Zamanlayıcı, alıcı verici devresi

| Haziran 6, 2023 Tarihinde güncellendi
Zamanlayıcı, alıcı verici devresi

Forumda H@S@N isimli üyemizin paylaştığı ilginç bir proje “kapıdaki ziyaretçi” uygulanmış test edilmiş bir proje olduğu için blog üzerinde de paylaşılması iyi olur uygulama 2 bölümden oluşuyor alıcı-verici ve zamanlayıcı devresi farklı bir çok iş için kullanılabilir. Aşağıdaki açıklamar H@S@N kardeşimize aittir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

boll

Selamün aleyküm ustalarım geçenlerde yaptığım ufak bir proje… Uygulanabilirliği yüksek bir sistem. Sitem üç ana kısımdan oluşuyor.bunlar:

 • 1-)alıcı-verici modülü
 • 2-)zamanlayıcı devresi
 • 3-) teleizyon 🙂

Sistemin çalışması oldukça basitdir.. zile basıldığı zaman tetikleme devresi zamanlayıcı devresini aktif ederek otomatik olarak üzerindeki röleyi çektirir.bunun sonucunda tv de bulunan scart soketinin 8 nolu bacağına 12 volt gider.

Kapıdaki ziyaretçi zile basmayı bıraksa bile devremiz ayarlanan süre boyunca aktif kalarak tv yi sürekli av modunda tutar.bu sırada kameradan alınan görüntü hiç bir işleme tabi olmadan tv ekranında gözükür. Ayarladığımız süre sonunda tv av modundan çıkarak normal yayın akışına devam eder..

Devremizin bir kaç özelliğini belirtmek isterim..hiç istifinizi bozmadan uzaktan kumanda sayesinde otoamatiği çalıştırabilme ve kurtlar vadisi gibi bir dizi izlerken devreyi devre dışı bırakabilme. Devre dışı bırakmaktan kastim, devre sürekli çalışıyor ama tv nin av moduna geçebilmesi için gerekli olan voltafı röle ile kesiyoruz. bu sayede kapı çaldığında dizi keyfimiz bozulmuyor… bu sistem diğer güvenlik sistemleriyle birleştirilerek daha modüler bir hale getirilebilir.

Televizyon da scart soketinin 8 nolu ucuna artı çıkışımızı, 21 nolu ucuna – çıkışımızı bağlıyazcağız.bazı sacartlarda 21 nolu uç bulunmayıp sacrtın şasesine eksiyi bağlamanız yeterlidir. ayrıca gerekli bağlantıyı yaptıkdan sonra kameradan ses almakta mümkün.

Ustalarım ben elimde olduğu için 4 kanal alıcı verici kullandım.sistemin bahsettiğim özellikleri yerine getirebilmesi için 2 kanal alıcı verici yeterli olur. kullandığım kamera piyasada dome güvenlik kamerası olarak geçer.

Kameradan çıkan görüntü kablolarını scrtın 20 ve 18 nolu ucuna uygun bir şekilde bağlayın.

dosyalara ek olarak alıcı-verici baskı devreside vardır. erdem efe ustama teşekkürler.

sikart-baglantisi-scard-connections alici-verici-kapi-otomatigi-baglantilari alici-verici-devre-modul-kart-pcb2 alici-verici-devre-modul-kart-pcb

zamanlayici-alici-verici-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/03/30 Etiketler: , , , ,6 Yorum “Zamanlayıcı, alıcı verici devresi

 1. samisami

  gerçekten güzel olmuş, emeği geçenlere
  teşekkür ederim. ellerine sağlık.başarılarının
  devamını dilerim

  CEVAPLA
 2. mustafamustafa

  çalışmanızdan dolayı teşekkür ederim yalnız orada ki anahatarlar ne işe yorıyor?

  CEVAPLA
 3. onuronur

  Eline sağlık dokümlarda olan alıcı verici devrelerindeki swiclerin görevi nedir ???

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir