Attiny13 CD-ROM Mekaniği Otomatik Yemleme Makinası

| Mart 21, 2021 Tarihinde güncellendi
Attiny13 CD-ROM Mekaniği Otomatik Yemleme Makinası

Yazar kedisi için otomatik yemleme makinası yapmış uygulama için mekanik kısmı en kolayından CD-ROM ile halletmiş kızak mekanizması, motor, dişliler vb. hepsi CD-ROM üzerinde mevcut CD yerleştirilen bölüme plastik bir kap ekleyip buraya hazır kedi mamasını koyuyor belirlenen sürede CD-ROM kızağı açılıyor.

Otomatik yemleme devresi Attiny13 mikrodenetleyici üzerine kurulu motor kontrolü için basit bir sürücü devresi kullanılmış. Yemleme devresinin çalışma voltajı 9v Attiny13 beslemesi 78L05 regülatör ile sağlanmış Projeye ait proteus simülasyon şeması, kaynak codevision avr c, hex kod dosyaları var.

Devreye voltaj verildiğinde, D2 LED’i yanıp sönüyor. Butona kısaca basarak, kızak açılma zamanı 12, 24, 36, 48 saat olarak seçilebiliyor. Zaman ayarı led ile gösteriliyor: 12 saat, 2 kez 24, 3 kez – 36, duraklama olmaksızın led yanar. Gerektiğinde butona uzunca bir süre basılması kızağı açar veya kapatır. Bu işlem Zamanlama ayarını etkilemez.

Uygulama için kontrolü daha kolay zamanlayıcı hazır modüller satılmakta bu devre yapılmasada CD-ROM mekaniğini kullanarak farklı devre, cihazlar ile otomatik yemleme sistemi yapılabilir..

Otomatik Yemleme Devre Şeması

otomatik-yemleme-devresi-semasi-proteus-simulasyon

otomatik-yemleme-makinasi-mekanik

Kaynak: radiokot.ru/circuit/digital/automat/118/

Alternatif Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-250712a.zip

Yayım tarihi: 2018/02/07 Etiketler: , , ,Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir