Attiny13 CD-ROM Mekaniği Otomatik Yemleme Makinası

| Haziran 23, 2023 Tarihinde güncellendi
Attiny13 CD-ROM Mekaniği Otomatik Yemleme Makinası

Yazar kedisi için otomatik yemleme makinası yapmış uygulama için mekanik kısmı en kolayından CD-ROM ile halletmiş kızak mekanizması, motor, dişliler vb. hepsi CD-ROM üzerinde mevcut CD yerleştirilen bölüme plastik bir kap ekleyip buraya hazır kedi mamasını koyuyor belirlenen sürede CD-ROM kızağı açılıyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Otomatik yemleme devresi Attiny13 mikrodenetleyici üzerine kurulu motor kontrolü için basit bir sürücü devresi kullanılmış. Yemleme devresinin çalışma voltajı 9v Attiny13 beslemesi 78L05 regülatör ile sağlanmış Projeye ait proteus simülasyon şeması, kaynak codevision avr c, hex kod dosyaları var.

Devreye voltaj verildiğinde, D2 LED’i yanıp sönüyor. Butona kısaca basarak, kızak açılma zamanı 12, 24, 36, 48 saat olarak seçilebiliyor. Zaman ayarı led ile gösteriliyor: 12 saat, 2 kez 24, 3 kez – 36, duraklama olmaksızın led yanar. Gerektiğinde butona uzunca bir süre basılması kızağı açar veya kapatır. Bu işlem Zamanlama ayarını etkilemez.

Uygulama için kontrolü daha kolay zamanlayıcı hazır modüller satılmakta bu devre yapılmasada CD-ROM mekaniğini kullanarak farklı devre, cihazlar ile otomatik yemleme sistemi yapılabilir..

Otomatik Yemleme Devre Şeması

otomatik-yemleme-devresi-semasi-proteus-simulasyon

otomatik-yemleme-makinasi-mekanik

Geçenlerde evimizde bir kedi yaralandı. Bir kedi için önemli olan nedir? Yemek ye, uyu, tuvalete git, peki, bazen dizlerinin üstüne uzan. Ancak bazen hafta sonu için ayrılmanız gereken ve kediyi bırakacak hiçbir şey olmadığı gerçeğinin gözünün önünde, otomatik besleyici beni şaşırttı. Toplu seçenekler, çok cömertçe dağıtılan yiyecekleri sevmez. Tabii ki, zamanında açılan mevcut koruyucuları satın alabilirsiniz, ancak bunu görebiliyorsanız neden?

Çok okuduktan sonra, eski CD-ROM’a dayalı bir tasarım icat edildi. İçerisindeki açma-kapama mekanikleri zaten hazır, gövdesi oldukça kullanışlı ve çok fazla yeniden yapılmasına gerek yoktu. Öncelikle CD-ROM’u tamamen demonte ediyoruz.

Açma ve kapama için dişliler elverişsiz bir şekilde yerleştirilmiştir. Tepsiyi açıyorlar ama içinde kap sokarsanız açmayı engelliyorlar. Disk parçalarını kap için bir kapak görevi İnceleme ve bilgileri CD-ROM’un içine dökmek mümkün olabilirdi ama ben farklı yaptım. Tüm parçayı dişliler ve motorla kestim, 90 derece taradım, yana yapıştırdım (büyük dişli tepsisini yanında hareket ettirmelidir).

Sürücünün arayüzü Krona pilleri için bir tutucu, bir anahtar, bir düğme ve 2 LED yerleştirdim. Viteslerin önüne aynı CD-ROM’dan bir fragman yapıştırdım. Bir breadboard modeline basit bir tahta lehimledim. Resim, L293D yönlendirici bir motor sürücülü devrenin ilk versiyonu gostermektedir.Bekleme süresiki büyük akım tüketimi nedeniyle onu terk etmek zorunda kaldım.

Aslında besleyici için elektrik devresi. Her şey basit bir ATtiny13A üzerine monte edildi, şemasının sağ tarafında KT315 ve KT3107E’de (elde olan) bir köprü motor sürücüsü var, solda düşük hassasiyetli bir pil deşarj göstergesi var (7 V’a tutuldu) . Alt dengeleyici 5 V. [şema]

Güç açıldığında LED D2 yanıp sönmeye başlar. Düğmeye kısa bir basış, tepsinin açılmasını geciktirmek için 12, 24, 36, 48 bir aralıktan itibaren. Bu süreye göre LED yanıp sönme: 1 kez – 12 saat, 2 kez – 24, 3 kez – 36, duraklama olmadan – 48 ve tekrar bir daire içinde. Kısa bir basışla LED ayrıca bir kez yanıp söner. Gecikme süresi seçildikten 1 dakika sonra (düğmeye son kısa basış), tepsi kapanır, mikrodenetleyici kullanım süresi geçer.

Uyanmak için her 8 kişinin bir çalışan bir bekçi köpeği yetiştirmesı kullanılır. Belirtilen aralıktan sonra tepsiyi açar ve mikrodenetleyici tamamen içerir dalar. Herhangi bir zamanda, duğmeye uzun basmak tepsiyi çiçekler/kapatır. Bueylem, zaman sayImini etkilemez.Römork, mikrodenetleyiciye tepsinin kapalı veya açık olduğunu belirtir. Bunu yapmak için, aşırı konumlarda limit anahtarına düğmesi tepsisinin altında bir oluk açılır. Pil 7 V’a düştüğünde ve değiştirme zamanı geldiğinde LED D1 yanar. Tüm devre 9 voltluk bir “Krona” ile güçlendirilmiştir.

Kaynak: radiokot.ru/circuit/digital/automat/118/

attiny13-cd-rom-mekanigi-otomatik-yemleme-makinasi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2018/02/07 Etiketler: , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir