BF245 TL072 ile Jfet Bass Preamp

| Mayıs 17, 2023 Tarihinde güncellendi
BF245 TL072 ile Jfet Bass Preamp

Mümkün olduğu kadar az aşamalı, sıcak, tüp benzeri bir ses istiyordum. Bir tüp amfinin netliğinin ve dolaysızlığının bir kısmının, normal katı hal ile karşılaştırıldığında çok az faz inversiyonu olduğu gerçeğinden geldiğine inanıyorum (op-amp’lar tarafından yapılan farklı türden hoş olmayan distorsiyonlardan bahsetmiyorum bile). Bu yüzden mutlak minimum kurulumu buldum: İki (ters çeviren) kazanç aşaması ve bir kaynak takipçisi/empedans dönüştürücü. JFET’ler, çünkü aşırı yük koşullarında tüplere benzer davranırlar (tabii ki, bir tüpün dışında hiçbir şey gerçekten bir tüp gibi ses çıkarmaz…)

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

EQ Bölümü başlangıçta bir Ampeg SVT filtresi gibi planlanmıştı. Kulağa hoş geliyordu ama uğultudan kurtulamadım (filtre bobini için küçük bir transformatör kullandım), ayrıca ön amfinin geri kalanına kıyasla oldukça gürültülüydü. Bu yüzden bir taviz vermek zorunda kaldım (op-amp’lar!), ama bu devre gerçekten iyi çalışıyor ve en önemlisi baypas edilebilir. Aslında buna nadiren ihtiyaç duyarım, sadece “Ultra Yüksek”- ve “Ultra-Düşük” anahtarlarını kullanın.
“Hassasiyet” trimpotu ile aldığım en iyi ses yaklaşık 3/4 oranında sağa döndü. Tüm yol bana biraz fazla kir verdi, çünkü ilk aşama kırpıldı ve “Kazanç” potunu geri çevirmenin bir faydası yoktu. Tabii ki, bu kullanılan enstrümana bağlıdır.

preamp_sch21

07/08/2002 V 2.1 Güncellemesi: LED D1’i korumak için D2 eklendi (ilki iki konserden sonra öldü). Görünüşe göre bazı LED markaları yüksek ters voltajlara dayanamıyor. Ayrıca PCB güncellendi. Halihazırda V 2.0 yaptıysanız, D2’yi bakır tarafa lehimleyin (benim yaptığım gibi).

29/05/2002 V 2.0 Güncellemesi: Eski R12 atlandı, diğer tüm R’ler yeniden numaralandırıldı. Daha iyi güç kaynağı filtrelemesi için C22 ve C23 eklendi. Düzeltilmiş ve başka şekilde geliştirilmiş PCB (V 1.0’daki Hata: P7’nin koniği, pin7’ye değil, IC2’nin 6. pinine bağlanmalıdır!).

Kaynak dirençleri R5 ve R10, FET’e (ve besleme voltajına) göre seçilmelidir. Kaynak rezistör yerine 5k pot bağlayın ve tahliyede maksimum kesilmeyen sinyal için ayarlayın. Ardından potanın bağlantısını kesin, direncini ölçün ve devreye mevcut değere en yakın direnç koyun. Vintage ses için karbon direnç kullanın… 😎
PCB, 5″ x 2,8″ (12,7 cm x 7,2 cm) boyutundadır. Delikler 1/10″ (2,54 mm) ızgaraya sığar. 300 dpi ile yazdırırsanız doğru boyutu elde etmiş olursunuz.

C15 kart üzerinde değil (doğrudan S6 ve P6’ya lehimleyin). “Pre” ve “Post” terminallerinin doğru kablolaması için buraya bakın.

Midrange-Select seçeneği için kapakları S4’e lehimleyin, kartta C11’i çıkarın ve C12’yi jumper kablosuyla değiştirin.

Enstrümanınızın çıkışının DC içermediğinden eminseniz, C1’i jumper kablosuyla değiştirebilirsiniz (örn. pasif gitarlar veya baslarla).

Gitar kullanımı için Sensitivity potunu çıkarıp biraz daha jumper teli koyun… 😎

SSS:

S: Ne tür bir güç kaynağı kullanmalıyım?

A: Güç kaynağı, +/- 9V ila +/- 18V (30mA’dan az) arasında herhangi bir stabilize simetrik kaynak olabilir.

S: ‘Günlük’ işaretçisi olmayan potlar tip midir (örn. EQ-bölümünde)?

C: Evet.

S: Eşik / ayarlayıcı kısmını oluşturmak gerekli mi? Oraya koymasam ikisi de ses değişmez mi?

C: Sesi etkilemeden Ayarlayıcı Çıkışı ve Klip Göstergesi bölümlerini atlayabilirsiniz. Aynısı EQ için de geçerli: İhtiyacınız yoksa, tüm bölümü atlayın ve S5’i lehimli bir bağlantıyla değiştirin.

S: EQ bölümünün merkez frekansları nelerdir? ben özellikle orta kademe değerlerini merak ediyorum.

A: Bas – 200Hz, Orta – 1000Hz, Tiz – 2000Hz. Orta Anahtar versiyonu: 500 / 750 / 1000 / 1500 / 2000 Hz.

S: R5 ve R10 max olacak şekilde seçilmelidir. kesilmeyen Bu sadece bir osiloskopla mı mümkün yoksa bir DMM kullanabilir miyim ve direnç ile JFET arasındaki voltajın 1/2 V+ olduğunu kontrol edebilir miyim?

C: Bu en iyi şekilde bir skopla yapılır. Eğer bir tane yoksa (ve sanırım sorunuzdan), FET’inizin Vgs’sini (kapalı) bilmeniz gerekir. FET’in “kapatması” gereken voltajdır ve -0,5 ile -8 V arasında değişir (normalde -2,5 ile -5 V arasında). Tahliye voltajı, pozitif ray ile Vgs(kapalı) arasında yarı yolda olmalıdır.
Örnek: V(+) = 15V, Vgs(kapalı) = -4,3V
15 – 4,3 = 10,7
10,7 : 2 = 5,35
15 – 5,35 = 9,65

Dolayısıyla, bu belirli FET için boşaltma voltajı 9.65V DC olacaktır.

S: Ama Vgs(off)’u nasıl öğrenebilirim?

A: İşte hızlı ve kirli bir yöntem:

Bu “devreyi” oluşturun. FET’in kapısına 0V ile başlayan ve yavaş yavaş negatife giden bir negatif voltaj uygulayın. Aynı zamanda Vd’yi bir DVM ile ölçün. Vd, V+’ya (veya bunun %99’undan fazlasına, örneğin 14.99V…) ulaştığında potu döndürmeyi bırakın. Şimdi kapıdaki negatif voltajı ölçün (resimde Vgs) ve burada Vgs(off) var!

bf245-tl072-ile-jfet-bass-preamp

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/06/14 Etiketler: , , , , , , ,1 Yorum “BF245 TL072 ile Jfet Bass Preamp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir