program %100 güvenilir değil programda hatalar var o yüzden ben pek önermiyorum bu programı bunu şuna dayanarak söylüyorum mikroişlem sanavında yazdığım programı çalışdırmadı ve değişik zamanlarda bir kaç hata daha buldum

  CEVAPLA
 2. cemilcemil

  hocam dediğin gibi yaptım dikkate alacağını söyledi

  CEVAPLA
 3. mükailmükail

  bu deney setleri bizim okulda vardı heygidi günler

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir