TDA7250 Hi-Fi Sürücü ile 100W Güç Amplifikatörü

| Mayıs 21, 2023 Tarihinde güncellendi
TDA7250 Hi-Fi Sürücü ile 100W Güç Amplifikatörü

TDA7250 güç çıkış aşaması Sunulan güç aşamasının ana unsuru, SGS Thomson’ın özel bir TDA7250 entegre devresidir. Bir stereo güç amplifikatörünün oluşturulmasını sağlayan eksiksiz bir iki kanallı güç transistörü sürücüsüdür. Üreticinin katalog verilerini kullanarak, onunla çalışmak üzere iki çift tamamlayıcı TIP142, TIP147 transistörü seçildi. +/-35V besleme gerilimi ile 8 Ohm’luk bir yük için kanal başına 70W’lık bir güç sağlarlar.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Sunulan cihaz, 4 Ohm’luk bir yük ile 110W’a ulaşmanızı sağlayan +/- 37V’luk bir voltajla çalışır. Kontrolör sistemi kısa devre koruması, OYNAT, BEKLEMEDE ve MUTE fonksiyonlarının yanı sıra transistörlerin hareketsiz akımının otomatik olarak düzenlenmesi için devrelerle donatılmıştır. Yerleşik termal korumanın olmaması, bu açıklamada daha sonra sunulan ve açıklanan böyle bir sistemin kurulmasını gerekli kılmıştır.

schematic-100w-power-amplifier-with-tda7250-hi-fi-driver

Birinci kanalın çıkışları, Darlighton transistörleri Q1, Q2’den oluşan tamamlayıcı katı kontrol eden OUT+CH1 ve OUT-CH1 çıkışlarıdır. Bu transistörlere bağlı dirençler R16, R6, TDA7250 sistemine transistörlerin kollektörlerinde akan akımın anlık değeri hakkında bilgi içeren izleme girişleri 17, 4 sağlar. Sistem bu bilgiyi, son aşamanın sakin akımını ve kısa devre korumasını otomatik olarak ayarlamak için kullanır. R16, R6 dirençleri arasındaki voltaj düşüşü 1V’u aşarsa, sistem bunu kısa devre olarak algılar ve dahili parmak arası terlikler aracılığıyla transistör kontrol sinyalini keser.

Amplifikatör çıkışından R11 ve C9 üzerinden gelen sinyal, geri besleme döngüsünü kapatan U1 sisteminin (pim, 20) evirici girişine gider. Geri besleme sinyali, giriş amplifikatörünün evirmeyen girişine C28 kapasitörü aracılığıyla ve giriş sinyali kapasitör C26 aracılığıyla beslenir. C26 kondansatörü giriş devresindeki DC bileşeninin akışını bloke eder ve R19 direnci giriş aşamasını polarize eder ve C27 ile birlikte giriş aşırı akustik bileşenlerini bastırır. Giriş 3 ve 8’e bağlı bileşenler, durağan akımdaki hızlı değişikliklere karşı koruma sağlayan entegre devreler oluşturur. Giriş 8’deki voltaj 250mV’nin altına düşerse, TDA7250 sıfırlanacaktır.

Kesme sırasında, örneğin çok fazla akım çekerken, kontrol çıkışları yüksek empedans durumuna geçer. Sistemin çalışma durumuna geri dönmesi için, giriş 8’deki voltajın 250mV’nin altına düşmesi gerekir; bu, C23 kondansatörünün R22 rezistörü üzerinden boşaltılmasıyla elde edilir. İkinci kanalın çalışması aynıdır, bu nedenle açıklaması çıkarılmıştır. U1 sistemi STAND-BY, MUTE, PLAY fonksiyonları ile donatılmıştır, bunlar kontrol ayağına (pim 5) uygun voltaj seviyesi uygulanarak kontrol edilir.

U1 (TDA7250) sisteminin 5. ayağına gerilim bölücü R28, R36 üzerinden verilen gerilim, bu sistemin PLAY işlevini gerçekleştirmesine neden olur. OP1A optokuplörüne mikroişlemci kontrol sinyali uygulandığında sistem BEKLEME durumuna geçer. Bu, R27 direncinin OP1A sisteminin dahili transistörü üzerinden R36’ya paralel bağlanmasına ve aynı zamanda TDA7250 sisteminin kontrol girişine sağlanan voltajda bir değişikliğe neden olur. R35 ve OP1B elemanları, sistemin MUTE durumuna geçişinden ve R32’den sorumludur.

ve R33, optokuplörlerin yayan diyotlarından akan akımları sınırlar. U1 sisteminin işlevlerinin düzenlenmesi, -Vs’ye göre voltajı değiştirerek yapılır, bu nedenle kontrol sisteminin (mikroişlemci) kütlesini -Vs voltajından ayırmak için optoizolasyon kullanılması gerekir. Dikkat, kontrol voltajlarının değerleri biraz farklılık gösterebilir, bu nedenle bazen bölücü elemanların değerlerini değiştirmek gerekir.

power-supply-with-termal-protection-schematic

Termal koruma

Kullanılan TDA7250 sürücüsünün güç transistörleri için termik koruma sistemi yok, bu işlevi yerine getirecek bir sistem yapılması gerekiyordu.

Sıcaklık sensörü olarak, güç transistörlerinin yanında bir soğutucu üzerine monte edilmiş bir RT1 termistör kullanıldı. U4A sisteminin 2. girişindeki voltaj, sıcaklığın etkisi altında P1 tarafından ayarlanan eşiğin altına düşerse, U1A çıkışında yüksek bir durum görünecektir (güç kaynağına yakın voltaj). Bu, PK1 rölesinin T1 üzerinden açılmasına ve son aşama güç kaynağı bağlantısının kesilmesine neden olacaktır.

Sıcaklık normale dönerse U1A çıkışında toprağa yakın bir voltaj görünecektir. Bu nedenle, T1’i tamamen tıkamak için, R5, R6 bölücüdeki voltaj azaltılır. Direnç R4 tarafından sağlanan pozitif geri besleme, küçük bir histerezis oluşturarak rölenin sıcaklıktaki küçük bir değişiklikle açmasını önler. D1 diyotu, transistörü PK1 rölesi anahtarlandığında oluşan aşırı gerilimlere karşı korur. Radyatör ayarlanan sıcaklığı yaklaşık 80oC’yi aştıktan sonra koruma devreye girecektir. Termal koruma aktivasyonunun sinyali, Inf çıkışına bir sinyal veren optokuplör tarafından gerçekleştirilir, bu çıkış kontrol mikrodenetleyicisine bağlanmalıdır veya Optokuplör olarak, korumanın etkinleştirildiğini gösteren bir LED diyot kullanın.

60 W HI-FI DUAL AUDIO DRIVER

tda7250_data

The TDA7250 stereo audio driver is designed to drive two pair of complementary output transistor in the Hi-Fi power amplifiers.

Wide supply voltage range : 20 to 90 v (± 10 to ± 45 v)
Very low distortion automatic quiescent current
Control for the power transistors
Without temperature sense
Elements overload current protection for
The power transistors .mute/stand-by functions
Low power consumption output power 60 w/8ohm and 100 w/4ohm

Kaynak: diypage.ovh.org (kapalı)

tda7250-hi-fi-surucu-ile-100w-guc-amplifikatoru

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/09/23 Etiketler: , , , , ,1 Yorum “TDA7250 Hi-Fi Sürücü ile 100W Güç Amplifikatörü

  1. ayhanayhan

    Ben bu devreyi yaptım malesef çalışmadı entegre patates çıktı üç ayı yerden aldım ayrıca

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir