PIC18F452 Robot Yüz 5 Servo Motor Kontrolü

| Haziran 10, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC18F452 Robot Yüz 5 Servo Motor Kontrolü

Robot yüz projesi pic18f452 ile gerçekleştirilmiş 5 adet servo motor kontrol edilerek kaş, göz hareketleri sağlanıyor devre fazla karışık değil breadboard üzerine kurulmuş yazılım C dili ile hazırlanmış devre bir tarafa robot yüzün tasarımıda ilginç yüzde mdf gözlerde pin pon topları kullanılmış 🙂 birde ağız bölümüne ledler eklense ortamdaki sese ya da farklı bir şekle göre ledler yansa tam olacaktı PIC ile servo motor sürülmesi, kontrol için iyi bir örnek…

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

robot-mdf-servo-robotic-eye

Bu projenin Amacı ve Genel Görünümü

Amacı, bir insan gözünün hareketini taklit edebilen iki animatronik göz oluşturmaktır. Her bir göz iki servo motor tarafından kontrol edilmeli ve her motor animatronik göz hareketinin bir eksenini kontrol etmelidir. Önceden programlanmış hareketlerle dört (kaşlar dahil altı) servo motorun hepsini kontrol etmek için bir PIC mikrodenetleyici kullanılacaktır.

Robotik kaşların nasıl oluşturulduğuna benzer şekilde, bu animatronik gözler, nesneleri bir arada tutmak için somun ve cıvatalarla birlikte yapı malzemesi olarak basit akrilik plastik ve MDF kullanacak. Göz için, siyah bir işaretleyici veya elektrik bandı ile renklendirilmiş bir gözbebeği ile bir pinpon topu kullanılacaktır.

robotic-animatronic-eyes-robot-circuit-schematic

Kaynak: Animatronic Eyes Using Servos

pic18f452-robot-yuz-5-servo-motor-kontrolu

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/08/21 Etiketler: , , , ,4 Yorum “PIC18F452 Robot Yüz 5 Servo Motor Kontrolü

 1. necoinsidenecoinside

  Başlıkta ufak bir hata var, bu robotta 6 adet servo kullanılmış.

  CEVAPLA
 2. ali karakusali karakus

  devrenin hex kodunu bulamadımda koyarsanız sevinirim iyi çalışmalar

  CEVAPLA
 3. dursundursun

  hocam ben bu projeyi yapmak istiyorum
  tüm malzemeleri temin ettim ama projenin kod kısmı hatalı mı ne isis ve kod dosyalarını düzenleyip tekrar yükleyebilir misiniz yardımlarınızı bekliyorum
  iyi çalışmalar

  CEVAPLA
 4. ismetismet

  hocam merhabalar benim bir projem var da arduino kullanarak 5 servo motor sürebileceğim örnek bir devre arıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir