PIC12F675 ile RGB led driver

| Mayıs 30, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC12F675 ile RGB led driver

Hepimizin ilgisini çeken sürekli olarak iş yerleri ışıklandırmasında karşımıza çıkan RGB ledler ile çeşitli renklere geçiş ile oluşturulan görsel şölene sadece küçük bir örnek olabilecek sürücüyü siz ilgilenenlerle paylaşıyorum. Proje kesinlikle bir ürün değildir ve sadece örnek olması amacıyla yazıp yayınlıyorum.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Sizler yazılımı geliştirip ürün haline getirebilirsiniz. Nitekim bu projelerle piyasada para kazanmak ciddi derecede mümkün o sebeple bir ürün halinde sunmayı uygun bulmadım.

Projede 12f 675 ya da 683 kullanılabilecek şekilde yazılmış olup pıc ile mosfet transistörler sürülmüş harici bir besleme ile şerit ledler (12V) beslenecek programsal PWM ile renk geçişleri yumuşatılarak yapılmıştır.(12f675 donanımsal pwm e sahip değildir bu nedenle programsal pwm kullanılmıştır)

Not: Görselliği artırmak için 675 hafızası yeterli olmuyor ben projenin son hali için 683 kullandım ve istenildiği gibi geçişler çok hoş bir şekilde sağlanıyor.

Uygulamanın video görüntüsü;

Benim kullandığım şerit RGB ledler ile 20 30 metre arası uzunlukta sürecek akım hesaplanmıştır. Kullanacağınız Mosfet ile uzunluk artırılabilir. Ekteki video uygulamasında bc 237 kullandım ve bununla küçük abajurlar için birkaç led rahatlıkla sürülebilir.

Projeyi hazırlayan:AYTAÇ DÜRGEN KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ Eski İstanbul yolu üzeri umuttepe İzmit Kocaeli. [email protected]

pic12f675-rgb-led-surucu

12volt-serit-rgb-led

PIC12F675 ile RGB led driver uygulama dosyaları;

pic12f675-ile-rgb-led-driver

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/04/21 Etiketler: , , , , ,8 Yorum “PIC12F675 ile RGB led driver

 1. yakupyakup

  Aytaç hocam eline sağlık teşekkürler rgb uygulamaları ile işim olmuyor ama bana büyük bir ders verdiniz 🙂 yazılarınıza bakıyorumda bu minik canavar (f675) ile neler yapılıyor hayret ediyorum boşuna takılıp kalmışım f84 f628 gerçi onlarda gerekli ama bir çok işi f675 ile halledebilirmişim

  CEVAPLA
 2. Aytaç DÜRGENAytaç DÜRGEN

  Evet sizinde dediğiniz gibi bir çok iş yapılabiliyor. Sizlere de kolay gelsin

  CEVAPLA
 3. selimselim

  aytaç abi çalışman güzel tebrikler.. kocaeli de nerden temin ettin rgb ledi öğrenebilir miyim…

  CEVAPLA
 4. Aytaç DürgenAytaç Dürgen

  Selime:Üzgünüm ama rgb ledleri istanbuldan aldım. kırmızı mavş yeşil olarak kullanabilirsin. Leventelektronik var biliyorsan. orda da var şerit rgb.

  CEVAPLA
 5. aliali

  Hocam verdiğiniz ekteki ISIS devresinde f675 var onun yerine direk f683 kullanıp vermiş olduğunuz hex’i ona atsak yine devre çalışır mı yoksa programda değişiklik gerekli mi? Birde devrede bc237’lerin kollektörlerine ters diyot bağlayıp Vdd eklemişsiniz o kısmı tam anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir