PIC16F876A SanDisk Sd Kart Ses Kayıt, Çalma

| Haziran 15, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC16F876A SanDisk Sd Kart Ses Kayıt, Çalma

Ses kayıt devresi pic16f876a mikrodenetleyici üzerine kurulu ek olarak bir kaç pasif komponent ile devre kurulmuş sd kart üzerine kayıt yapabiliyor stop, play, record, pause fonksiyonları var pic16f876a 2 numaralı bacağından ses girişi yapılıyor ek olarak preanfi ile mikrofonda bağlanabilir.. Ses kayıt devresine ait kaynak PIC C ve hex kodları var.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

SD KART SES KAYIT CİHAZI

PIC16F876A’nın ADC’si sesi sayısallaştırır ve SD kartta (SDHC’de değil) depolar. PIC’in CCP’si, dijital verileri tekrar sese dönüştürmek için bir DAC olarak kullanılır. Ses, *.wav dosyalarına benzer bir biçimde 20KHz 8 bit mono’ya dönüştürülür. Ses kalitesi makul.

SPI modunda SD kart arabirimi PIC. Verileri okumak ve yazmak çoklu bloklar halindedir. Bellek 20KB/s hızında kullanılır. Hata LED’i, SD kart tarafından gönderilen hatayı gösterir. Yazılım herhangi bir dosya sistemi kullanmaz, sadece mutlak bellek adreslerini (ham) kullanır. Program 680 bayttan az olduğundan, özellik eklemek için çok fazla kaynak kalmıştır.

Ses girişi 1Vp-p’dir, mikrofon devresini veya başka bir kaynağı kullanabilirsiniz. PWM modundaki ÇKP, ses genliğine modüle edilmiş görev döngüsü ile 20KHz dalga verir. Bir düşük geçiş filtresi, 20KHz bileşenini kaldırır. 32 Ohm hoparlör veya kulaklık çalıştırma gücünü artırmak için basit bir 2 transistörlü amplifikatör ekledim.

PIC beslemesi 5V’tur. SD Kart beslemesi sadece 3.3V’tur (3-3.6V) 3.3V, 2 diyot ile 5V düşürülerek üretilir. Pim 2’deki ses girişi maks. 1Vp-p’dir. 2Vp-p üzerindeki voltaj PIC giriş korumasına zarar verebilir. 100K ve 12K dirençler, ADC’nin 1.25V aralığının ortası olan 0.6V DC giriş verir.

CCP çıkışı, kulaklıkları sürmek için BC337 ve BC327 tarafından artırılır. 32 Ohm hoparlör kullanabilirsiniz. Başka bir amplifikatör kullanmak için pin 13’e 10K direnç üzerinden bağlanın. Pin 1, PIC’in sıfırlanmasıdır. 22pF kapasitörlerin kullanılan kristal tipine göre değiştirilmesi gerekebilir. PIC’den SD karta giden dijital çıkışlar, 5V sinyalleri 3,3V’a düşürmek için 1K ve 2K dirençler kullanır. Pim 7’deki SD çıkışı 3.3V’dir ancak PIC’in girişini sürmek için yeterlidir. Durdur, Kaydet, Duraklat ve Oynat butonlardır.

sd-card-sound-recorder-microchip-sdcard-20khz-sandisk

PIC16F876A SD CARD SOUND RECORDER PIC16F876A’s ADC digitises the sound and store it in the SD card (not SDHC). The PIC’s CCP is used as a DAC to convert the digital data back to audio. The sound is converted to 20KHz 8 bits mono in a format similar to *.wav files. The quality of the audio is reasonable. SD card interface the PIC in SPI mode. Reading and writing data is in multi-blocks. Memory is used at the rate of 20KB/s. The Error LED indicates error sent by the SD card. The software doesn’t use any file system, it just uses absolute memory addresses (raw). Since the programme is less than 680 bytes there is much resources left for adding features. Audio input is 1Vp-p , you can use the mic circuit or other source. The CCP in PWM mode gives 20KHz wave with duty cycle modulated to the audio amplitude. A low pass filter removes the 20KHz component. I added a simple 2 transistors amplifier to boost the power to drive 32 Ohm speaker or headphones.

File will compile with the free Hi-Tech C compiler. Recording is done by the ADC using only the LSB. Bytes are written to the SD
at the rate of 20KHz. It is similar to the format of .wav sound files. For playback CCP is used as a DAC (Digital to Analogue Converter).

Kaynak: moty22.co.uk/sd.php

pic16f876a-sandisk-sd-kart-ses-kayit-calma

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/09/01 Etiketler: , , ,11 Yorum “PIC16F876A SanDisk Sd Kart Ses Kayıt, Çalma

 1. HasanHasan

  Merhaba ben bu devreyi sadece oynatıcı olarak müzik setimin içine uygulamak istiyorum bu devrenin stereo olanını bulmamız mümkünmü yada devrede ne gibi değişiklikler yapmak gerekir

  CEVAPLA
 2. AlperAlper

  Kardeşim hoparlör çıkışını bir amfiye girersen amfide eğer stereo olursa o zaman işini görürsün gibime geliyor.

  CEVAPLA
 3. JanerJaner

  program mono kaydediyor, bu devrenin stero olması imkansız

  CEVAPLA
 4. ErtuğruLErtuğruL

  Bu devreyi Mikro Denetleyici Dersinden Proje Ödevi olarak aldım. Devre Hakkında Bilgi Verebilecek Yada Fikir Danışabileciğim Kim Var ..?

  CEVAPLA
 5. mustafa ünlümustafa ünlü

  bende mikro denetleyyici dersinde buna benzer bir proje ödevi aldım. fakat birazdaha karışık. ldr vasıtasıyla aydınlık ortamda sd karta kaydedilmiş olan ses dosyalarını her karanlıktan aydınlk ortama geçtiğinde bir tane ses dosyasını çalması ve en az da 3 saat süre sonra bir sonraki dosyayı çalması gerekiyor. butona mikrofona lcd ekrana gerek yok. stop, play, record, pause fonksiyonlarınada gerek yok sadece aydınlık ortam olduğunda bir ses dosyasını hoparlörlerden dinlettirip susacak. bir sonraki aydınlık ortama girdiğinde ise sd de kayıtlı olan 2. dosyayı , bir sonrakinde 3 ….. şeklinde olması gerekiyor yapmam gereken pic16f877a ile yardımlarınızı bekliyorum

  CEVAPLA
 6. ahmetahmet

  arkadaşlar bu devre sesi ortalama kaç dk kaydediyor ve sadece kayıt ettiğinmi çalıyor(mesela biz sd kartın içine müzik atsak bunu çalarmı)

  CEVAPLA
 7. Hüseyin FINDIKÇIHüseyin FINDIKÇI

  merhaba .. devreyi kurdum hex dosyasını da pic e atıp çalıştırdım ama sadece error led yanıyor başka birşey olmuyor.

  CEVAPLA
 8. Hüseyin FINDIKÇIHüseyin FINDIKÇI

  bu devre çalışıyor mu?ben çalıştıramadım

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir