PIC16F870 ile 17 Fonksiyonlu Test ve Ölçüm Probu

| Mayıs 23, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC16F870 ile 17 Fonksiyonlu Test ve Ölçüm Probu

17 fonksiyonlu çok kullanışlı bir ölçü aleti tüm açıklamalar ve hex, asm, similasyon, eagle projesi mevcut sadece pcb kısmını herkes kendi kutusuna göre hazırlar diyerek bitirmedim dileyen değişiklik yapar.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Saygılarımla ERDAL

border-bolme

Orjinal ve isis devre şema çizimleri
pic16f870-devre pic16f870-super-probe

Digital ve analog sinyallerin izlenmesi için 17 fonksiyonlu test ve ölçü devresi.Ar–Ge laboratuvarları,teknik servisler, teknisyenler,öğrenciler için,pratik kullanımlı mini devre.

Test ve ölçüm devresi,4 digit display üzerinde 17 adet test ve ölçüm fonksiyonlarını kısaltmalarla gösterebilmektedir. PIC16F870 mikro denetleyicisi ile kontrol edilen devre,ek olarak 5 voltluk bir güç kaynağı ile çalışmaktadır. Dışarıdan uygulanacak besleme gerilimi 5-12-15 volt arasında olabilir.

Devre üzerinde regülasyon için 78L05 Regülatör tüm devresi vardır. Kısa devre koruması vardır. Devre test edilecek olan devreden de aynı beslemeyi paylaşabilir.

Devreye Bir adet toprak (gnd) için krokodil (timsahağzı) kablo diğer canlı uca da ölçü aleti kablosu bağlanabilir. Ölçüm esnasında Ölçülen devrenin toprak hattı ile test devresinin toprak ucu herhangi bir noktadan birleştirilmeldir.

Test devresine gerilim verildiğinde display ışıldayarak PROBE konumuna geçer.Bu her gerilim kesilmesin de aynı şekilde devam eder. Default değer bu konumdur.

Menüye geçmek için her iki butona aynı anda basın.

Buton#1 basılı tutulurken; Buton#2 serbest bırak-bas yapılırsa menülerde sağa doğru,

Buton#2 basılı tutulurken Buton#1 serbest bırak-bas yapılırsa menülerden sola doğru gezilebilir.

Her iki buton da serbest bırakıldığında seçilen fonksiyon çalıştırılmış olur.

Menü Tanım Açıklamaları

logic-probe
Lojik Prob (Logic Probe) Lojik prob 3.7 V seviyesinin üzerinde “H”, altında ise “L” (0.8 V altında) sembolünü görüntüler. Bekleme durumunda sadece “-“ sembolü görünür. Eğer herhangi bir pals dedekte edilirse (minimum 0.5 us genliğinde) ikinci display ünitesinde “P” harfi görüntülenir.

logic-pulser-lojik-pals-uretici
Lojik Pals Üreteci(Logic Pulser) Lojik Pals üreteci (5, 50, 500, 5.0) oranlarında 0.5 us pals serilerinden oluşan pals gönderir. Pals oranını seçmek için sağ buton, pals göndermek için ise soldaki buton kullanılır. Dedekte edilen seviye “H” ise birinci displayin en üstündeki led, “L“ ise displayin en altındaki led ışıldar. Pals butonuna basıldığında dedekte edilen palsin ters kutbunda seçilen oranda palsler üretilir ve gönderim esnasında ortadaki led ışıldar.

olay-sayici-event-counter
Olay Sayıcı (Event Counter) Problardan alınan palsler sayılır. Sayım değeri 9999 üzerinde olduğunda Buton#1’e basılı tutularak diğer hanelere bakılır. Mesela, 12,845 gibi bir pals sayımında displayde 2845 okunur. Buton#1 basılı tutulduğunda kalan haneler yani 0001 okunur. Buton#2 ile sayım sıfırlanır.

frekans-sayici-frequency-counter
Frekans Sayıcı (Frequency Counter) Problardan alınan frekans okunur. Okunan değer “Hz” birimindedir. Displayde nokta belirdiğinde okuma birimi “kHz”, nokta aynı zamanda yanıp sönüyorsa okunan değer “MHz” birimindedir. Buton#1 basılı tutulduğunda kalan haneler okunur. Örneğin: 42,345,678 Hz okunduğunda ekranda 42.34 görünür ve nokta yanıp söner. Buton#1’e basılı tutulduğunda ise displayde 5678 sayısı belirir.

volt-metre-volt-meter
Volt Metre (Volt Meter) Prob uçları arasına uygulanan voltaj görüntülenir. UYARI! Hiç bir koşulda 5V üzerinde okuma yapılmamalıdır!

diyot-baglanti-voltaji-diode-junction-voltage
Diyot Bağlantı Voltajı (Diode JunctionVoltage) Bu fonksiyon iki prob arasını 10k direnç ile bağlayan bir voltmetre gibidir. Bir diyot veya transistör bağlantısı yapıldığında düşüş voltajı görüntülenir.

kapasitans-olcumu-capacitance-measurement
Kapasitans Ölçümü (Capacitance Measurement) Problar arasına bir kondansatör bağlanıp Buton#1 ‘e basıldığında kondansatörün değeri okunur. Okuma aralığı 0.001 uf ile 500
uf arasındadır. Büyük değerli kapasitörlerin okunması daha fazla vakit alır. Mesela 100 uf
kapasitörün okunması bir kaç saniye alır.

induktans-olcumu-inductance-measurement
İndüktans Ölçümü (Inductance Measurement) Problar arasına bir kondansatör bağlanıp
Buton#1 ‘e basıldığında bobinin değeri okunur. Değer 0.1 to 999.9 milihenri arasındadır. Bu ölçümde DC resistansının birkaç ohm’dan yüksek olmadığının varsayıldığı unutulmamalıdır. Eğer ünite ölçüm sırasında takılırsa, probları birbirine değdirerek sıfırlayabilirsiniz.

sinyal-ureteci-signal-generator
Sinyal Üreteci (Signal Generator) Bu fonksiyon Buton#1 ‘e basılı tutulduğu sürece 0.5 V seviyesinde 500 Hz kare dalga üretir. Üreteç çalışırken en baştaki display ünitesinin orta ledi ışıldar.

video-sinyali-ureteci-video-pattern
Video Sinyali Üreteci (Video Pattern) Buton#1 ‘e basıldığında NTSC formatında siyah arkaplan ve beyaz noktalardan oluşan bir video sinyali görüntüsünü oluşturur.

rs232-ureteci-serial-ascii
RS232 Üreteci (Serial Ascii) Buton#1 ‘e her basıldığında RS232 formatında CR/LF ile bitirilen A’dan Z’ye karakterler gönderilir. Polarite otomatik olarak belirlenir. Eğer sinyal giriş noktası orjinalde “H” seviyesinde ise normal (sıfır start bit) ASCII oluşturulur. Diğer durumda diğer polarite uygulanır. Buton #2 ile baud seçenekleri değiştirilir: 1200, 2400, 4800, 9600 baud.

midi-notasi-uretici-midi-note
MIDI Notası (Midi Note) 60 numaralı notayı (orta Do) herhangi 16 MIDI kanalından gönderir. Buton#1 ‘e basıldığında nota gönderilir. Buton#2 ile MIDI kanal numarası değiştirilir.

rc-servo
R/C Servo r/c servoları için 1ms ile 2ms arasında pals üretir. Buton#1 palsi düşürür, Buton#2 ise yükseltir.

kare-dalga-uretici
Kare Dalga Üreteci 1 ile 9999 Hz arasında kare dalga üretir.Buton#1 değeri düşürür, Buton#2 ise yükseltir.

rastgele-sayi-serileri-10khz-dijital
Rastgele Sayı Serileri 10 kHz dijital rastgele sayı serileri üretir.

ir-sinyal-uretici
IR Sinyal Üreteci IR Led bağlanılarak IR alıcılarını test etmek için 1 ms açık, 2.5 ms kapalı olacak şekilde 38 kHz kare dalga üretir.

pwm-sinyal-uretici
PWM Üreteci Yaklaşık 6 kHz ‘lik ve %3 – %97 genliğinde PWM sinyali üretir. Buton#1 pals genişliğini düşürür, Buton#2 ise yükseltir.

border-bolme

Kullanım ve Özellik açıklamaları Deniz elektronik sitesinden alınmıştır dijital test ve sinyal üreteci

Devre için kaynak olabilicek Siteler

circuitdb.com/circuits/id/118 (kapalı)

Dosyalar (eagle şema pcb isis .dsn asm hex vb.)

pic16f870-ile-17-fonksiyonlu-test-ve-olcum-probu

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/12/16 Etiketler: , , , , , , , , , ,7 Yorum “PIC16F870 ile 17 Fonksiyonlu Test ve Ölçüm Probu

 1. zaferzafer

  İşime yaramaz ama gerçekten güzel olmuş yapanlar hayli uğraşmışa benziyor ellerine sağlık.

  CEVAPLA
 2. gevvgevv

  İşe yarayacağı kesin hatta pic16f870 fiyatı fazla değilse süper bir devre özellikle teknik servisler tamir işi ile uğreşanlar için ideal

  CEVAPLA
 3. isa_olcerisa_olcer

  Bu eleman ölçme özelliği süpermiş özellikle bobin ölçmesi. 🙂

  CEVAPLA
 4. serhanserhan

  Erdal bey teşekkürler çok detaylı bir proje kısa sürede denemeyi düşünüyorum

  CEVAPLA
 5. DidoDido

  Bu devre o kadar güzel çalışıyor ki inanamazsınız.
  Şiddetle tavsiye ederim.

  CEVAPLA
 6. ömer beyazıtömer beyazıt

  Erdal bey size acil ulaşmam lazım. Size nasıl ulaşabilirim ?

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir