PIC16F84 ile Şifreli Kilit

| Mayıs 13, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC16F84 ile Şifreli Kilit

PIC 16F84 İLE ŞİFRELİ KİLİT Devrenin Özellikleri Şunlardır: 1-Şifreleyici devre PIC 16F84 ile yapılmıştır. Montajı kolay ve maliyeti düşüktür. 2-Bu devrede PIC 16F84’ün EEPROM hafızasını kullandım.Bundan dolayı yazdığımız şifre PIC 16F84’ün besleme enerjisi kesildiğinde kaybolmaz.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

3- PIC 16F84’ü şebekeden gelebilecek parazitlerden korumak için filtre düzeneği son derece gereklidir.Aksi halde EEPROM hafızası bozulur veya PIC resetlenir.

ÖNEMLİ NOT= Devrenin +5v beslemesine anahtar bağlamayın .Çünkü anahtara basılma sırasında kontak sıçraması oluşur. Bu sıçrama PIC 16F84’ün EEPROM hafızasını etkiler.

4-Yazdığımız şifreyi defalarca değiştirebilir, 1 ile 10 haneli sayılar yazabiliriz.

5-Şifreyi sadece 3defa yanlış girme hakkımız var . 3. defa yanlış girersek devre kilitlenir ve pin 2 kodunun girilmesi gerekir.

Pin 2 kodu girildikten sonra şifre tekrar yenilenir .

6-program açık unutulursa otomatik kapanır. ( ayrıntılar kullanma kılavuzu madde 6 ‘da )

UYARI= PIC 16F84 ‘e en az 8MHZ kristal kullanınız.

lock-circuit-sifreli-kilit-devresi

KULLANMA KILAVUZU

1-Filtre bobini ve kondansatörler mutlaka gereklidir bunların değerleri şunlar:

kutusuz kondansatörler 100n 63v kutuplu elektrolit kondansatör 220mf 16v veya 470mf 16v filtre bobini 0,5mm izoleli telden halka biçimindeki Ferit nüveye 10 tur sarılmalı.

2-Devreye ilk enerji verildiğinde RB6 ‘ya bağlı LED2 kısa bir süre yanar ve söner.

3-PIC ‘i ilk defa çalıştırıyorsanız RB7’ye bağlı yeni şifre yaz uyarı LED1 Yanar.Bu sırada kullanacağımız şifreyi yazarız. Yeni Şifreyi yazdıktan sonra “#” tuşuna basarız.

DİKKAT=PIC ‘e sadece 1 ile 10 haneli bir sayı yazabiliriz.10 haneli sayı tamamlanırsa buzzer sürekli ikaz verir.Bundan Sonra “#” tuşuna basıp şifre yazma işi tamamlanır.

4-Kilidi açmak için önce “ *”tuşuna basarız.Sonra LED2 sürekli yanar .Bu sırada şifremizi gireriz .son olarak “#” ye basarız .Şifre doğru girilmişse RB0 ‘a bağlı LED4 Yanar.Röle enerjilenir.

Şifre yanlışsa RB5 ‘e bağlı LED3 yanar ve geri söner. 3 defa yanlış şifre girildiyse LED3 ile LED2 birlikte sürekli yanar. Bu durumda pin 2 kodu girilir .

5-kilidi kapatmak veya şifreyi yazmaktan vazgeçmek için “ *”tuşuna basarız

6-PIC ,başla işlemi yapıldıktan sonra 2 dakika çalışır otomatik olarak ana programa döner. Başla işlemleri, LED2 ‘nin yandığı ve pın 2 kodunun şifre unutulduğunda kullanılacağı durumlarıdır.program ,hatalı şifre yazılımından dolayı kitlenmişse bu zamanlayıcı çalışmaz . Her türlü güvenlik önlemini aldım .

PIN 2 KODU:
PIN 2 Kodu 45 defa “1“tuşuna sonra “#” 10 defa “0”tuşuna ve “#”tuşuna basılıp tamamlanır. Bu kodu yanlış girerseniz

Program açılmaz. Bu kodları sadece asm içinde değişir.

ŞİFRE DEĞİŞTİRME:
Şifre değiştirmek için önce eski şifre girilir ve kilit açılır. Sonra RA4’e bağlı şifre değiştir butonuna basılır.RB7 ‘ye bağlı

LED1 yanınca buton bırakılır . yeni şifre yazılıp “#” tuşuna basılır ve LED1 söner.

ŞİFRE UNUTULURSA :

Şifre unutulduğu zaman açmanın sadece iki yolu var . Bunlar:

1-PIC 16F84 ‘ü programlama kartına takıp EEPROM veri kısmında şifre görülür ( EEADR 0……9 arası ) EEADR 11 de en son kaç haneli şifre girildiği görülür.

2-Şifre değiş butonu ile “5”tuşuna basılı tutulur. Bir süre sonra LED2 ve LED3 birlikte sürekli yanar .pin 2 kodu girilir. Daha sonra LED 1 ışık verir ve diğer ledler söner.yeni şifre yazılıp “#”tuşuna basılır .

NOT=PIN 2 KODUNU ASM DOSYASINDAN DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ ( KILIT ETİKETİNDEN SONRASINI İNCELEYİN )
Lütfen LEDleri farklı renkte kullanın

Güncelleme 08-09-2012

Değerli arkadaşlar.

Bu devreyi yapalı yaklaşık 10 sene oldu. PIC16F84A ise artık eskidi gitti. Bende boş bir zamanımda devrenin PIC16F628 dönüşümünü yaptım.

pic16f628-sifreli-kilit

Ayrıca kristali devreden kaldırıp yerine kapı otomatlarında kullanmak için gerekli olan “otomatik kapanma” ve “hatalı giriş kilitini iptal etme” fonksiyonlarını ekledim. ayrıntılar kullanma kılavuzunda. teşekkürler.

Şifrreli kilit devresine ait proteus şema, pcb ve kaynak kod dosyaları:

pic16f84-ile-sifreli-kilit

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/01/23 Etiketler: , , , , , ,21 Yorum “PIC16F84 ile Şifreli Kilit

 1. HalilHalil

  Arkadaşlar elinde bu devrenin baskı devre şeması olan varsa lütfen bana göndersin, benim için gerçekten çok önemli. Şimdiden teşekkür ederim.
  http://[email protected]

  CEVAPLA
 2. cesincesin

  Çok güzel bir çalışma teşekkür ederim elinize sağlık.saygılar… =)

  CEVAPLA
 3. by-cby-c

  arkadaşlar ben bu devrede lcd kullanmam gerek ve pic basic pro ile yazmalıyım fakat eeopram hakkında bilgim yok bununla ilgili bilgiyi nasıl bulabilirim bana yardımın olursa çok teşekkür ederim bu benim ödevim ve çok kısa bir zamanım kaldı şimdiden teşekkürler

  CEVAPLA
 4. utumerutumer

  sayın hocam,

  vermiş olduğunuz hex kodlarını yükledim ama yeni şifremi kaydetmiyor. yardımınızı rica ediyorum.

  CEVAPLA
 5. kemalkemal

  buzzer olayını çalıştıramadım bir türlü buzzer dan tık tık diye çok küçük sesler çıkıyor neden aacaba?

  CEVAPLA
 6. profahmetprofahmet

  Değerli arkadaşlar.
  Yayınladığım devrenin proteus .DSN dosyaları güncellenmiştir.

  Devreyi proteusun 7.2 den sonraki versiyonlarında denerken keypad (tuş takımı) sorun çıkarıyordu.
  Bu sorunu gidermek için eski bir versiyon proteusun KEYPAD.DLL dosyasını ekledim. Yeni versiyon proteus kullananlar vermiş olduğum KEYPAD.DLL dosyasını proteusun kurulu olduğu dizindeki MODELS klasörüne yapıştırsın ve değiştirmeyi onaylasın. Bunu yaptıktan sonra devreleri proteusta sorunsuz simüle edebileceksiniz.
  Ayrıca .DSN dosyalarını tüm proteus 7 sürümlerine uygun hale dönüştürdüm.

  Güncel dosyaları buradan yada web sitemden indirebilirsiniz.

  ilginize teşekkür ediyorum.

  CEVAPLA
 7. EsbteknolojiEsbteknoloji

  Emeğinize sağlık devre gayet güzel çalışıyor.Tek sıkıntı var sanırım oda kullandığım touch butonlardan kaynaklanıyor. şifreyi 4-5 kere tanıyor sonrasında hatalı şifre gibi görüyor butonlarla alakalı mıdır acaba. tuş takımı için daha satabil çalışan bir öneriniz varmı?

  CEVAPLA
 8. Ufuk AYKERUfuk AYKER

  Ahmet Bey; ben yaptım devreyi, çok iyi oldu, kendi pcb çizdim, seninde eline sağlık, herşey kusursuz ama şifreyi kabul etmiyor… sadece 1 yada 10 hanelimi olması gerek yoksa 5 haneli de olur mu, 1-10 haneli deniyorum, yine kaydediyor ama doğru vermiyor…

  CEVAPLA
 9. EmreEmre

  Baskı devresi ve açık şemayı karşılaştırdığımızda eşleşmiyor. Açık şemada gözüken led ler baskı devrede yok (daha farklılıklar var, en göze batanı led olduğu için led yazdım) . İlgilenilmesini talep ediyorum.

  CEVAPLA
 10. EmreEmre

  Arkadaşlar sorun bendeymiş zamanınızı aldıysam özür dilerim. Ledlerin yerini gördüm bazı dirençler farklı ama bir zararı olmaz sanırım.

  CEVAPLA
 11. mSTrmSTr

  Merhaba
  Devrenin pcbi’sinde 240 -12V trafo var bu trafoyu kullanmadan direk 12V yada 9-5 V ile devreyi nasıl besleyebiliri? Böyle bir imkan var mıdır ?

  CEVAPLA
 12. yasinyasin

  bende devreyi yaptım defalarca programlayıp denedim her şey güzel çalışıyor fakat yeni şifreyi kabul ettiremiyorum yardım ederseniz sevinirim

  CEVAPLA
 13. ibrahimibrahim

  merhaba
  ben devresyi yaptım ama çalışmıyor 2 tane PIC16F84 taktığımda yandı ama devrede şase yok programlamada pek iyi değilim programlamada da sorun olabilir mi?

  CEVAPLA
 14. profahmetprofahmet

  selam.
  İbrahim, program sorunuyla picin bozulmasının ne alakası olabilir? devre gayet güzel çalışıyor videosunu vermiştim ama sanırım metacafe sitesi yasaklı olduğu için görmemiş olabilirsiniz yinede youtube linkini vereyim.
  bu arada, pic besleme pinlerini bağlamayı unutma ve sakın 5v dan fazla gerilim uygulama. 7805 çıkışlarını ölç. yüksek voltaj ve ani parazitler pici bozan faktörler arasında.

  kolay gelsin.

  [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=TsjjSmAxb2s[/youtube]

  CEVAPLA
 15. kadirkadir

  ahmet hocam yeni şifreleri kabul etmiyor neden acaba ? sorun ISIS te mi, ben baskı devreyi yapıp defalarca çalıştırmıştım 2 yıl önce. yine aynı baskı devreyi yaptım montaja gectim. şimdi PIC e buradaki SKLT.Hex programı atsam sorunsuz çalışırmı . lütfen bir yardımcı olun hocam 🙁

  CEVAPLA
 16. profahmetprofahmet

  Değerli arkadaşlar.
  Bu devreyi yapalı yaklaşık 10 sene oldu. PIC16F84A ise artık eskidi gitti. Bende boş bir zamanımda devrenin PIC16F628 dönüşümünü yaptım. ayrıca kristali devreden kaldırıp yerine kapı otomatlarında kullanmak için gerekli olan “otomatik kapanma” ve “hatalı giriş kilitini iptal etme” fonksiyonlarını ekledim. ayrıntılar kullanma kılavuzunda.

  teşekkürler.

  CEVAPLA
 17. Mehmet AtayMehmet Atay

  merhaba hocam bu projenin biraz farklısını yapacağım da yalnız nasıl yapılacağı hakkında hiç bi fikrim yok bana bu konuda projem şöyle elimizde 10 daireli bir bina var ve dairelerin hepsinin ayrı ayrı şifreleri var yönetici yada daire sahibi ilk şifreleri belirleyip kapıyı her açmak istediğinde önce daire numarasını soran daha sonra o dairenin şifresini isteyen ve kapı açıldığında ekranda açıldı diye yazan kapı açık kaldıysa açık kaldığını ekranda gösteren bir devre yapmayı düşünüyorum bana bu konuda yardımcı olabilecek arkadaş varmı yada çevrenizde önerebileceğiniz konyada okuyorum bu arada şimdiden çok teşekkür ederim

  CEVAPLA
 18. ibrahimibrahim

  iyi günler devredeki röle çekme süresini nasıl düşürebiliriz hangi zaman kodunu düşürmemiz gerekli

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir