Microchip dsPIC30F6014 Sürücü Uyarı Sistemi

| Haziran 12, 2023 Tarihinde güncellendi
Microchip dsPIC30F6014 Sürücü Uyarı Sistemi

Büyük otomobil üreticilerinin ve NASA’nın bu sorun üzerinde çalıştığından ve belki de lüks arabaların bile zaten böyle bir sistemi olduğundan emin olsam da, işe gidip geldiğim uzun süre boyunca deney yapmak için kendi versiyonumu geliştirmeyi öneriyorum. Bunu Microchip dsPIC30 tabanlı kontrol kartları ile Zigbee (X, Y, Z) ivmeölçer kartları (SARDS) kullanarak yapacağım.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Prototip sistem, Freescale TRIAX uygulaması sırasında çalışan bir beyzbol şapkası veya kafa bandı veya üzerine (X, Y, Z) ivmeölçerler takılmış güneş gözlüğü takan araç operatöründen oluşur. Prototip için kullanılan sürücü kulaklığı SARD (HEADSET), Fotoğraf 1’de gösterildiği gibi eski bir gözlük üzerine monte edildi. Test sürücüm, Fotoğraf 2’de gösterilen “Görünmez Adam”, arabayı konumlandırırken sürebilmem için kullanıldı. KULAKLIK test sürüşleri sırasında çeşitli açılarda.

Geceleri yorgun bir yolcu veya kamyon şoförü için arabaların arka lambaları, astronot Borman’ın Jüpiter’in Ay IO’suna (tektaşlar) inişinde gördüğü “vizyonlar” gibi görünmeye başlayabilir. Hipnotik uyuşukluk ve uykululuk ve uzun bir işe gidip gelme can sıkıntısı başladığında, gece yağmurda bir arabanın ön camından arka lambaların ve farların astigmatik görüşü. Çalışma sistemi için blok diyagramı Şekil 1’de gösterilmektedir.

Sürücünün vücut hareketlerini, özellikle de sürücünün kafasını yakalamak çok zor bir iştir ve bu Zigbee Freescale X-Y ve Z ekseni ivmeölçerler kullanılarak daha kolay hale getirilebilir. Bunları kullanmak, araç ivmesini ölçerek (kalkışlar ve duruşlar) düzensiz sürüşü tespit etmeyi mümkün kılar ve hatta aracın yoldan çıkıp çıkmadığını veya şeridinden çıkıp çıkmadığını (direksiyon açılarını ölçerek) tespit edebilir.

Bu bilgileri, bilgisayardan okunan araç hızı ve direksiyon açısı ile birleştirdiğinizde, normal bir sürüş profiliyle karşılaştırılabilecek eksiksiz bir sürücü profili elde edersiniz. Sistem aynı zamanda sürücünün yana bakıp yola dikkat etmediğini, yani uçurumdan inerken manzaraya bakıp bakmadığını da algılayabilir.

Direksiyon simidine monte edilmiş bir SARD, bana sürücünün en son direksiyon hareketlerini sağlayabilir ve diğer tüm bilgilerle birleştirilebilir. Aslında, aracın yörüngesini belirlemek için ivmeölçerleri kullanmak mümkün olabilir, bu da sürücünün düzensiz sürüş yaptığının bir başka göstergesidir.

alert-driver-dspic-dspic30f6014

alert-driver-dspic30f6014

Daniel Ramirez;

microchip-dspic30f6014-alert-driver-system

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/04/12 Etiketler: , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir