İnternet Üzerinden LPT Port Kontrollü Ev Otomasyonu

| Mayıs 21, 2023 Tarihinde güncellendi
İnternet Üzerinden LPT Port Kontrollü Ev Otomasyonu

Bu çalışma çok yaygın olarak kullanılan internetin, bir elektronik ortamın (bir devre, ev yada fabrika) kontrolünde nasıl kullanılabileceği ve bunun getireceği avantajları incelemeyi amaçlamıştır. Basitce, internete bağlı herhangi bir bilgisayarla, kurduğumuz siteye bırakılan kontrol bilgisinin kaydedilmesi ve kontrol(röle) devresinin bağlı bulunduğu bilgisayarca bu bilginin alınıp, devreye aktarılması şeklinde çalışan sistemimizde kontrol devresinin bağlı bulunduğu bilgisayar da doğal olarak internete bağlı olmalıdır.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Bu işlem temelde paralel port, Active Server Page dosyaları, internet ve ilerleyen bölümlerde açık devre şemasını vereceğimiz kontrol devresiyle gerçeklenebilmektedir. İnternet kullanıcısı tarafından (belli bir şifre girerek) verilen emirler, ASP dosyalar vasıtasıyla internet üzerindeki bir hafıza bölgesine(bize bu bölgeyi sağlayabilen birçok internet sayfası var) kaydedilmektedir.

Kaydedilen bu veriler, kontrol edilecek devrenin bağlı bulunduğu bilgisayar tarafından Visual Basic programı yardımıyla yazdığımız bir programca belli süreler zarfında kontrol edilip işlenmektedir. Ve verilen emirler yine Visual Basic ile yazdığımız bir program vasıtasıyla paralel porta aktarılmaktadır.

Geriye sadece bilgisayarın paralel portundan aldığımız veriyi, kullanabileceğimiz bir seviyeye yükselterek istediğimiz uygulamada kullanmak kalmaktadır. Bunu da az önce bahsettiğimizm devre gerçekleştirmektedir.

Sistem temel olarak 8 adet rölenin, internet üzerinden kontrol edilmesini sağlamaktadır. Bu rölelere istenen aygıtlar bağlanarak, istenen donanım rahatlıkla kontrol edilebilir. Sistem paralel port üzerinden çalışmaktadır.

İnternet üzerinden Visual Basicle yazılan program sayesinde alınan veri paralel porta gönderilir ve buradan da devremiz tarafından alınarak röleler kontrol edilir. Ayrıca internet üzerinde yayımlanacak sayfalarda bulunmaktadır.

Bu da dünyanın herhangi bir yerinden, şifreyi bilen bir kullanıcının sistem veritabanına emrini bırakabilmesini sağlar. Ayrıca bu veritabanındaki emirleri gösteren bir sayfada mevcuttur. İşte bu sayfadan gelen veri programımız tarafından işlenerek, paralel porta gönderilen veridir.

Hazırlayan: İrfan AKTAN

Ayrıca Detaylı olarak LPT Port hakkında bilgiler bulunmakta Emeği geçen Kişilere Teşekkürler

internet-uzerinden-lpt-port-kontrollu-ev-otomasyonu

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/09/30 Etiketler: , , , , , ,2 Yorum “İnternet Üzerinden LPT Port Kontrollü Ev Otomasyonu

 1. eylultoprakeylultoprak

  Bu bitirme tezi örnek alınarak sanırım basit olarak..

  1- Elektronik aletler açıp kapatılabilir. (Uykumu moduna bile gerek yok)
  2- Elektronik aletlerin modifiyesi yapılmalı.
  3- Daha güvenli uygulamalar geliştirilmeli.

  Bu konuda bir dönüm noktası sanırım simensin akıllı evleri..

  Simbiyan ile programladıklarını duymuştum buda ek olarak bir bilgide ben katayım.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir