Süper İletkenler Özellikleri Uygulamaları İncelemeler

| Mayıs 22, 2023 Tarihinde güncellendi
Süper İletkenler Özellikleri Uygulamaları İncelemeler

Temel bilimle olan ilgisi ve pek çok teknik uygulamaya sahip olması bakımından süperiletkenlik olayı her zaman çok heyecan verici bir konu olmuştur. Kısa bir süre önce, bazı metal oksitlerde yüksek-sıcaklık süperiletkenliğin keşfi, bilim ve iş çevrelerinde büyük bir heyecan doğmasına neden olmuştur.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Bir çok metal alaşımın elektriksel dirençlerinin yeteri kadar düşük sıcaklığa, daha çok sıvı helyum sıcaklık ( ? 4 0K) bölgesine girildiğinde sıfır olduğu görülür. Bu özelliğin görüldüğü kritik sıcaklık maddeye bağlıdır. Bu sıfır direnç (veya sonsuz iletkenlik) süper iletken olarak bilinir. Bu çarpıcı özellik metallerin özellikle düşük sıcaklık bölgesinde özelliklerinin anlaşılmasına büyük katkıda bulunmuştur. Süperiletkenlik, süperiletken magnet yapımında, bilgisayar swiçlerinin yapımında ve birçok diğer teknik araç yapımında kullanılmıştır. Bunlara ek olarak, mühendisler süperiletkenliği taşımada ve güç iletiminde kaybı ortadan kaldırma çalışmalarında kullanmayı amaçlamaktadırlar.

Tartışmalarımıza süperiletkenlerin elektriksel özellikleri başlayacağız. Ardından I. tip süperiletkenlerin özellikleri ve II. tip süperiletkenleri, daha sonra süperiletkenlik geçişinin termodinamiğini ve süper iletkenliğin mikroskobik teorisinin ele alındığı BCS teorisini inceleyeceğiz. Bunları tek parçacık türellemesi ve Josephsen tünellemesi izleyecek. Son olarak da oksitli süperiletkenler ve süperiletkenlik uygulamaları ele alınacak.


Sıfır direnç
Tip süperiletkenlerin bazı özellikleri
Kritik sıcaklık
Manyetik özellikleri ve kritik manyetik alan
Meissner olayi
Nüfuz derinliği
Mıknatıslanma
ii. tip süper iletken
Süper iletkenlik geçişinin termodinamiği
Süper iletkenlik teorisi (bcs teorisi)
Tek parçacik tünellemesi
josephson tünellemesi
Δc josephson olayı
ac josephson olayı
Oksitli süperiletkenler
Süperiletkenler uygulamaları
Bilgisayarlar
Elektrik güç nakli
Magnetik ayırma
Motorlar
Magnetik enerji depolama (smes)
Güç transformerları

super-iletkenler-ozellikleri-uygulamalari-incelemeler

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/11/10 Etiketler: , , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir