Valve Lambalı Anfiler için 700V 125W SMPS

| Mayıs 20, 2023 Tarihinde güncellendi
Valve Lambalı Anfiler için 700V 125W SMPS

Bilgisayar güç kaynakları üzerinde çeşitli modifiye çalışmalarım oldu çoğunu paylaştım bazıları yarıda kaldı deneyecek o kadar çok seçenek varki özellikle kullanılan trafo (ei33) sarımlarımda değişiklik yaparak voltaj sınırıda aşılabilir bu uygulamada yapıldığı gibi eski bir p3 atx güç kaynağı modifiye edilmiş ve 700 volt 125 watt çıkış alınmışkontrol entegresi klasik TL494

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

DİKKAT Devre yüksek voltaj ile çalışmaktadır dikkatli olun kondansatör bağlantılarına dikkat edin + – kutupları ters bağlarsanız yüksek voltajda büyük patlamalar olabilir devreyi çalıştırmadan önce Sigortalı Elektrik Hattı,koruyucu gözlük kullanın

Lambalı Yükselteçler İçin Regüleli Yüksek Gerilim Kaynağı

700V veya 400V’luk yüksek voltaj için bir PC güç kaynağının değiştirilmesi.

Tamamlanmış prototip, çıkış filtresinin yapısını vurgulayarak (L4 & C9). Pozitif lead, çıkış terminalinin arkasına lehimlenmeden önce 5-6 kez küçük bir toroidden geçirilir. Kapasitör, gösterildiği gibi doğrudan pozitif ve negatif terminallerin üzerinden lehimlenmiştir.

Lambalı amfi devreleri henüz ölmedi. Transistörler şüphesiz çoğu uygulamada üstün olsa da, Lamba hala birçok benzersiz avantajlar sunmaktadır. Bu her şeyden önce güç devrelerinde kullanılması için geçerlidir.

Yüksek kaliteli ses yükselticilerinde, özellikle güç çıkış aşamalarında, transistörlerin daha iyi performans gösterdiği lambaların önemli bir görüşü vardır. Bu iddiaların ciddiyeti, çok saygın bazı üreticilerin, ses aralığının en üstündeki vana yükselticilerini sundukları gerçeğinde yansıtılmaktadır.

Amatörler için makul bir kalitede lambalı ses yükselticileri, internette serbestçe kullanılabilen tasarımlar kullanılarak mütevazı bir harcama için yapılabilir. Bu amplifikatörler genellikle çıkış aşamasında bir EL34 veya KT88 lamba çiftini temel alır.

700v SMPS Devre Şeması;

tube-amp-power-supply-700V-switch-mode-tl494

Lambalar için başka bir yaygın uygulama, RF güç amplifikatörlerinin çıkış aşamalarındadır. Her lamba için 50W’a kadar yayın yapan, yaklaşık 30MHz’e kadar olan frekanslarda tatmin edici bir şekilde çalışacaktır. RF güç transistörlerine göre ana avantajları, biraz daha ucuz olmalarının yanı sıra, hata koşullarına karşı daha toleranslı olmalarıdır.

Yeni bir güç amplifikatörü tasarımını ayarlarken, pahalı RF güç transistörlerini kolayca tahrip edebilen parazitik salınımlarla karşılaşılır.

Her ne kadar lambalar kolayca temin edilebilir olsa da, kullanımlarındaki ana sorunlardan biri uygun güç kaynağı transformatörlerinin eksikliğidir. Hem EL34 hem de KT88, maksimum güç ve doğrusallığı elde etmek için gereken 500-600V civarında besleme voltajı olan 800V maksimum plaka voltajında ​​derecelendirilmiştir. Bununla birlikte, hali hazırda temin edilebilen tek yüksek voltajlı güç transformatörleri, 240 V veren izolasyon transformatörleri ve 1500 V veya daha fazlasını veren mikrodalga fırınlardan gelen magnetron transformatörlerdir.

Açıkçası, bunların ikisi de uygulamamız için uygun değil.

Bunun en kolay yolu, kişisel bir bilgisayarın (PC) güç kaynağını değiştirmektir. Eski AT güç kaynakları hazır durumda ve artık bir artı kalem haline geldi. Bizim uygulama için yaklaşık 200-300W üretmek için tasarlanmıştır. Düşük maliyet için hazır PC kartı ve HV anahtarlama güç kaynağı için ihtiyaç duyduğumuz bileşenlerin neredeyse tümünü içerir.

Ayrıca, yüksek çalışma frekansı nedeniyle, switch modu güç kaynağı, 50Hz AC rektifikasyon ve yumuşatmaya dayanan geleneksel bir lambalı amfi güç kaynağından elde edilebileceğinden çok daha iyi düzenleme ve çok daha az dalgalanma sunar.

valve_modifiye_anfi_smps

valve-power

valve-amp-power-supply

Kaynak: siliconchip.com.au/cms/A_102096/article.html

valve-lambali-anfiler-icin-700v-125w-pc-smps-modifiye

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/09/03 Etiketler: , , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir