NJM5582 ve TL072 Opamplar ile Stick Mixer

| Mayıs 19, 2023 Tarihinde güncellendi
NJM5582 ve TL072 Opamplar ile Stick Mixer

Bu cihaz, Chapman Stick’in stereo çıkışını monoya çeviren bir mikserdir. Çubuğun bir stereo çıkışı vardır, bu nedenle çift girişli bir amplifikatör kullanmanız veya iki amplifikatör kullanmanız gerekir. İki girişli bir amplifikatör pahalıdır ve iki amplifikatöre sahip olmak bir engeldir. Bu cihazı kullanarak, piyasada satılan birçok yalnızca mono girişli amplifikatör kullanabilirsiniz.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Çubuklar için bir mikser olmakla birlikte, giriş kısmının stereo fişini iki mono fişe çevirerek iki gitarı birbirine bağlayabilen bir mikser olarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca devreyi değiştirerek dört veya sekiz gitar bağlamak mümkündür.

Piyasada bulunan bir mikserin bile mono hale getirilebileceğini düşünebilirsiniz ancak büyük bir problem vardır. Pasif alıcının çıkış empedansı, Ishibashi Musical Instruments sitesinde yazıldığı gibi, Fender tek bobinli pikap piki ile yaklaşık 566kΩ’dur. Çubuklarla ilgili herhangi bir veriye sahip değilim, ancak sopalar can sıkıcı, bu yüzden bunun yaklaşık yarısı kadar olduğunu düşünüyorum.

Bir müzik aleti mağazasına giderseniz, çeşitli mikserler bulacaksınız, ancak bunların çoğunun giriş empedansı yaklaşık 10kΩ’dur. Piyasada bulunan mikserler, elektronik cihazlardan bağlantı için tasarlanmıştır ve gitar gibi yüksek empedanslı cihazlar için tasarlanmamıştır.

Ayrıca, pasif alıcıların çıkışı çok zayıf. Piyasada bulunan mikserler, sinyali yükseltmeden sentezleyen bir devreye sahiptir. Normal bir elektronik cihaz gibi güçlü bir sinyal ise sorun yok ama pasif bir alıcı gibi zayıf bir sinyal ise büyük ölçüde zayıflatılacaktır.
Bu nedenle piyasada bulunan bir mikser kullanırsanız ses ince, tizler ise çamurlu olacaktır. (Mikserim olmadığı için kontrol etmedim.)
Piyasada bulunan çubuklar için kullanılabilecek bir ürün ararken, CUSTOM AUDIO JAPAN’dan CUSTOM MIXER adlı bir ürün buldum. Ancak liste fiyatı \75.000’dir ve bu, pratik yapmak için satın alabileceğiniz bir fiyat değildir.

mixer_kutu

Bu Çubuk Mikserde, çubuktan gelen bas ve melodi girişi birinci aşama işlemsel amplifikatör tarafından iki kez yükseltilir ve ikinci aşama işlemsel amplifikatör tarafından karıştırılır. 3. aşama, 2. aşama mikser devresindeki ters çevrilmiş sinyali pozitif faza döndürür. Karıştırma işlemi evirmeyen amplifikasyonla yapılıyorsa, üçüncü aşama gerekli değildir, ancak Mr. Otsuka’nın kitabı karıştırmanın inverting olmayan amplifikasyonla yapılmaması gerektiğini söylüyor, bu yüzden inverting amplifikasyon kullanıyorum. Sebebini anlamıyorum ama bunun iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum çünkü 1 devreli op-amp zaten bırakılacak.
İşlemsel amplifikatör birinci aşama için TL072’yi ve ikinci ve üçüncü aşamalar için NJM5532’yi kullanır. TL072, NJM4558, NJM4580, NJM5532 ve NE5532’yi karşılaştırarak bu op amp’i seçtim. TL072’yi kullandım çünkü tellere en çok o benziyordu. Her ikisi de TL072’ye ayarlanmışsa, güç kapatıldığında garip bir ses çıkarır, yani ikincisi NJM5532’dir. NJM5532 yerine NE5532 kullanılsa bile ses neredeyse aynı. NJM5532 ve NE5532, yüksek empedanslı bir giriş olduğundan 1. aşama için kullanılamaz.

Güç kaynağı olarak 006P veya 9V merkezi negatif AC-DC adaptörü kullanılabilir. Ancak yüksüz akım yaklaşık 15mA olduğu için pillerle dahi uzun süre kullanılabilir. DC jakı olmadan daha iyi olabilir.

Gitar mikseri için kullanırken giriş kısmından R6’ya devre sayısını arttırarak bağlanabilecek gitar sayısını artırabilirsiniz.
Kazanç yaklaşık 2 katına ayarlanmıştır, ancak bu ayarla ses yeterli değilse, R10 ve R21’in direncini artırarak sesi artırabilirsiniz. Formül (R10+R12)/R10=Kazançtır. R12’yi 22k olarak değiştirirseniz, (10k+22k)/10k=3,2 kat olur (R21 için aynı).
Ayrıca R7 değerinin artması kazancı da arttırır. Bu durumda, R7/R3 = kazanç. Tüm devrenin kazancı her ikisinin ürünüdür, bu yüzden çok büyük olmayacak şekilde değiştirin.

Testte çeşitli değerleri denediğimde R10 ve R21 değiştirmenin tona daha az etki ettiğini hissettim.

Kaynak: gomsoftware.com/hobby/topic005.html

njm5582-ve-tl072-opamplar-ile-stick-mixer

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/08/22 Etiketler: , , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir