Açık kaynak usb hid pic18f4550 visual studio C#

| Mayıs 31, 2023 Tarihinde güncellendi
Açık kaynak usb hid pic18f4550 visual studio C#

PIC18F serisi USB bağlantısı bulunan mikrodenetleyiciler için açık kaynak geliştirilebilir Framework USB HID uygulaması örnek devre uygulaması (usb lcd yazı gönderimi) ve visual studio C# kaynak kodları bulunuyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

USB cihazını ve Windows ana bilgisayar uygulamasını minimum USB Genel HID protokol bilgisi ile hızla geliştirip test edebileceğiniz anlamına gelir. Sınıf kitaplığı size C#’tan USB aygıtına çok basit bir arabirim sağlar ve bellenim, aygıt tasarımınız için PIC’de gereken özel yazılımın nasıl oluşturulacağına bir örnek olarak hizmet eder. USB cihazına ve USB cihazından komutları ve yanıtları iletme yeteneğinin yanı sıra, ana bilgisayardan cihaza hızlı bir şekilde iletilmesi için daha fazla bilgi gerektiren daha karmaşık veri yakalama uygulamaları oluşturmanıza olanak tanıyan çift yönlü toplu veri aktarımını içerir. tersine.

Donanım yazılımı

Bellenim artık Microchip C18 derleyicisi için hedeflenmiştir (ve artık Hi-Tech PICC18 ile uyumlu değildir)

Microchip’in Uygulama Kitaplığı (USB yığınını içeren) artık çerçeve kodundan ayrılmıştır ve bağımsız olarak yüklenmiştir.

Üretici yazılımı artık USB yığınının 2.9a sürümünü desteklemektedir.

USB önyükleyici desteği artık dahil edilmiştir (şu anda hafifçe test edilmiştir)

Hem kesintiye dayalı USB yoklaması hem de kesintiye uğramayan USB yoklaması artık destekleniyor

Hata ayıklama akışı artık dinamik metni destekler, böylece canlı değişkenleri ve diğer bilgileri yerleşik hata ayıklama işlevlerine yerleştirebilirsini

Açık kaynaklı üretici yazılımı kodu artık Microchip yığın kodundan doğru şekilde ayrılmıştır

Daha iyi (ve daha özlü) yorumlar ve notlarla genel kod temizliği

Ana Bilgisayar Referans Uygulaması

Yönetilmeyen koddaki bellek sızıntısı sorunu düzeltildi (readRawReportFromDevice yöntemi)

Cihaz olay bildirimlerini almak için kayıt olmak için kullanılan yöntem değiştirildi. Bu artık kitaplık tarafından gerçekleştirilir ve kullanıcı kodunda bir WndProc geçersiz kılma işlemine ihtiyaç duymaz.

Genel kod temizleme

Bir sonraki resim, bir deneycinin devre tahtası üzerine kurulmuş referans donanımını göstermektedir (PIC18F4550 kullanılarak):
Bir deneycinin devre tahtası üzerine kurulu referans donanımı

Referans üretici yazılımı, Microchip’in USB yığını sürüm 2.9a’ya dayanmaktadır. Ürün yazılımı, hem USB yığınını hem de PIC18F USB HID sabit yazılımını oluşturmak için basit bir yapı sağlar. Sağlanan ürün yazılımı, ürün yazılımı ve uygulama kitaplıklarının doğru şekilde çalıştığının hızlı bir şekilde doğrulanmasına olanak tanıyan bir dizi test (Windows C# uygulamasıyla birlikte) gerçekleştirir.

Bellenimi yüklemek için hem kitaplığı hem de bellenimi yerleştireceğiniz bir dizin oluşturmanız gerekir. Daha sonra Microchip Application Library yükleyicisini çalıştırmanız ve son adımda oluşturduğunuz dizinin altındaki “Microchip Solutions v2011-07-14” adlı bir dizine yüklemesini söylemeniz gerekir. Ürün yazılımı yalnızca yığının 2.9a sürümüne göre test edilmiştir

Referans uygulama, referans üretici yazılımı ile iletişim kurmak için C# sınıf kitaplığını kullanır. Hangi komutu göndermek istediğinizi seçmenize izin veren mevcut 5 komuta basit bir arayüz sağlar. Uygulama ayrıca cihaza gönderilecek komutları ve verileri oluşturur ve her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığını doğrulamak için bellenim tarafından geri gönderilen verileri ve yanıtları yorumlar.

Ayrıca, C# sınıf kitaplığı, uygulamaya USB aygıtının ana bilgisayara ne zaman takıldığını ve çıkarıldığını bildiren USB aygıtı ‘olayları’ sağlar. Bu, pencerenin altındaki durum çubuğunu izlerken USB konektörünü çıkarıp takarak test edilir. Her şey yolundaysa, ‘cihaz eklendi’ ve ‘cihaz ayrıldı’ mesajlarını görmelisiniz. Ayrıca, hiçbir cihaz bulunamadığında uygulama test düğmelerini devre dışı bırakır (grileştirir).

Temel C# USB genel HID sınıf kitaplığı, uygulamaların oluşturulacağı bir temel sınıf sağlar. Referans uygulama, kendi ‘uzmanlaşmış’ USB aygıtı için bir sınıf tanımlar ve bu daha sonra temel sınıftan tüm erişilebilir işlevleri devralır. Uygulama daha sonra temel sınıfı, cihazla iletişim kurmak için kendi yöntemlerini içerecek şekilde genişletir. Basitçe söylemek gerekirse, uzmanlaşmış sınıf, aygıtın desteklemesi gereken komutlardan (0x80, 0x81, vb.) sınıf kitaplığı tarafından sağlanan ‘ham’ gönderme ve alma yöntemlerine kadar bir arabirim sağlamalıdır.

Kaynak: Open Source Framework for USB Generic HID

acik-kaynak-usb-hid-pic18f4550-visual-studio-c

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/05/16 Etiketler: , , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir