PIC16F877 ile lcd göstergeli dijital SWR metre devresi

| Haziran 6, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC16F877 ile lcd göstergeli dijital SWR metre devresi

SWR metre devresi pic16f877 mikrodenetleyici ile yapılmış bilgileri 2×16 lcd display üzerinde görüntülüyor baskı devre, şema çizimleri kaynak C kodları kütüphane dosyaları (adc.c, lcd8.c, swrm.c, timers.c) f877 ve f877a için 2 farklı hex kodu var

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

SWR-Meter-circuit-pcb-lcd-Display

Dijital HF Güç-SWR Ölçer

Bu güç-SWR ölçer, 5 ila 100 W aralıkları için tasarlanmıştır, ancak istediğiniz aralık için daha ağır ölçüm köprüsü ve ölçek aleti oluşturabilirsiniz. Yazılımın mevcut sürümü birkaç temel ekran sağlar. Ölçekleme ve diğer özellik kurulum parametreleri yazılım kodundadır (kurulum menüleri yoktur).

SWR metre Özellikler:

Güç aralığı 5 ila 100 W
Frekans aralığı 1 ila 30 MHz
SSB işlemi için tepe tutma görüntüleme işlemi.
İleri, Geri, net giden gücü ve SWR’yi gösteren birkaç temel ekran
İleri ve geri güç için çift çubuklu grafik ekran
Geniş ve net 2*16 karakterli LCD ekran
Basit iki düğme arayüzü
Hi SWR uyarı ve alarm LED’leri
Ayrı ekran ve SWR köprü üniteleri. Metreye anten kablosu yönlendirmesi yok.

SWR köprüsünü ve sayaç bölümünü ayrı ayrı kurabilir ve test edebilirsiniz. SWR Bridge, 0 ila 10V psu ile voltmetre ve gösterge ünitesi ile test edilebilir.

SWR köprüsü

Kritik bileşen, trafo L1’dir. L1, Amidon FT50-43 çekirdeğinde 10 dönüşlü bifilar yaradır. Önce iki adet 0,4 mm kabloyu birlikte bükün ve ardından çekirdeğe eşit olarak dağıtılmış 10 tur sarın. Birincil (TX’den antene) sadece çekirdekten geçen teldir. Tel sadece düz tel veya topraklanmış örgünün diğer ucu ince koaksiyel olabilir. Güvenlik nedenleriyle ve daha iyi performans için, SWR köprü kartını metal muhafazaya monte etmek akıllıca olacaktır.

SWR metre Ekran ünitesi

Ekran ünitesi, Microchip 16F877A işlemci ve Solomon LM1125SYLU1 LCD ekran etrafında oluşturulmuştur. Mikroçip 16F877 (A olmayan sürüm) de desteklenir ancak LCD arka ışık kontrolü yoktur. Ekran kartındaki yalnızca kritik bileşenler dirençler R2,R3,R5,R6 ve IC2’dir. Ekran ünitesi PCB’si, muhafaza seçiminiz gerektiriyorsa basmalı buton anahtarları ve SWR uyarı LED’lerini ayırabilmeniz için tasarlanmıştır. Arka ışık akımı üreteci fet Q2, çalışma voltajı 10 VDC’yi aşarsa ek soğutma gerektirebilir.

SWR metre Yazılım

Proje Hi-Tech PICC derleyicisi ile yapılmıştır. Kesin olarak ANSI C değil, ancak bazı çalışmalarla proje başka bir ortama aktarılabilir. Bu ilk test sürümü, herhangi bir kullanıcı kurulum işlevi içermez. Tüm kurulum ve kalibrasyon değişkenleri yazılım kodundadır. Ekranlar dikkatlice planlanmamıştır, sadece gerekli temel bilgileri gösterirler. Gelecekte işler düzelebilir.

SWR-Meter-circuit-pcb-lcd-Display-swrmetre-devresi

Digital HF Power-SWR Meter

This power-SWR meter is intended to 5 to 100W ranges but you can build heavier measurement bridge and scale instrument for whatever range you want. Current version of software provides few basic displays. Scaling and other feature setup parameters are in software code (no setup menus).

Kaynak: http://www-diyhome.blogspot.com/

pic16f877-ile-lcd-gostergeli-dijital-swr-metre-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/03/19 Etiketler: , , ,7 Yorum “PIC16F877 ile lcd göstergeli dijital SWR metre devresi

 1. AKBULUTAKBULUT

  Arkadaşlar bu devre 30Mhz üstü frekansta çalışan bir alıcının SWR sini ölçmez mi?

  CEVAPLA
 2. gevvgevv Yazar

  SWR (Standing Wave Ratio) Duran dalga oranı. Mükemmeli 1 olmasıdır. Telsiz çıkışı ile kablo veya anten empedansı arasındaki eşitsizlik durumunda, yansıyan güç, kayıp demektir ve anten yerine cihaz üzerinde ısıya dönüşerek cihazın çıkış katının hasar görmesine neden olabilir.

  SWR metre ile ölçülür swr ler farklı frekanslarda ölçüm yapmak üzere üretilmişlerdir.yani 27 mhz de ayarlı bir swr metreden başka frekanslarda sağlıklı ölçüm yapılamaz

  TA3EL http://www.radyoamatorleri.com/swr-nasil-olculur-t737.0.html

  CEVAPLA
 3. AKBULUTAKBULUT

  Sayın Gevv Kardeşim,alıcılar için SWR’nin önemi yok mudur?

  CEVAPLA
 4. Tanser ÖZBAĞTanser ÖZBAĞ

  Alıcılar için elbetteki SWR nin önemi yoktur. Çünkü SWR vericiden giden sinyalin empedans uyumsuzluğundan dolayı geri dönen sinyalin oranıdır.SWR değeri 1 ise vericiden giden sinyalin tamamı antenden uzaya yayılıyor demektir. Alıcıların antenden sinyal yayma gibi bir durum söz konusu olmadığından alıcılarda swr den bahsedilemez. Ancak alıcılarda da alınmak istenen frekansın dalga boyuna uygun anten kullanmak elbette ki düzgün ve iyi sinyal alabilmek için önemlidir. Fakat antende ki uyumsuzluk vericilerdeki gibi çıkış katı arızalarına neden olmaz.

  CEVAPLA
 5. Mustafa Can BayirMustafa Can Bayir

  Bu işaretli kısımdaki malzemenin ne olduğunu anlamadım birde IRF R110 nedir? Yardımcı olabilir misiniz?

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir