PIC16F88 ile Röleli Zamanlayıcı

| Mayıs 19, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC16F88 ile Röleli Zamanlayıcı

Bu Zamanlayıcıd devresi için “Adaptif Turbo Timer” denilmiş araba için tasarlanmış bir devre açıklamalarda nasıl kullanılacağı sistemin çalışması hakkında bilgi var ama ingilizce 🙂 yinede kaynak kodları pcb vb. çizimleri olduğu için paylaşmaya değer farklı projeler için feyz verebilir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Adaptif turbo zamanlayıcı Aracınızın turbo şarjı yeni çalışıyorsa, motorun kapatmadan önce birkaç dakika rölantide kalması hayati öneme sahiptir. Bu Uyarlamalı Turbo Zamanlayıcı işi otomatik olarak yapar. Sadece gerektiğinde çalışır ve ne kadar zor sürdüğünüze bağlı olarak rölanti süresini ayarlar.

Turbo şarlı otomobillerin çoğu için, motoru kapatmadan önce kısa bir süre boşta bırakmak zorunda kalması, genellikle pratik değildir.

Diğer bir problem, birçok durumda bunun gerçekten gerekli olmamasıdır. Yolculuğunuz oldukça yavaş olmuş ve turbo kaçmamış olabilir. Veya tempolu sürüşlerde, turbo çalışıyor olabilir, fakat son birkaç dakika içinde değil. Diğer zamanlarda, turbo henüz kullanımdayken, motorun soğuması için rölantide olması gerekir.

Otomobil üreticileri bu boşta kalma süresini neden tavsiye ediyor? Hepsi turbo şarjın ve özellikle yataklarının ömrünün uzatılması ile ilgilidir. Turbo çalışmadan hemen sonra motoru durdurma, çok yüksek hızlarda çalıştığı için turboun hala döneceği anlamına gelir. Bu, ayrıca yatakların motordan taze dolaşım yağları olmadan geçeceği anlamına gelir. Herhangi bir artık yatak yağı çok yüksek turbo sıcaklıklarından dolayı aşırı ısınır ve yanar veya kararır.

Bu tekrar tekrar olursa, sonuç erken rulman aşınması olacaktır. Aksine, motoru kapatmadan önce bir süre rölantide bırakmak, turbo soğuyuncaya kadar yağlamayı koruyacaktır.

Bir turbo zamanlayıcı takmadığınız sürece, park halindeyken motoru rölantide bırakmak veya sadece durmak için bir karar vermeniz gerekir. Ancak, çoğu turbo zamanlayıcı, gerekli olup olmadığına bakılmaksızın, motoru durdurmadan önce daima rölantide olacaktır.

Yeni Adaptif Turbo Zamanlayıcımız, soğuma süresinin sağlanıp sağlanmayacağına ve eğer öyleyse ne kadar süreyle karar verileceğinden farklıdır. Kararları, aracın son sürüş geçmişine dayanıyor. Turbo, son 15 dakika boyunca kullanılmamışsa, örneğin, herhangi bir soğuma süresi sağlanmayacaktır. Öte yandan, eğer turbo son birkaç dakika içinde aktif olmuşsa, motorun doğru turbo soğuması için rölantide çalışacaktır.

Nasıl biliyor?

Peki, Adaptif Turbo Timer en son sürüş geçmişini nasıl izler ve soğuma süresini buna göre nasıl değiştirir? Bunu, yüke bağlı olan bir motor sensörünü izleyerek yapar. Tipik olarak, bu bir hava akımı sensörü, bir Manifold Mutlak Basıncı (MAP) sensörü, bir oksijen sensörü, bir gaz kelebeği konum sensörü veya bir sıcaklık sensörü olacaktır. Bu motor bilgisini sağlamak için sadece bir sensör gereklidir.

16f628-timer

Kaynak: siliconchip.com.au/cms/A_109072/article.html

pic16f88-ile-roleli-zamanlayici

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/09/01 Etiketler: , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir