ATmega32 ile 10A 2 Kanal LCD Göstergeli Amper Metre

| Mayıs 20, 2023 Tarihinde güncellendi
ATmega32 ile 10A 2 Kanal LCD Göstergeli Amper Metre

2 kanal 10 amper ölçüm devresi ATmega32 üzerine kurulu gösterge için büyük lcd kullanılmış 128×64 SED1330 2 kanal 10 amper ölçüm yapabiliyor otomatik olarak AC DC Algılayabiliyor Bu proje 2 kanallı bir ampermetredir. Kanallar 2000 volta kadar tamamen izole edilmiştir. Eminim böyle bir izolasyona ihtiyacınız yoktur, ancak 110V AC girişi veya 12V DC gibi bir şeyin çıkışı için şarj akımını ölçmek için gerekli olabilir. Yani, AC veya DC akımı için otomatik algılama sağlar.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Bu projenin ana kısmı, 10 A’ya kadar destekleyen soğuk DIP 14 akım sensörü ZMC10’dur. Akım, içeride hall etkisi sensörü ile ölçülür. Okunan akımın ve maksimum peek değerinin, DC veya AC’nin çok büyük sayılarını göstermek için bir grafik LCD kullanmıştım.

Tamam şimdi, bunun basit olması gerekiyordu ama bu projeyi yaparken birçok sorunun üstesinden gelmek zorunda kaldım. Öncelikle ZMC10’un veri sayfasında 2 büyük sayfa var!

amp-meter-lcd

LED veri sayfası 15’ten fazla sayfaya sahipken, bunun gibi bir IC’nin 2 sayfa dokümantasyonu nasıl olabilir? Uygun belgelere sahip olmamak benim için en büyük zorluktu. İlk önce eğim doğrusal değil 0 ila 10 amper arasında kullanmak için ilk başta kalibrasyon yapmak zorunda kaldım. Yazılım, Y2 – Y1 / X2 – X1 | B = Y – M * X | X = Y – B / M | Y = M * X + B.

Başka bir sorunla karşılaştıktan sonra, 2 inçten herhangi bir metal parça okumayı tamamen yanlış yapacaktır. Örneğin şarjınız 5 A ise ZMC10’un 2 inçlik bir tornavidasını hareket ettirdiğinizde 1A veya daha az gibi bir şey vereceksiniz.

Karşılaştığım diğer sorun, 2 sensörün birbirine kapalı olması durumunda akımın karışması ve size yanlış okuma vermesidir. Her kanalı ayırmak için başka bir PCB’yi yeniden inşa etmem gerekti.

Ayrıca 0 A’da sensör size sıfır vermez, değerler aynı olmadığı için bir parçadan diğerine ofset hesaplamanız gerekir. Son olarak, akım A’dan B’ye veya B’den A’ya geçerse, tüm değerler, eğimler ve ofset aynı değildir. Bu, basit bir ampermetre için yeterince sorun yarattığını düşünüyorum.

MCU’nun iki işi vardır: analog karttan değeri ölçün (hesaplayın) ve bu değeri görüntüleyin. LCD’yi grafik modunda sürdüm. 1x, 2x ve 4x yazı tipleri için çizgi çizme, kare, net ekran ve daha fazlası gibi diğer işlevler için karakter oluşturucu yazmıştım. Ayrıca MCU kartı, kendisi ve analog kısım için güç kaynağına sahiptir.

Özellikler

2 Kanal
0’dan 10amp’e küçük
0.1 amperlik küçük Çözünürlük
2000 voltluk her kanal arası izolasyon
Otomatik AD/DC algılama
Çok büyük LCD ve karakter

graphic-lcd-to-show-current-and-max-peek-value-dc-or-ac-auto-detection

zmc10-a-cool-dip-14-which-supports-up-to-10a-digital-2-channel-10-amp-meter

current sense-analog-circuit

Kaynak: microsyl.com/ampmeter/ampmeter.html (kapalı)

atmega32-ile-10a-2-kanal-dijital-lcd-gostergeli-amper-metre

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/09/05 Etiketler: , , , , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir