Visual Basic DS1621 İki Kanal PC Termometre

| Mayıs 24, 2023 Tarihinde güncellendi
Visual Basic DS1621 İki Kanal PC Termometre

Mikro denetleyici kullanmadan iki adet ds 1621 ile termometre devresi ayrıca Visual Basic 5 ile hazırlanmış programı ve kaynak kodları bulunmakta program verileri text dosyası olarak kayıt ediyor devre bilgisayar ile rs232 portu üzerinden iletişim kuruyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

DS1621 termometre

Mikrodenetleyici olarak herhangi bir programlanabilir bileşen kullanmaz. Kalibrasyon gerektirmeden 0,5°C’ye kadar hassas sıcaklık okumaları verir. Ucuz, bu yüzden kullandığım herhangi bir PC’ye bir tane koydum. Ve sıcaklığın Windows görev çubuğunda gösterilmesi o kadar güzel ki, bir milyon arkadaş 🙂 benden bir tane yapmamı istedi!

Bir milyon pcTHERM oluşturacak zamanım olmadığı için, size kendi başınıza bir tane oluşturmanız için planları ve yazılımı veriyorum. Bu proje yeni başlayanlar için yeterince kolaydır, tek zorluk muhtemelen PC’den PC’ye seri port donanımı uyumsuzluğundan kaynaklanmaktadır. Tek sensörlü versiyonda, yalnızca sensör IC’sine, bir voltaj regülatörüne ve bir avuç diyot ve dirence ihtiyacınız vardır.

Oluşturun ve IIC veri yolunun sırlarını, sadece iki direnç ve birkaç zener kullanarak IIC veri yolunun nasıl uygulanacağını, Visual Basic kullanılarak bir seri bağlantı noktasında nasıl sürüleceğini öğrenin. İlgili bileşenler dünya çapındaki RS bileşenleri kataloğunda mevcuttur.

ds1621-pc-termometre-rs232-seri-port-visual-basic

Teknik gerçekler:

Windows görev çubuğunda hem iç hem de dış sıcaklığı gösterir
herhangi bir ücretsiz PC com bağlantı noktasına takılır
aralık -20 … +125°C (-4 … 257°F)
temel doğruluk ve çözünürlük 0,5°C
Farenheit (°F) ölçeğinin Santigrat (°C) değeri
kolayca okunabilen metin dosyasında veri kaydı
örnekleme hızı 1, 5, 30 veya 60 saniye
bir veya iki sıcaklık sensörü (8’e kadar yükseltilebilir)
com bağlantı noktasından güç alır, harici güç kaynağı gerekmez
yapımı kolay, içinde egzotik veya programlanabilir parçalar yok
kalibrasyon gerekmez
tam kaynak kodu ücretsiz olarak sunulur (yalnızca eğitim amaçlı ve ticari olmayan kullanımlar için)

windows-temp-ds1621

Parça listesi

2 adet 1N4148 diyot
2 x 5,1 volt 1/4W zener
2 adet 4700 ohm direnç
2 x 100 nF kapasitör
2 x 47uF 16V kapasitör
2 x DS1621 dijital sıcaklık sensörü (Dallas Semiconductor)
1 x LM2936-z5 düşük çıkışlı 5V regülatör (Ulusal Yarı İletken)
1 x DB9 dişi fiş.

Nasıl çalışır?

Devre, Claudio Lanconelli’nin PONYPROG programlayıcısından türetilmiştir. Anahtar bileşen, Dallas Semiconductor’ın DS1621 sıcaklık sensörüdür. Bu küçük 8 pimli IC, sıcaklığı ölçmek ve IIC veri yolu çıkışı aracılığıyla göndermek için yalnızca +5 volta ihtiyaç duyar. Birçok IIC bus cihazı paralel bağlanabildiğinden, cihazın cevap vereceği 8 adresten birini seçmek için üç adres girişi (A0, A1, A2) sağlanmıştır. Bu şekilde 8 adede kadar sensör paralel olarak bağlanabilir. Dahili sıcaklık sensörünü 0 adresine ve harici olanı 1 adresine ayarladım. Yalnızca bir sensör kullanmayı planlıyorsanız, bunu adres 0 olarak bağlayın.

IIC veri yolunun RS232 com bağlantı noktasına arayüzlenmesi, seviyelerin uyarlanması meselesidir. IIC 0..5V sinyallerle çalışır, RS232 -12V .. +12V kullanır. Buradaki püf nokta, -12V..+12V olarak belirtilmesine rağmen, bildiğim neredeyse tüm PC com bağlantı noktalarının 0..5V sinyallerle eşit derecede iyi çalışmasıdır. Bu, IIC çıkışını RS232 seviyelerine yükseltme ihtiyacını ortadan kaldırır ve SDA veri hattı doğrudan PC CTS hattına bağlanır. Tersi yönde ise RS232 sinyalleri IIC girişlerine zarar verebiliyor bu yüzden SCL saat girişi ve SDA data girişine voltaj sınırlayıcılar (R1, DZ2, R2, DZ1) yerleştirdim. (SDA’nın çift yönlü olduğuna dikkat edin: DTR hattından alır ve CTS hattına iletir).

Devre çok az akım çektiği için harici bir güç kaynağı eklemeye gerek yoktur. RS232 hatlarından gelen +12V, regülatöre D1, D2 diyotları tarafından iletilir, C1 tarafından filtrelenir ve LM2936-Z5 tarafından +5V olarak düzenlenir. Harici bir 9V pil eklemek istemiyorsanız onu sıradan bir 78L05 regülatörle değiştirmeyin: LM2936, birçok seri bağlantı noktasında olduğu gibi 6V’a yakın giriş voltajlarında bile düzenleme yapabilir.

Yazılımı Visual Basic 5’te yazdım (Evet, bu kez birleştirici veya C++ yok!). Daha az okunabilir hale getirecek hiçbir optimizasyon olmadan, düz bir şekilde yaptım. Bu sınırlamalarla bile, IIC, yorumlanmış modda yavaş bir P90’da bile saygın bir 1,5 kHz’de çalışır. Programı ilk çalıştırdığınızda, kurulum dosyasının bulunmadığı (oturum sonunda otomatik olarak oluşturulacağı) konusunda uyarılacaksınız ve varsayılanlar kullanılacaktır. Programı başlattığınızda, görev çubuğunda simge durumuna küçültülmüş olarak çalışır ve bir “sıcaklık simgesi” sağlar. Bu, tıpkı Windows ile sağlanan “saat” simgesi gibi, benim tercih ettiğim kullanım şeklidir.

Simgeye tıklamak kurulum penceresini açarak 4 com porttan birini, bağlı sensör sayısını, ardışık ölçümler arasındaki aralığı, ölçüm birimini ve sıcaklıkları “pc_therm.txt” dosyasına kaydetmek isteyip istemediğinizi seçmenize izin verir. . Yanlış bağlantı noktasını seçerseniz, hem yanlış ölçümler hem de “okunamıyor” mesajları alabilirsiniz.

DS1621 pc thermometer

So cool you can even measure it!

This incredibly simple thermometer plugs on any free serial port. Does not make use of any programmable components as microcontrollers. It gives temperature readings accurate to 0.5°C with no calibration. It’s cheap, so I’ve put one on any PC I use. And it is so nice to have the temperature shown on the Windows taskbar, that a million friends asked me to build one!
Build yourself an accurate thermometer

Since I have no time to build a million pcTHERMs, I give you the plans and the software to build one on your own.
This project is easy enough for beginners, the only difficulties possibly arising from serial port hardware incompatibility from PC to PC. In the single-sensor version, you need only the sensor IC, a voltage regulator and and handful of diodes and resistors. Build it, and learn the secrets of IIC bus, how to implement IIC bus using only two resistors and a couple of zeners, how to drive it on a serial port using Visual Basic .Components involved are available on the worldwide RS-components catalogue.

Tech facts:

displays both indoor and outside temperature on the Windows taskbar (see figure)
plugs in any free PC com port
range -20 … +125°C (-4 … 257°F)
basic accuracy and resolution 0.5°C
Centigrade (°C) of Farenheit (°F) scale
data logging on easily readable text file
sampling rate 1, 5, 30 or 60 seconds
one or two temperature sensors (upgradeable up to 8)
com port powered, no external power supply required
easy to build, no exotic nor programmable parts inside
no calibration required
full source code available for free (educational and non-commercial uses only)

DS1621-pc-thermometer

Kaynak site http://www.geocities.com/CapeCanaveral/Launchpad/3632/pc_therm.htm ne yazıkki kurunun yanında yaş yanıyot ülkemizde geocities stelerine erişim yasaklandığı için farklı yollar ile sayfaya ulaştım (vtunnel)

visual-basic-ds1621-iki-kanal-pc-termometre

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2009/01/23 Etiketler: , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir