Bipolar step motor kontrol devresi ATMega8 L293B

| Haziran 5, 2023 Tarihinde güncellendi
Bipolar step motor kontrol devresi ATMega8 L293B

Bipolar step motor kontrol devresi 6v…35v arası çalışabiliyor gücü 1 amper devre üzerinde control, program, sensör, pwm, uart bağlantılar var atmega8 çıkışında kullanılan motor sürücü l293b devreye ait kaynak c kodları ares pcb ve isis simülasyon dosyası var.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

atmel-atmega-step-motor-proteus-isis-ares-pcb

Bipolar step motor kontrolörü

Bipolar kademeli motor (4 çıkış), çift H köprüsü aracılığıyla sargıların sıralı anahtarlanmasıyla kontrol edilir (H köprüsü, mikrodenetleyicinin sağlayamadığı gerekli akımları anahtarlar ve 5V dışında bir voltaj kullanmanıza izin verir). Anahtarlama dizisinin türüne bağlı olarak, kademeli motorun birkaç çalışma modu vardır: tam adım, yarım adım ve mikro adım.

Tam adım modu, devir başına nominal adım motoru adım sayısını ve motor torkunun %90’ını sağlar. Yarım adım – nominalden adım sayısını iki katına çıkarın ve tam adım moduna göre daha az tork. Wave drive, %50 tork ve tam adım sayısı sunar yararsızlık nedeniyle uygulanmadı, ancak denetleyici donanımında mümkün. Bu denetleyicide mikro adımlama kullanılmaz.

Kontrolör, bir iki kutuplu step motoru kontrol etmek için tasarlanmıştır. Devrenin temeli, çalışma mantığını ve çift H köprüsü L293B’yi (KR1128KT3A) sağlayan ATMega8 mikrodenetleyicidir (veya Mega48/88/168, asıl mesele bir TQFP32 kasası ve bellenim için yeterli bellek olmasıdır). , motor sargılarının anahtarlanmasını sağlar. L293B belgelerine göre, mikro devreyi ters voltaj dalgalanmalarından korumak için devreye 8 adet 1N4001 diyot dahil edilmiştir.

Bir denetleyici oluşturmanın amacı, çok fazla tork gerektirmeyen çeşitli radarlar veya diğer cihazlar için kademeli motoru kontrol etmektir. Büyük bir torka (ve akıma) ihtiyacınız varsa, H köprüsüne bir radyatör takmalısınız veya kartı tamamen yeniden kablolamak ve L298’i kullanmak daha iyidir. Normal modda, sol üstte ve sağ altta iki bakır alan soğutucu görevi görür.

circuit-schematic-bipolar-stepper-motor-controller

5V’luk bir besleme voltajı için, bir Schottky diyot lehimlenir (1N5820, hemen hemen her türlü ile değiştirilebilir), diğer voltajlar için bir 78L05 voltaj regülatörü. Girişteki (C8) elektrolitik kondansatörün voltajı, besleme voltajından daha büyük olmalıdır! Aksi takdirde, hızla ölecek.
Sıfır sensörü olarak, disket sürücülerden (3,5 “test edilmiş) optokuplörler, farelerden veya sadece optokuplörlerden optokuplörler ve ayrıca sıfır konum işaretinde mantıksal 1 veren diğer sensörler kullanılabilir.

Çekme dirençleri (R7, R8, R10) yalnızca kesinlikle gerekliyse lehimlenir. Varsayılan olarak, rolleri MK’de yerleşik olanlar tarafından gerçekleştirilir.

Elektriksel özellikler;

Yukarı (besleme gerilimi) = 5V (6,7V-35V).

imax. (maksimum akım tüketimi) = 1A.

Konektörlerin açıklaması

Not #1: Konnektörlerde pin sırasının önemli olduğu her yerde, ilk pin yuvarlak bir ped ile işaretlenmiştir.

Not #2: Anahtarlı konektörler (örneğin WF), yanlış çalıştırmadan kaynaklanan eğri ellere karşı koruma için önerilir.

KONTROL Kontrol konnektörü.

DIR – motor dönüş yönü. 0 – Sağa, 1 – Sola.

SIFIR – motoru sıfır konumuna getirin. Motor durmadan önce DIR yönünde hareket eder.

ZERO_POS – Motor sıfır konumundayken 1 verir.

ADIM – sinyalin yükselen kenarında motor adımı gerçekleşir.

J1 Tam adım/yarım adım jumper. Jumper ayarlandığında – tam adım modu.

MOTOR 1 Motor konnektörü. Motor hatlarıyla ilgili olarak, aşağıdaki bağlantı türleri fark edildi (motor kontaklarına göre): 1234 (Epson yazıcılardan adımlayıcılar) 1324 (CDROM’lardan). Nasıl yapıştırılacağına bağlı olarak (1234 veya 4321) dönüş yönü değişir. Adım motoru hareket etmeden ileri geri sarsılıyorsa veya hareket ederken ileri geri sarsılıyorsa, motor doğru şekilde açılmamıştır.

UART ve PWM Henüz kullanılmadı => onları lehimlemeye gerek yok. Genel olarak, PWM ve programlayıcı konektörünün yakın pimi aracılığıyla, MK’nin dalga biçimi oluşturucusundan (örneğin 36KHz) PWM veya bir tür sinyal çıkışı alabilirsiniz; bu, denetleyici donanımına dayalı bir radar oluşturmak için yararlıdır. UART da kullanılabilir. Ancak bu, ürün yazılımında yoktur, bu nedenle kodu kendiniz tamamlamanız gerekir.

bipolar-step-motor-kontrol-devresi-atmega8-l293b

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/12/03 Etiketler: , , , ,5 Yorum “Bipolar step motor kontrol devresi ATMega8 L293B

 1. hasan35hasan35

  Tasarruflu denilen lambalarrın duy (spiral)kısmından iki devre çıkardım.20 çeşit ve ebatta parça var.Ben 2-3 haftadır araştırma ile geldiğim noktada;merakımdan olacak-parça elde etmeye çalışıyorum.Mümkünse bakabilir misiniz?Bu konuda sıkıntısı olanlara da yardımcı olursunuz sanırım.Bir bilene sormanın faydasını bilirim.Teşekkürler ,iyi çalışmalar.

  CEVAPLA
 2. gevvgevv Yazar

  @hasan35 sizi anlıyorum fakat sorunuzun “Bipolar step motor kontrol devresi ATMega8 L293B” yazısı ile ne ilgisi var ? anlayamadım + ne yapmak istediğinizde anlaşılmıyor

  CEVAPLA
 3. jevixjevix

  merhaba kardeşim devren gerçekten etkileyici bu devreyi fan hızını kontrol etmek için genişletmek mümkünmü dimmer gibi değil atıyorum bir pic ile bir lcd devre si ile değer girterek rpm artırmak veya azaltmak mümkünmü yanıtını bekliyorum başarıların ın devamını dilerim

  CEVAPLA
 4. khlifikhlifi

  Benim sorunum L298 ve L297 ile bir zirve 16F84A ile step motor ve DC motor kontrol sağlar isis 7.7 altında bir elektronik .
  Bana yardımcı olduğunuz için

  CEVAPLA
 5. orhanorhan

  Gevy kardeşim senin bu devreni, ısı sensörü ekleyerek step motoru sıcaklık yükselince sağa düşünce sola döndürecek şekilde programlıya bilirmiyiz iyi calışmalar.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir