PIC16F84 ve LM358 ile 32 Led Kara Şimşek Devresi

| Mayıs 20, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC16F84 ve LM358 ile 32 Led Kara Şimşek Devresi

1980’lerin başlarında K”nightRider” dizisinde “Kit” isimli arabanın Led paneli çok meşur oldu benzer bir çok devre arabalarda kullanıldı Bu projede daha gelişmiş bir versiyonu.. Kara şimşek led efekt devresi pic16f84 mickrodenetleyici ve lm358 opamp üzerine kurulu toplam 32 led kontrol ediliyor. Ledlerin yanma hızı ve parlaklığı 50k trimpotlar ile ayarlanabiliyor “Pattern select” butunu ile 12 farklı çalışma modlarına geçilebiliyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

PIC Kontrollü 32-LED Knightrider Bir PIC işlemci devreyi basitleştirir ve 32 LED için 12 farklı aydınlatma modeli verir. Göz alıcı bir ekran olarak arka cam fren lambası olarak kullanabilirsiniz.

1980’lerin başında KnightRider adlı bir TV dizisi vardı. “Yıldızı”, çekici “Kit” adıyla anılan oldukça zeki bir otomobildi. Dikkat edin, Kit sıradan bir araba değildi. Ölümlü arabaların çok ötesinde güçlere ve yeteneklere sahipti. Kit konuşabiliyor, kendi kendine sürebiliyor ve ileridekileri izlemeyi simüle etmek için bir yandan diğer yana ‘taranan’ ön taraftaki bir dizi ışığı kullanarak sözde görebiliyordu.

Knight Rider TV dizisi uzun zaman önce sona ermiş olsa da, bu tür tarama ışıkları ilgi görmeye devam etti ve biri Kasım 1988’de, diğeri Mayıs 1996’da olmak üzere iki farklı KnightRider ışıklı ekran yayınladık. Bunların her ikisi de 16 LED kullanıyordu ve tek bir sabit tarama ekranına sahipti. model.

Ancak bunların her ikisi de mikrodenetleyicilerden önceki günlerde – veya en azından mikrodenetleyicilerin projelerde yaygın olarak kullanılmasından önceydi.

Knight Rider’ın en son sürümü iki kat daha fazla LED’e (32) sahiptir ve bir düğme anahtarı kullanılarak seçilen bir dizi farklı ekran modeli mevcuttur. Dört tarama sekansı, bir kovalayıcı ve bir flaş vardır.

Ekranı arabanızın eşya rafına monte ettiyseniz, fren lambası olarak da kullanabilirsiniz.

Knight Rider Devresi Özellikleri

32 LED
Karışıklar dahil 12 LED ekran modeli
Ayarlanabilir hız
Ayarlanabilir LED parlaklığı
12V ile çalışma

Led sürücü transistörler BC328. Kara şimşek devresinin besleme voltajı dc 12 volt. Opamp ve 16f84 mikro denetleyici beslemesi 7805 (5 volt) regülatör entegresi ile sağlanmış.

Okurlarımızdan @Muammer Coskun devreyi delikli plakete kurup çalıştırmış test videosu aşağıdadır.

knight_rider_led_efekt

Kaynak: http://www.siliconchip.com.au/cms/A_30589/article.html

Projenin resim dosyalarına ulaşmak için (şema vb.) yazının bulunduğu sayfada küçük resime tıklayın

proje_dosyalari_download

pic16f84-ve-lm358-ile-32-led-kara-simsek-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/09/05 Etiketler: , , , , , , , ,17 Yorum “PIC16F84 ve LM358 ile 32 Led Kara Şimşek Devresi

 1. ismailismail

  ben bu devreyi yaptım gayet güsel çalışıyor demiştim fakat bir sorum var ben bunu oto çakmaklıgına bağladıgım zaman 7805 ve kondonstörler yanıyor. oto çakmaklıgına bağlamam için ne gerekiyor ne yapmalıyım?? ayrıca normal adaptörlerle evde çalışıyor bir sorun yok

  CEVAPLA
 2. ravellravell

  köprü diot kullanıp AC gerilimi DC ye çevirmen gerek. bir de kapasite eklemen lazım ki AC dalgalanmalarında devreyi besleyebilsin.

  CEVAPLA
 3. utukuluutukulu

  Kardeş karaşimşek arabada çalışmasını istiyosan sana basit bi çözüm bekide düşünmüşsündür neyse şarz aletleri var çakmaklık için onlardan al tak çalışır evdeki adaptörle aynısı gibi olur

  CEVAPLA
 4. ismailismail

  Teşekkürler utukulu galiba en kolayı bu uğraşmaya gerek yok.

  CEVAPLA
 5. yıldırayyıldıray

  arkadaşlar bu devrenin malzame listesi elinizde mevcutmu elinde olan mümkünse verebilirmi şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  CEVAPLA
 6. aliihsan48aliihsan48

  arkadaşlar bu devrenin arkalı önlü açılımını devre elemanları ile verebilirmisiniz?.

  CEVAPLA
 7. rıdvanrıdvan

  arkadaşlar baskı devre boyu kaça kaç bilen varmı yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar birde s1 elamının adı nedir onu tam olarak çıkaramadım malzeme listesı çıkartıyorum da … teşekkürler

  CEVAPLA
 8. volkan89volkan89

  kardeş ben bu programı proteus da simüle ettim fakatt çalışmıyor acaba nerede hata yapmış olabilirim bağlantıları tekrar tekrar kontrol ettim ancak bir türlü çalıştıramadım
  birde sormak istediğim proteus da 16f84a nın Vdd bacağı yok ondan olabilirmi ayrıca butona bastığımda çalışması gerekir değilmi

  CEVAPLA
 9. KaaNKaaN

  Arkadaşlar ben 60 Led ile yapmayı düşündüğüm bir devre var bunu p16f84a ile yapabilirmiyiz. Fakat ledlerin herbiri birbirinden bağımsız ve animasyon olarak yanacak tek şekil değilde bir çok şekilde yanmasını istiyorum. Yapılabilirmi lütfen yardım.

  CEVAPLA
 10. sedatsedat

  Arkadaşlar bu devrede ledler 3erli guruplar halindemi gidip geliyor yoksa gidip gelen ledler arkasında sönük şekilde sürüklenipmi?

  CEVAPLA
 11. Muammer CoskunMuammer Coskun

  Merhabalar bu devreyi yaptım fakat tam çalıştıramadım, butona bastığımda yanındakı led yanıyor sadece, bırakınca sönüyor. başka hiçbir aksiyon yokdiğer ledler yanmıyor. neden olabilir. yardım lütfen. youtube’de videosunu gördüm süper çalışıyordu.
  https://www.youtube.com/watch?v=E0_Y8LvRlKQ

  CEVAPLA
 12. Muammer CoskunMuammer Coskun

  sayın gevv, hex dosyasını c diline dönüştürmek istiyorum bu mümkünmü acaba, yardımcı olalbilirmisiniz.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir