PIC16F877 & 2×16 LCD ile Sıvı seviye kontrol devresi

| Haziran 7, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC16F877 & 2×16 LCD ile Sıvı seviye kontrol devresi

Merhabalar. Bugün arşivimi karıştırırken eskiden yapmış olduğum bir uygulamayı gördüm. Sizlerin paylaşımına sunuyorum. Devreyi daha önce yazlıktaki evin deposu için yapmıştım. Hem görsellik açısından hemde işlevsellik açısından çok güzel olmuştu.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Aslında bu devrenin ilk versiyonunda depo doldurma gibi bir işlevi yoktu sadece lcd ekranda ve ledlerle sıvı seviyesini gösteriyordu. Kontrol sistemini sonradan ekledim. Devre iyi çalışıyor. İlk versiyonunu yapıp çalıştırmıştım. Şimdi hala çalışıyor.

Biraz kullanımından bahsedeyim.

Devre sıvı seviyesini ölçmek için 10 adet prop kullanmaktadır. Bu problar Eşit aralıklarla deponun gövdesine yerleştirilecektir. Eğer depo metal ise yine deponun gövdesine +12v enerji verilmesi gerekmektedir. Ayrıca proplar metal gövdesinden yalıtılmalıdır. Eğer depo plastik ise deponun en alt noktasına ayrıca bir prop ile +12v gerilim uygulanmalıdır. Sistemin çalışması tamamen suyun elektriği iletmesiyle alakalı. Anlayacağınız basit ama görsellik açısından çok güzel bir devre.

Devre şeması;

sivi-seviye-kontrol-depo-devre-semasi

Simülasyonda devrenin çalışmasını izlerken mutlaka sırayla proplar iletime sokulup veya iletimden çıkarılmalıdır. (Gerçekte olacağı gibi) Ayrıca devre ledler ile çok güzel bir görsellik kazanıyor.

Devre üzerindeki röle ise depo içerisindeki sıvı seviyesi %10 un altına indiği zaman(en alt probun altına indiğinde) röle çekerek kontaklarına bağlı su pompası ile deponun doldurulmasını sağlar. Sıvı seviyesi %100 olunca(en üstteki proba ulaşınca) röle kontaklarını bırakır. Çalışması bundan ibaret. Son derece sade…

Devrenin pcbsi mevcuttur.

pic16f877-proteus-ares-sivi-seviye-kontrol-depo-devre-semasi

Bu devreyi yaptığım zamanlar Pic programlamada çok yeniydim. Fazla bir şeyler yapamıyordum. O zamanlar bu devre için ETE hocamın bana çok yardımı dokunmuştu.

Projenin tamamını kendim tasarladım demekde haksızlık olacağından kendisinden bahsetmeden geçemedim. Kendisinin Yazılımda emeği büyük. Bu yüzden buradan ona tekrardan teşekkürlerimi sunuyorum. Program PicBasic ile yazılmıştır arkadaşlar yapacaklara şimdiden kolay gelsin

Projeye ait proteus simülasyon, ares ve picbasic dosyaları;

pic16f877-2x16-lcd-ile-sivi-seviye-kontrol-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/05/17 Etiketler: , , , ,27 Yorum “PIC16F877 & 2×16 LCD ile Sıvı seviye kontrol devresi

 1. emreemre

  motorsiklete benzin göstergesi yapsak olurmu sıkıntı çıkarmı benzin alev almasın sonra 😀

  CEVAPLA
 2. Ferhat YOLFerhat YOL

  Hayır. Yanıcı sıvılarla denenmesi tehlikeli olur. Depo içerisinde oluşacak herhangi bir kıvılcım çok kötü sonuçlar çıkarabilir. Zira devrenin herhangi bir yanı sıvı ile kullanılmasında oluşabiliecek her türlü maddi ve manevi zararlarda hiçbir sorumluluk almayacağımı tekrar belirtmek isterim.
  Motosiklet için üretilmiş özel benzin şamandıraları var. Olardan kullanmanız gerekir.

  CEVAPLA
 3. abdullahabdullah

  merhaba ben bu devreyi kurdum ama çalıştıramadım .. 16f 877 nin hangi bacaklarını kac volt ile besleme gerektiğini bilmiyom.. dataseheet tine baktım 11 12 31 32 nolu bacakları besleme olduğunun biliyorum bu bacaklardan hangilerine beselemeliyim ..

  CEVAPLA
 4. tekintekin

  merhaba bu devre lojik olarak yapılsa daha kullanışlı olur bence depo içine kademeli transistor beyz uçlarıyla kontrol ediliyor bunun yerine ADC en basitinden bir vumetre entegresi lm3915 veya 3914 kullanılıp su seviyesi 30 kademe yapılabilir

  CEVAPLA
  1. semih gümüşsemih gümüş

   lm3945 ve 3915 vumetre entegresi değildir vumetre entegresi diye bir şey yoktur.lm3915 ve 3915 dot/bar led yada display sürücüdür. vumetrelerin genel yapısı karşılaştırıcı ve bir kondansatörün şarj deşarj mantığına dayalıdır.

   CEVAPLA
 5. hasanhasan

  kadir kardeş devreyi ben yaptım maliyet bakımından çok fazla değil malzemeler benim 40-50 tl arasında tuttu.

  devreyi kurdum tasarladım herşey çalışır durumda program atıldı pıc’e yalnız lcd ekranda hiçbir yazı görünmemektedir yardımcı olursanız sevinirim.

  CEVAPLA
 6. BiloBilo

  merhaba
  bu devreyi yaptım çok güzel çalışıyor fakat seviye %100 olunca röle bırakmıyor, sebebi nedir acaba ?

  CEVAPLA
 7. ali karakusali karakus

  bn bu devreyi yaptım ama lcdye bi yazı çıkmadı röle aftif ve led yanıyor ama lcd de birşey çıkmıyor sebebi nedir acaba yardım ederseniz sevinirim

  CEVAPLA
 8. ali karakusali karakus

  lcd yazıyı çıkardım ama baska bi sıkıntıyla karşılaştım
  devreye enerji verdiğimde röle hemen atıyor sıvı seviyeyide %100 olana kadar sıraysla pinleri suyun içine soktum %100 olduğu zaman rölenin ışığı sönüyor ama röle atmıyor tık sesi gelmiyor bunun sebebi nedir acaba yardımcı olursanız sevinirim

  CEVAPLA
 9. doğandoğan

  devre ile ilgili bir problemler var en büyük problem ise rölenin zamanında açılıp açılamaması gibi bu problem nasıl düzelicek kafasına göre röle kendini açıp kapatıyor. isiste sağlıklı çalışıyor ancak gerçek ortamda doğru çalışmıyor kodlarla ilgili bir problem var

  CEVAPLA
 10. Ferhat YOLFerhat YOL

  Hemen bir çırpıda kodları hatalı çıkaramazsın. Bu devreyi onlarca kişi yaptı. Hiçbir tanesi kodlarda problem var demedi??

  Devreni kontrol et belliki bir yerde hata yapıyorsun

  CEVAPLA
  1. MustafaMustafa

   Degerli calışman için teşekkürler. Abim bu devreye kuyudaki su bittiğinde motorunu otomatik durduran ve tekrar kuyudaki su dolduğunda otomatik çalışmaya devam eden özellik eklermisin sana zahmet.

   CEVAPLA
 11. doğandoğan

  pic16f877a port bacakları statik elektirikten yanmış aldığınız yerde bu gibi durumlar olabiliyor çünkü satıcılar bilinçsiz ‘ESD’ bilgisi yok normal olarak o kadar para verdiğimiz picler arzalı çıkıyor. benim sorunum buymuş sorun çözüldü programla ilgili bir hata yok bu konuda yaptığım yorumumu geri alıyor. sadece yazılımla ilgili şu poblem var atıyorum 8. sensörü direk iletime geçirdik diyelim LCD ekranda yüzde 80 yazıyor buraya kadar herşey normal ama diğer portlarda enerji olmadığında yani diğer sensörler iletken olmadığı durumda hata durumu oluşması gerekiyor diğer portları okumuyor çünkü orda LCD ekranda hata sensör hatası yazdırılabilir. rölenin çekip bırakmamasının sebebi ise bc546 transistörünün isiste ters bağlanmasıdır bu baskı devreye göre bc546 transistörü tam aksi durumda bağlanırsa röle çekip çekmeme problemide çözülüyor. bunun dışında devre tıkır tıkır çalışıyor gayet başarılı. Emeği geçenlere saygılar ellerine sağlık.

  CEVAPLA
 12. ahmetahmet

  hocam kolay gelsin devre için teşekkürler ama ben preteus ta vermiş olduğunuz şemayı açamadım sürümü nedir acaba yada nasıl açabilirim

  CEVAPLA
 13. Umut EKŞZOĞLUUmut EKŞZOĞLU

  Beyler ben devreyi kurdum çalışıyor ancak %100 olunca motor kesime gitmiyor nedeni ne olabilri?

  CEVAPLA
 14. Hasan ÖzHasan Öz

  devreyi kurdum lcd ekranda yazılar sanki arapça gibi çıkıyor başka hiçbir sorun yok devre tam anlamıyla çalışıyor 2×16 lcd çift şerit bağlantılı bunla bir alakası olabilirmi yazılar arapça gibi çıkıyor tek sorun bu

  CEVAPLA
 15. mevlutmevlut

  baskı devrede 7805’in altında bulunan kutuplu kondansatörün değeri nedir peki bi fikri olan varmı?

  CEVAPLA
 16. mustafamustafa

  merhaba bu lcd ekranın altındaki 10k olarak gösterilen 3 bacaklı malzeme nedir acaba ?

  CEVAPLA
 17. furkanfurkan

  hocam prob yerine şamandıra kullanabilir miyiz şamandıra nasıl okuruz

  CEVAPLA
 18. Ömür CeranÖmür Ceran

  Merhaba arkadaşlar yapan herhangi bir arkadaş bir foto atabilir mi ? Üst kısımda anlattığı devrenin çalışmasını tam olarak anlayamadım ölçüm kısımlarında ki prop yerleşimi görmek için rica ediyorum üniversite projem olucak yardımcı olurmusunuz ?

  CEVAPLA
 19. FatihFatih

  abicim devrenin şemesını falan indiremiyorum bi yardımcı olursanız sevinirim

  CEVAPLA
 20. bedi şahinbedi şahin

  slm devreyi yapmak için gereken malzeme listesi sizden istirham ediyorum genderebilirmisiniz

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir