Süper Vu Metre (nokta, logaritmik farklı fonksiyonlar)

| Haziran 13, 2023 Tarihinde güncellendi
Süper Vu Metre (nokta, logaritmik farklı fonksiyonlar)

KA2281, LM3914 vb. gibi entegreler ile yapılan vu metre devrelerine göre bu devre gerçekten süper olmuş devre pic16f88 mikrodenetleyici üzerine kurulmuş stereo 2×16 toplam 32 ya da mono 16 led, 40 led kullanılabilir nokta bar şeklinde ledlerin yanması çok hoş görünüyor farklı fonksiyonlarda var led bağlantıları çok karışık fakat yazar pratik bir yöntem ile sade bir baskı devre hazırlamış vu metre devresine ait eagle şema, pcb çizimleri ve kaynak asm, hex kodları verilmiş test videosunu izlediğinizde göreceksiniz yapılacaklar listesine aldım…

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

vumeter-volume-unit-vu-meter-or-standard-volume-indicator-led-leds-audio-bar

Ses sinyali seviyesi ölçümü, göstergesi, PPM – tepe göstergesi veya VU ölçer. Bu cihazların tasarımcıları kesinlikle LM3914, LM3915, UAA180, A277D devrelerine aşinadır. Bunlar muhtemelen en popüler LED ölçek (çubuk grafik) denetleyicileridir.

PIC16F88 mikroişlemcili yeni bir VU metre yapısı

Stereo sinyali, ayarlanabilir modlarda 2x 16 LED ölçeğinde görüntülenir:
– çubuk/nokta gösterimi
– logaritmik/doğrusal ölçek
– ipucu hafızası AÇIK/KAPALI
– hafıza tipi şelale/nokta

Fonksiyonlar, JP1’den JP4’e atlama telleri kullanılarak çalışma sırasında bile serbestçe birleştirilebilir ve değiştirilebilir. Tabii ki, R11 ila R14 dirençlerini doğrudan topraklayabilirsiniz veya hiç topraklayamazsınız.

Jumper açık kısa devre
JP1 ekran çubuğu görüntüleme noktası
JP2 logosu. ölçek hattı ölçek
JP3 bellek AÇIK bellek KAPALI
JP4 bellek anıt şelale nokta

Şelale, LED’in 500 ms boyunca yanması ve ardından “sönmesi” anlamına gelir. Bir hafıza noktası seçilirse, onsuz bir iniş olacaktır.

Logaritmik eğrinin değerleri program hafızasında 0x300 adresinden saklanır. Doğrusal ilerleme 0x200 adresinde başlar. Ses sinyalinin voltajı A/D dönüştürücü tarafından ölçülür ve (lin/log) tablosuna göre karşılık gelen LED veya sütun yanar. Ancak düşen voltaj sönmesine neden olmaz, bu zamanlayıcı tarafından kontrol edilir. LED’ler, ayarlanabilir bir ışık uzunluğu ile kademeli olarak birer birer söner.

Zamanlama ayarları. EEPROM’da depolanır, adres:veri (HEX)
00:08 ;33ms Nokta/Şerit dönüş hızı (1 = 4.096ms)
01:1A ;106ms tepe parlama süresi Nokta/Şerit
02:14 ;82ms PAM dönüş hızı
03:7A ;500ms PAM tepe parlama süresi
04:C8 ;LED/2mA için 150, LED/15mA için 250 (0=KAPALI, 255=MAKS segment parlaklık düzeltmesi)
05:05 ; Tepe belleğin başladığı LED numarası

Analog girişlerin hassasiyetini P1 potansiyometresi ile ayarlıyoruz. VREF+ üzerindeki voltaj ne kadar düşükse, hassasiyet o kadar yüksektir. En yüksek hassasiyet için en az 200mV değerinde bir VREF+ öneririm. Ses sinyali zayıflarsa, yükseltilmelidir. Aksine, çok güçlü bir sinyalin (VREF+ = 5V olsa bile tüm LED’ler yanar), örneğin bir düzeltici ile zayıflatılması gerekir. Hiçbir koşulda girişte 5V’tan daha büyük bir voltaj olmamalıdır.

PIC16F88 mikroişlemcisi, PIC16F1827 tipi (47) ile değiştirilebilir. Programın yeni bir versiyonu tam olarak bu daha modern mikroişlemci için yazılmıştır.

Kaynak: s-o.webnode.cz/vu-metr/

super-vu-metre-nokta-logaritmik-farkli-fonksiyonlar

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/03/22 Etiketler: , , , ,27 Yorum “Süper Vu Metre (nokta, logaritmik farklı fonksiyonlar)

 1. şafak ağustosluşafak ağustoslu

  devreyi baskı aşamasındayım ama hex dosyası hata veriyor ve asm dosyası ise tam program kodu yok sadece config satırına kadar var . linkler bozulmuş olabilirmi. e-mail hesabıma asm ve hex dosyasını gönderebilirmisiniz.

  Teşekkürler

  CEVAPLA
 2. Selami AğcaSelami Ağca

  Arkadaslar ben bu devreyi yaptım 2×16 Stereo Vu Metrenin hex dosyasını yüklerken bir hatayla karşılaşıyorum ve hex yüklenmiyor.

  Lütfen bunun hex dosyasını banada gönderirseniz sevnirim.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   hata nedir ? ne ile yüklüyorsunuz ? yükleme yaptığınız program hata mesajında ne diyor ?

   CEVAPLA
 3. asdafasasdafas

  arkdaşlar ben ilk defa eagle kullanıyorum yazıcıdan çıktı alırken devrenin üstten görünümü nasıl iptal ediyoruz

  CEVAPLA
 4. SelamiSelami

  Öncelıkle eagle programında kı üst gorunumu layer kısmında aktifliğini kaldır. Oluyor. Sadece yolların bulundugu goruntuyu alırsın.

  2. olarak benım sorunumda pic eeprom la ılgılı bir hata verıyor.
  http://g1205.hizliresim.com/x/4/5b03r.jpg

  Resimde gorunen hatayı alıyorum Maalesef

  CEVAPLA
 5. şafak ağustosluşafak ağustoslu

  eagle programında open ile brd dosyasını aç ve view menüsünden display/hide layers seç sonrada görünmesini istemediğin layerların yanındaki işareti boşalt bu şekilde sadece basılacak kısım kalasıya kadar devam et sonrasında print edebilirsin.
  her layerın işareti kalktığında çizimden bazı renklerin kalktığını göreceksin.

  CEVAPLA
 6. şafak ağustosluşafak ağustoslu

  hex dosyasında hata var zaten daha programı görmek için bile bakmak istediğinizde hata veriyor asm dosyasına bakarsanız ondada programın yarısı var sanırım yüklenirken hata olmuş bundan dolayı bende çeşitli sayfalarda bu devreyi ve hex dosyasını aradım düzgün olanı buldum ve yüklemede sorun yok bunun yanısıra asm dosyasıda tam programa sahip. şayet hala bulamazsanız yada probleminiz varsa bana e-mail gönderirseniz verebilirim ama üstad bile gönderebilir zannediyorum.

  CEVAPLA
 7. Selami AĞCASelami AĞCA

  Arkadaşlar Devreyi zor da olsa bitirdim. Pici Programladım. Bir Sıkıntı yok başka bir programlayıcı kullanın usb den değilde seri port olanla yaptım ben oldu 🙂

  1. Olarak Pic urastırmıstı Hallettim.

  2. Olarak ledlerin katotlarına dikkat edin ordaki numaralar hangı katotlarla hangi katotları birlestireceginizi belirtiyor. Zaten açık şemadada görüyorsunuzdur.

  şuan tek sorunum var oda devreye girilen L ve R girisleridir onlarda pc den çıkış yada herhangi mic olabilir. Ben direk pc bağladım sıkıntı olmadı.
  Ayrıca Devredeki Jumperlar çok önemlı ben hepsini bağladım kısa devre ettim devre normal vumetre gibi çalıştı. Hepsini çıkarttım videodakı gibi göründu.

  Bazılarını takdım sadece en usttekı led yanıp dırek sonuyor değişik şekillerde programlanmıs yanı tavsiyem hiç bir şey takmayın .)

  Devrede hiç bir sıkıntı yoktur.

  Sorunlarımla ilgilendiği için gevv’e cok teşekkür ederim.

  Her soruma cevap verdiğiniz Allah Razı Olsun ….

  CEVAPLA
 8. CANCAN

  Merhabalar isis devresi JP1 JP2 diye devam eden elemanı bulamadım,tam olarak nedir, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  CEVAPLA
 9. gokhangokhan

  sıkıntı yaşadığımız bir sorunu ilgili konu altına yazın şeklinde genel açıklamada bulunmuşsunuz fakat dediğiniz gibi yaptığımız durumda da yardımcı olacak bir arkadaşımız çıkmıyor.

  CEVAPLA
  1. şafak ağustosluşafak ağustoslu

   Verdiğin mail adresine gönderdim gelmedimi. istersen bir kez daha gönderebilirim. Fakat mailini geç aldığımdan geç gönderdim. Umarım sorununa çözüm olmuştur.

   CEVAPLA
   1. gevvgevv Yazar

    @şafak ağustoslu dosyaları iletişim bölümünden ulaştırın yorumunuza ekleyeyim

    iyi çalışmalar

    CEVAPLA
    1. şafak ağustosluşafak ağustoslu

     Programları gönderdim.
     iyi çalışmalar

     Dosyalar: vu2.RAR

    2. gevvgevv Yazar

     ilginiz için teşekkür ederim

     sizede iyi çalışmalar

    3. semih gümüşsemih gümüş

     biraz abest olucak ama verdiğin rar içinde 1 den fazla hex var hangisini kullandın 88 de tek tek denemek istemiyorum.

 10. gokhangokhan

  ilginiz için tekrar teşekkür ederim, son gönderdiğiniz dosyaları aldım tamamadır.

  CEVAPLA
 11. Doruk KAYADoruk KAYA

  Tower vu metre yapmayı planlıyorum ve sistemimde bu devreyi kullanmayı planlıyorum fakat kafamda sorular var ben videolardaki gibi çift kanal yerine tek kanal (mono16) fakat her led e paralel 1 led bağlamayı planlıyorum (toplam 32 led) tower vu metrede pleksi glass kullanmayı planlıyorum ledler gerekli parlaklığı sağlayabilecekler midir?? yoksa tek sadece mono 16 olarak mı kullanmamı tavsiye edersiniz

  CEVAPLA
  1. şafakşafak

   sanırım sizin istediğinizi direkt bu şekilde yapamazsınız. fakat her ledin ucu bir transistör tetikleyecek şekilde yapılırsa transistörün gücüne göre istediğiniz kadar led paralel bağlanabilir. mono yapmak zorunda değilsiniz. Diğer, led adedi sorununuza gelince bu ultra bright denilen ledlerle çözebilirsiniz fakat bunlar direkt ışık yayarlar bundan dolayı karşıdan ışık demeti görünür yanlarda ışık yayılması azdır. bunun yerine tower katlarının genişliğine göre geniş açılı ledlerden 1-2 cm aralıklı olarak yerleştirirseniz ışık demetini görmek yerine o renkte parlayan bir akrilik görürsünüz. (Bu da koyacağınız transistörün gücünün her kattaki led sayısına göre seçilmesi demektir.)

   CEVAPLA
 12. semih gümüşsemih gümüş

  devre daha çok ritimlerde fazla senkron gösteriyor biraz takip ettimde şarkıdaki adamın sesinde pek alakasız belki ara frekanslara hassas olabilir.

  CEVAPLA
 13. mustafamustafa

  bana malzeme listesini gönderebilecek var mı c3 ve c4 kondansatörlerinin değeri nedir?

  CEVAPLA
  1. Muammer CoskunMuammer Coskun

   ayen c3 c4 kondansatör değerleri nedir ? sadece M1 yazıyor ?

   CEVAPLA
   1. Muammer CoskunMuammer Coskun

    dathasesinden baktım bu resimde anlatıyor ama benim hangi değeri kullanmam gerekiyor ? yardım

    CEVAPLA
   2. Muammer CoskunMuammer Coskun

    tamam buldum. yukarda parçalistesinden buldum ..

    CEVAPLA
 14. mustafamustafa

  devreyi baskı aşamasındayım ama hex dosyası hata veriyor ve asm dosyası ise tam program kodu yok sadece config satırına kadar var . linkler bozulmuş olabilirmi. e-mail hesabıma asm ve hex dosyasını gönderebilirmisiniz.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir