TDA7294 400W araba anfisi Smps ATmega8 dijital göstergeli

| Haziran 8, 2023 Tarihinde güncellendi
TDA7294 400W araba anfisi Smps ATmega8 dijital göstergeli

400w Araba anfi projesinde 4 adet tda7294 kullanılmış kanal başına 100w veriyor toplamda 400w anfi devresinin beslemesi tl494 pwm kontrol entegresi ile yapılan smps bölümünden alınıyor. Devreye ek olarak watt, voltaj, sıcaklık bilgilerini gösteren atmega8 ile yapılan dijital gösterge var.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

TDA7294 amfi ve SMPS devresi tek pcb üzerinde atmega8 ve led displayler ayrı bir pcb üzerinde bulunuyor kaynak kod ve tüm pcb çizimleri var.

tda7294-anfi-atmega8-display-car-amp-power-amplifier-circuit-tda7294

Güç amplifikatörleri

Güç amplifikatörleri, basit, ucuz ve yaygın olarak bulunabilen TDA7294 entegre devreleridir. Teorik olarak her birinin gücü 100W’dır. Ölçtüğüm güç (etkili), kanal başına 85 W’a eşittir – %1 seviyesinde bozulma ile. Terminaller, güç kesildikten sonra terminallerin daha hızlı kapanması için ST-BY ve MUTE hatlarının biraz değiştirilmiş kontrolü ile standart bir uygulamada çalışır.

Bu amaçla MUTE hattına 1N1418 diyot eklenmiştir. Küpler çift kontrollüdür, kanal A ve B’nin yanı sıra C ve D ortak ST-BY ve MUTE hatlarına sahiptir. Neden? Çünkü bir köprü konfigürasyonunda çalışabilirler ve aynı anda açılıp kapanmaları iyidir. Kart üzerinde, giriş sinyalini sağlamak için pin konektörlerin yanında, köprü çalışması için terminalleri hızlı bir şekilde yeniden yapılandırabileceğiniz atlama telleri vardır, A kanallarını B ile ve C kanallarını D ile köprüleyebilirsiniz.

Bunu yapmak için, sinyal sadece birinci kanala (A veya C) verilmeli ve ikinci kanalda (B veya D) işaretli köprülerin üzerine iki köprü yerleştirilmelidir (“köprü A+B”, “köprü C+D”) , biri giriş sinyali olan pinlerde ve diğeri ters çevrilmiş sinyalin birinci terminalin çıkışından ikincinin girişine akacağı iki komşu pinde. Elbette böyle bir işlemden sonra hoparlörün doğru bir şekilde bağlanması gerekir.

Ek olarak, kartın kesme frekansı yaklaşık 80 Hz olan bir düşük geçiş filtresi vardır. Serbestçe kullanılabilir, örneğin çıkışından gelen sinyal köprülü kanallara beslenir ve bunlar bir subwoofer çıkışı olarak kullanılabilir. +12V -12V ile çalışır.

Ön panel metre ve akım ölçümü

Metre, bascom’da yazılmış bir programa sahip Atmega8 mikrodenetleyicisine dayanmaktadır. Mikrodenetleyici, LED ekranları çoğullayarak kontrol eder – yani aynı anda yalnızca bir ekran yanar. Bu nedenle, ekranlar zayıf bir şekilde yanıyor, bu nedenle segment akımını sınırlayan dirençler mümkün olduğu kadar küçük olmalıdır – şema, benim durumumda 39ohm olan 100ohm’luk güvenli bir değeri göstermektedir.

Bunları, ekranımızın kabul edebileceği maksimum anlık akıma göre seçmek iyidir – nota bakın. Dijital sensör, popüler DS18B20 üzerinde gerçekleştirilen sıcaklık ölçümü – Bu sensör için çoğullama ve 1 telli iletişimi uzlaştırmada bazı sorunlar yaşadım, çünkü kesinti genellikle iletime müdahale ediyor, ancak “bir şekilde” çalışıyor 🙂 Güç terminallerinin hemen yanına bağlanan ve voltaj bölücü olarak çalışan 100K hassas potansiyometre aracılığıyla voltaj ölçümü ve 100 uF’lik bir kapasitörle birlikte, ölçüm sonucunun ortalamasını alan bir RC filtresi oluşturur.

Bölücü, girişte 17V’ta ADC için 5V elde edecek şekilde ayarlanmıştır. Ölçüm yolundaki voltaj düşüşü ölçülerek gerçekleştirilen akım ölçümü, zeminde ölçüm (C11 ve C12 kondansatörleri arasındaki toprak yolu):

tda7294-tl494-smps-anfi-araba-anfi-oto-amp-400w

400W car power amplifier. Based on a push-pull converter with TL494 (KA7500) driver, 500W of power is enough for four TDA7294 integrated amplifiers. Three three-digit multimeters on front-panel shows actual battery voltage, temperature, and estimated output power.

Push-pull converter:

This is a copy of very good and tested AVT2732 circuit with all the current and voltage protections included. Schematic and polish description – LINK. This converter is based on the TL494(KA7500) driver, it runs at 30KHz, and it controls two IRFP064N transistors. Unfortunately, those transistors have big gate capacitance and is necessary to use a emitter follower – in this case two BD139 and BD140 pairs. Rectifier diodes are the super fast FES16. At the end 4x 4700uF capacitors pack. Over-voltage protection take care of the power amplifier safety – driver will shut-down if voltage exceeds 15V on input (converter has no voltage stabilization). Under-voltage protection take care of the car battery discharge – driver will shut-down if voltage drops to 9V and below.

Current protection take care of switching transistors and general security of whole circuit. This is a very nice, simple, and reliable solution – if switching transistors are more loaded, then we get higher voltage on IN+ of build in comparator. This is measured by simple circuit consist of 1N4148 diodes and RC (10K,10n) filter. On IN-, we can adjust compare voltage with PR1 potentiometer and if voltage on IN+ exceeds that adjusted one, driver will shut-down. Green diode means normal work, red diode means that one of protections has disabled the driver. To restart, switch off and then on supply or REMOTE voltage. Soft-start circuit allows to slowly start converter and charge a big capacitance at the output. Converter driver is powered from REMOTE line, and it drains not more than 50mA from that line.

Switching transformer based on a TX42 (TX42/13/26) 3C90 core. Transformer wound with a 0.7mm copper winding wire. Primary winding: 4 turns with 20 wires. Secondary wining: 11 turns with 6 wires. That configuration allows to get +-40V of idly voltage with 14,5V on input. I did not use any voltage stabilization, +-40V is a safe voltage for working TDA7294. While work, this voltage will drop to about +-30V which is perfect voltage for work with 4ohm impedance.

Power amplifier:

4 x TDA7294 chip in its typical application, see datasheet for more. Theoretically, output power of each one is 100W… I did some measurements and get 85W rms power from each one amplifier chip with 1% distortions. MUTE and ST-BY circuit modified – see fig.17 in datasheet – and permanently connected to +V using a 1N1418 diode. Chips are connected in pairs with ST-BY and MUTE lines, so they are controlled in pairs too: channels A + B and C + D. This is important because those channels can work in normal or bridged configuration – and it is good if they can enable/disable at the same time.

You can find normal/bridge config jumpers next to the input signal goldpin connectors – you can bridge A + B and C + D channels. To do this, input signal connect only to the first channel (A or C), and in second channel (B or D) put two jumpers on a marked goldpins (“bridge A+B” or “bridge C+D”) – one jumper on a pins which previously was an input connectors, and one jumper on a neighbor pins which connect inverted signal from first channel to input of a second channel. Now both channels are working in bridge, don’t forget to connect speaker properly.

You can find additional low-pass filter on PCB, cut-off at about 80Hz. You can use it as you want, for example connect it before bridged channels to get a nice subwoofer power output. It’s supplied with symmetric voltage +12V/-12V provided from 12V zener diodes voltage limiter.

tda7294-400w-car-amplifier-smps-atmega8-digital-display-tl494

tda7294-400w-car-amplifier-smps-atmega8-digital-display-tl494-2

tda7294-400w-car-amplifier-smps-atmega8-digital-display-tl494-3

tda7294-400w-car-amplifier-smps-atmega8-digital-display-tl494-4

tda7294-400w-car-amplifier-smps-atmega8-digital-display-tl494-5

Kaynak: elektroda.pl/rtvforum/topic1891687.html

tda7294-400w-araba-anfisi-smps-atmega8-dijital-gostergeli

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/06/10 Etiketler: , , , , , , , , ,2 Yorum “TDA7294 400W araba anfisi Smps ATmega8 dijital göstergeli

 1. SoheilSoheil

  Hello dear friend. The guy you designed is very interesting. I’m going to create it, but I encountered a problem. None of the maps mentioned where the display circuit board should be connected. Can I guide you? I sincerely thank you

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   Hello, source link update + all files were given as an alternative links

   CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir