PIC 16F628 ile 2X16 LCD Göstergeli Dijital LC Metre

| Mayıs 20, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC 16F628 ile 2X16 LCD Göstergeli Dijital LC Metre

LC metre devresi PIC16F628 mikrodenetleyici ile yapılmış bobin ve kondansatör değerlerini ölçmek için kullanabilirsiniz. Yüksek hassasiyetli Dijital LC Metre Kendiniz için yapabileceğiniz kullanışlı bir test ekipmanı – geniş bir aralıkta endüktans ve kapasitans ölçümü için bir Dijital LC Metre. Zekice bir ölçüm tekniğine dayanıyor, şaşırtıcı hassasiyet sunuyor ve yapımı kolaydır.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Herhangi bir dijital multimetre kapasitans ölçüm aralıklarına sahiptir. Bu nedenle, kapasitörlerinin değerini, değerleri yaklaşık 50pF’den daha fazla olduğu sürece ölçmek zor değildir.

Bu seviyenin altında, dijital multimetre’ler kapasitans ölçümleri için çok kullanışlı değildir. Özel dijital kapasitans sayaçları elbette mevcuttur ve genellikle birkaç pF’ye kadar ölçüm yaparlar. Ancak, başı boş kapasitans gibi şeyleri ölçmek istiyorsanız, onlar da sınırlı kullanım içindir.

LC Metre Devre Şeması

digital-lc-meter-schematic-lc-meter-circuit

Ölçü indükleyicileri söz konusu olduğunda daha da kötüdür. Çok az sayıda dijital multimetre endüktansı ölçme yeteneğine sahiptir, bu nedenle birçok durumda eski tip bir endüktans köprüsü veya ‘Q’ ölçer kullanmanız gerekir. Bunların her ikisi de temelde analog cihazlardır ve ya yüksek çözünürlük ya da özellikle yüksek doğruluk sunmazlar.

Son 20 yıldır dijital LCR ölçüm cihazlarını kullanabilen profesyoneller için farklı. Bunlar hemen hemen tüm pasif bileşenleri hızlı ve otomatik olarak ölçmenize olanak tanır, çoğu zaman yalnızca birincil parametrelerini (endüktans veya kapasitans gibi) değil, aynı zamanda bir veya daha fazla ikincil parametreyi de ölçer. Ancak, bu güzel enstrümanların birçoğu, aynı zamanda birçoğumuz için ulaşamayacağı gibi yüksek fiyat etiketi taşıyordu.

Neyse ki, mikrodenetleyici teknolojisi sayesinde, bu durum son birkaç yılda biraz daha değişti, artık çok daha uygun fiyatlı dijital aletler mevcut hale geldi. Bunlar, burada açıklanan ünite ile birlikte hem ticari hem de DIY enstrümanlarını içerir.

LC Metre Ana Özellikler

Dijital LC Metre cihazı çok kompakt bir tasarıma sahiptir. Düşük maliyetine rağmen, hem kapasitans (C) hem de endüktans (L) için 4 basamaklı çözünürlükte geniş bir aralıkta otomatik doğrudan dijital ölçüm sunar. Aslında, sadece 0.1pF’den 800nF’ye kadar kapasitansı ve 10nH’den 70mH’ye endüktansı ölçer. Ölçüm hassasiyeti de şaşırtıcı bir şekilde iyidir, okumanın ±% 1’inden daha iyidir.

Ayrıca, 9-12V DC ile çalışır ve 20mA’dan daha düşük bir ortalama akım çeker. 9V alkalin pilden veya harici bir adaptör ile çalıştırılabilir (pil önerilir)

LC Metrenin etkileyici performansı, yaklaşık 10 yıl önce ABD’deki Washington eyaletinde bulunan Neil Hecht tarafından geliştirilen ustaca bir ölçüm tekniğine bağlıdır. Ölçmekte olduğunuz bilinmeyen indüktörü veya kondansatörü bağlayarak frekansı değişen geniş bir test osilatörü kullanır. Ortaya çıkan frekans değişikliği, daha sonra bileşenin değerini hesaplayan ve doğrudan bir LCD okumasında görüntüleyen PIC16F628 mikrokontrolör tarafından ölçülür.

lc-meter-circuit

Kaynak: http://www.siliconchip.com.au/cms/A_110500/article.html

pic-16f628-ile-2x16-lcd-gostergeli-dijital-lc-metre

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/09/03 Etiketler: , , ,



11 Yorum “PIC 16F628 ile 2X16 LCD Göstergeli Dijital LC Metre

 1. günaygünay

  ben bu devreyi yapıp çalıştırdım ancak kapasite değerini sadece pf olarak gösteriyor ama doğru olarak şöyle 100nf ölçüyorum ama ekranda 100pf çıkıyor birde endüktans ölçemiyorum over range diyor hep,reed röle yerine opto kuplor taktım onun etkisi mi var acaba,yardım lütfen…

  CEVAPLA
 2. ferit06ferit06

  reed röle yerine opto kuplor kullanamazsınız. oradaki röle başlangıçta kalibrasyon için osilatore 1nf kondansatorü bağlıyor. iki yönü geçirgenlik gerekli yani doğrudan anahtar bağlamalısınız. reed röle bulamadıysanız mini bir röle ile yapabilirsiniz.

  CEVAPLA
 3. günaygünay

  3v röle var ama pic çekemiyor transistörle denedim oldu ama kalibrasyon sabit kalmıyor bu seferde,dıp röleden bulunamazmı piyasada,siz nasıl bir çözüm önerirsiniz,teşekkürler…

  CEVAPLA
 4. ferit06ferit06

  Ben benzer bir devre yaptım ve transistor kullanarak röleyi devreye soktum. Kalibrasyonu sadece başlangıçta yapıyor. kalibrasyonun sabit kalmaması diye bir şey olmaması gerkir. yalnız osilator stabil olmaya bilir. Osilatorün stabil olması için devredeki L ve C değerlerini değiştirebilirsiniz. Bu devre için değeri önemli olan sadece kalibrasyon için devreye röle ile eklenen 1 nF tır.

  CEVAPLA
 5. davutdavut

  ben de bu devreyi yapmak istiyorum ama ne malzeme listesi nede farklı görseller bulamıyorum bana yardımcı olmasını en azından bir yere yönlendirmenizi istiyorum…

  CEVAPLA
 6. mehmedmehmed

  Röle işlevli entegrenin numarasını bilen var mı? Satıcıdan ne diyerek isteyeceğiz? Yardımcı olursanız sevinirim.

  CEVAPLA
 7. mehmedmehmed

  Bu devre değerleri kararlı bir şekilde ölçerse frekansın önem arz ettiği haberleşme sistemlerinin tasarımında oldukça işe yarayacaktır. 😉

  CEVAPLA
 8. ErhanErhan

  burada kullanılan röleyi eski bilgisayar çevirmeli modemlerinde bulabilirsiniz.

  CEVAPLA
 9. SamiSami

  Selam.PIC 16F628 İLE 2X16 LCD GÖSTERGELİ DİJİTAL LC METRE projesi için yardım edebilirmisiniz? Bu projedeki LCD yerine herhangi bir LCD kullanılabilir mi?Teşekkürler.

  CEVAPLA
   1. ipli jetonipli jeton

    16×1 ekranlar fiziki olarak 16×1 olsalar de lojik olarak 8×2 yapıda. Yani ilk 8 karakter 1. satır, sonraki 8 karakter 2. satır olarak adresleniyor. 16×1 ekran kullanacaksanız bu detaya dikkat etseniz iyi olur.

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir