FM Verici devresi ile telefon dinleme

| Haziran 2, 2023 Tarihinde güncellendi
FM Verici devresi ile telefon dinleme

FM verici devreleri genelde müzik yayını için kullanılır ama bu devre biraz daha farklı devreyi telefon hattına paralel bağlayarak konuşmaları ayarlanan FM bandından dinleyebilirsiniz. FM verici devresi ek güç kaynağına ihtiyaç duymaz çalışması için gerekli enerjiyi telefon hattından alır

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Devrede kullanılan malzemelerin listesi ve bobinlerin sarım bilgisi, pcb çizimleri var.

Not: Devre fm bandından yayın yaptığı için başkalarıda yayını dinleyebilir dikkat

Bir telefon hattına seri olarak bağlanan, ikincisinden güç alan ve bir görüşmenin her iki tarafını da 90 ile 95 MHz arasına ayarlanmış bir FM radyoya ileten basit ama ustaca bir cihazdır.

Devre, o kadar küçük bir kart üzerine inşa edilmiştir ki, bir telefonun muhafazasının içine kolayca sığabilir ve bu da onu anlık bir sözde konuşma kulaklığı haline getirir. Bununla birlikte, ilgili tüm tarafları bilgilendirmeden bir telefon görüşmesini dinlemenin veya kaydetmenin yasa dışı olduğunu unutmayın.

Şematik diyagram

1-fm-telephone-transmitter-telephone-transmitter

Bu devre, telefon hattının Uç VEYA Zil (yeşil veya kırmızı) uçları ile seri olarak bağlanır. Devre için güç, D1 ila D4 diyotları tarafından doğrultulan tam dalga köprüsüdür. Diğer 2 tel siyah ve sarıdır ve bir yerde ikinci bir hattınız olmadığı sürece çoğu konutta kullanılmaz.

Transistör Q1, kapasitörler C1 ve C8 ve indüktör L3, yaklaşık 93 MHz frekansta çalışan bir FM osilatörü oluşturur. Değişken kondansatör C8, osilatör frekansının 86 ile 95 MHz arasında ayarlanmasını sağlar. Ayar alanını 90 – 95MHz aralığına taşımak için C1, 22pF kapasitör ile değiştirilmelidir. Ayarlanabilir alan, C1’i 15pF veya 10pF kapasitör ile değiştirerek daha da yükseğe, 100MHz’in üzerine çıkarılabilir. Ahizeyi kaldırma geriliminin, Kanada ve çoğu ABD eyaletinde olduğu gibi standart 48V olduğunu varsayarsak. Bir uzantı telefon ağının açık voltajı daha düşükse, örneğin yaklaşık 39V ise, C1’in ticari FM bandında ayarlanması için 15pF ila 10pF arasında daha düşük olması gerekir.

Telefon hattından gelen ses, R3 ve C2 aracılığıyla, osilatörü frekansı modüle ettiği Q1 tabanına bağlanır. Transistör Q1, indüktör L1 ve kapasitör C6 bir güç amplifikatör devresi oluşturur. Osilatör devresinde L3’ten ayrılan sinyal, Q2 transistörünün tabanına beslenir ve FM sinyali, Q2’nin toplayıcısından iletilir. İndüktör L2, güç ve sesi amplifikatör devresinden ayıran bir radyo frekansı şantıdır.

L1 ve L2 bobinleri emaye kaplı bakır telden sırasıyla altı ve sekiz turdur. Kendi bobinlerinizi sarıyorsanız, sarma biçiminiz olarak yaklaşık 22 ayar tel ve 1/8 inç matkap ucu kullanın. Bobinlerin lehimleneceği uçlardaki herhangi bir emaye, lehim onlara düzgün şekilde yapışmadan önce zımparalanmalı, kazınmalı veya bir havya ile yakılmalıdır. Bobin L3, bobinlerin her dönüş arasında yaklaşık 1 milimetre olacak şekilde yayılması gereken altı tur kalaylı bakır teldir; dönüşlerin hiçbirinin birbirine veya baskılı devre kartının kendisine dokunmasına izin verilmez! Bu bobinin sarımlarını yaymayı bitirdikten sonra, toplam genişlik yaklaşık 3/8″ (9mm) olacaktır. Yine, bu yaklaşık olarak ve becerinize bağlıdır. Bunun için fazla endişelenmeyin. Her zaman yayabilirsiniz. bobin monte edildiğinde daha fazla dışarı çıkarın veya biraz sıkın.

L3’ün ilk dönüşünün tepesi arasına bir tap bağlanır

2-fm-telephone-transmitter-telephone-transmitter

3-fm-telephone-transmitter-telephone-transmitter

Kartı telefon hattına bağlamadan önce hata olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Vericinin menzili 100 fitten azdır. Bununla birlikte, Q2 toplayıcısına bir tel anten (yaklaşık 5 fit (150 cm) 26 ayar tel) lehimlenerek bu mesafe artırılabilir.

Tercih ettiğiniz yöntemi kullanarak Vericiyi telefon hattına bağlayın. SERIES olarak bağlandığından emin olun. iki telden sadece biri (1) ile! Bu, KIRMIZI (Halka) veya YEŞİL (Uç) kabloyu kesmek ve devreyi az önce kesmiş olduğunuz tek kablonun arasına asmak anlamına gelir.

Yakındaki bir FM radyoyu açın ve kadran üzerinde 85 ile 95 MHz arasında sessiz bir noktaya (bu frekansı kullanan istasyon yok) ayarlayın. Telefonu aç; FM radyoda hemen çevir sesini burada duymalısınız. Aksi takdirde, çevir sesini duyana kadar Kırpıcı Kapasitör C8 C8’i ayarlayın. En iyi alım için önce C8’i ayarlayın ve ardından radyoda ince ayar yapın.

Kadran üzerinde yeterince sessiz bir nokta bulmakta sorun yaşarsanız, C1’i 10pF’lik bir kapasitörle değiştirerek ayar alanının 98-105 MHz aralığına değişeceğini unutmayın. 22pF’lik bir kapak kullanmak, 90 ila 95MHz aralığını ayarlayacaktır. Bu aralıklar ayrıca bobin aralığına da bağlıdır.

C8’in resmi, prototip için kullanılan mavi rengi gösteriyor. Bu düzeltici kapasitörün gerçek rengi, hava durumu kadar hızlı değişiyor (mevcut renk kırmızı). Baskılı devre kartı çok küçük olduğu için, C8 ve üç bobin L1, L2 ve L3 gibi bileşenlerin yerinde “bükülmesi” gerekebilir. (Lehimlemeden önce uçların kaplamasını kazımayı unutmayın!). Diğer tüm bileşenler en iyi ‘düz’ monte edilir.

Parça listesi:

Yarı iletkenler:
Q1 = 2N3904, NTE123A, BC107, PN100, 2N4401, 2N2222, vb.
Q2 = 2N3563 veya NTE108, *YALNIZCA!*
D1-D4 = 1N4148, sinyal diyodu

Dirençler, 1/4W, %5 tolerans:
R1 = 100 ohm (kahverengi-siyah-kahverengi)
R2 = 33K (turuncu-turuncu-turuncu)
R3 = 10K (kahverengi-siyah-turuncu)
R4 = 47K (sarı-mor-turuncu)
R5 = 390 ohm (turuncu-beyaz-kahverengi)

Kapasitörler:
C1 = 27pF, seramik
C2 = 0,1uF (100nF), seramik
C3 = 0,022uF, (22nF) seramik, 100V tipi
C4 = 0,001 uF, (1nF) seramik
C5 = 5.6pF, seramik
C6,C7 = 47pF, seramik
C8 = 5-20pF düzeltici

Ek Parçalar ve Malzemeler:
L1 = 15nH (nanoHenry), 6 tur #22 emaye bakır tel (metne bakın)
L2 = 30nH, 8 tur #22 emaye bakır tel (metne bakın)
L3 = 8nH, 6 tur #22 kalaylı bakır tel (metne bakın)
PCB = Baskılı Devre Kartı
İsteğe bağlı: minyatür timsah klipsleri

Orijinal Proje © Mark Spiwak. Gernsback Publishing tarafından 1997’de PopTronix Magazine’de yayınlandı. (Gernsback Publishing ve POPTronix Magazine artık faaliyet göstermiyor).

Feragatname: Sadece yasal sorunlar uğruna, aşağıda bizim küçük sorumluluk reddimiz var.

Ülkenize veya eyaletinize (il) bağlı olarak, çoğu telefon şirketi telefon hatlarına bağlı hiçbir şeyi sevmez. Bu itibarla, bu feragatnameyi okuyarak, bu devreyi riski size ait olmak üzere kullanmayı anlıyor ve kabul ediyorsunuz. Guelph Üniversitesi ve/veya Tony van Roon, bu devrenin kullanımı veya uygulanması için hiçbir zaman ve/veya hiçbir nedenle sorumluluk kabul edemez ve etmeyecektir. Bu devre konuşmaları paylaşmak veya kaydetmek için kullanılabilir ancak yasa dışı faaliyetler için tasarlanmamıştır. Bu cihazı yasal olarak kullanmak için tarafınıza konuşmanın kaydedildiğini veya izlendiğini bildirmelisiniz.

fm-verici-devresi-ile-telefon-dinleme

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/08/03 Etiketler: , , , ,3 Yorum “FM Verici devresi ile telefon dinleme

 1. serhatserhat

  değerli kardeşim,

  fm vericisi ile telefon dinleme adlı konuyu takib ettim. ancak fm vericilerle ilgili konulara ne zaman takılsam genellikle vericinin mesafesi hakkında bilgi verilmiyor.

  amatör şekilde internetten bulduğum bir iki devreyi evde delikli pertinaksa uyguladım. ancak bahsedilen verimi alamadım. forumda yazan bilgiye göre 1-2km(açık arazide) çekmesi gereken verici ev içinde ve dışarıda 10-15 metre ancak çekiyor. araya duvar girince hiç çekmiyor.

  bahsettiğin vericinin menzili sence ne? ikincisi bu bilgiye güvenebilir miyim. parça kalitesinden tut tank bobininin yapısına kadar hassas davranıyorum ama olmuyor.

  lütfen cevap ver.

  iyi çalışmalar.

  CEVAPLA
 2. GökhanGökhan

  Sırf merakımdan soruyorum, umarım cevap alabilirim.

  Bu devrede telefon hattı için 2 nokta mevcut. Telefon hattına paralel bağlamak yerine bu noktalara 3,5mm kulaklık jack’ı bağlayarak ve bu jack’ı da cep telefonunun kulaklık girişine takarsak, cep telefonunda çalan şarkıyı oto radyosunun fm kanalından dinlememiz mümkün olur mu?

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir