8 kanal uzaktan kontrol kumanda IR ve RF alıcı verici devreleri

| Haziran 8, 2023 Tarihinde güncellendi
8 kanal uzaktan kontrol  kumanda  IR ve RF  alıcı verici devreleri

IR ve RF alıcı verici devreleri pic16f628 mikrodenetleyici üzerine kurulu yazılım assembly ile hazırlanmış donanın üzerinde değşiklik yapmadan sadece yazlım ile IR ya da RF kontrollü yapılabiliyor 8 kanal ve 4 kanal olarak farklı devreler var alıcı kartında röle kontrol edilmiş RF modüllerin fiyatı yüksek olduğu için IR alıcı verici kullanılabilir ya da uzun mesafeler için RF modüllü olan devre kullanılır. Ayrıca kaynak asm kodları feyz verebilir kumanda sistemini çözmenizde yardımcı olabilir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

PIC16f628 mikrodenetleyici içeren devre çok esnektir. Hangi alıcı çıkışlarının kilitli ve hangilerinin anlık olduğuna karar verebilirsiniz. Manchester kodlu verici çıkışı, en ucuz ASK radyo modülleri veya kızılötesi kontrol için çok uygundur. Üniteler, cihazları kontrol etmek için eşleşmesi gereken benzersiz bir adrese yapılandırılabilir.

4 kanallı ve 8 kanallı versiyon arasındaki fark sadece içindeki yazılımdır. 8 kanallı vericide kanal başına bir düğme (S1-S8) bulunur. 4 kanallı verici, açmak için S1-S4 düğmelerini, kanal 1-4’ü kapatmak için S5-S8 düğmelerini kullanır (alıcıdaki kilitli çıkışlarla kullanın). D1-D4 diyotları ve J1-J4 atlama telleri isteğe bağlıdır ve verici adresini ayarlamak için kullanılır. Daha yüksek besleme voltajı, daha yüksek iletim gücü sağlar, ancak PIC MCU için V+ aralığı 2-5.5VDC’dir. V+ 5VDC’den yüksek olduğunda, mcu için ayrı güç kullanın.

4 kanallı ve 8 kanallı versiyon arasındaki fark sadece içindeki yazılımdır. 8 kanallı vericide kanal başına bir düğme (S1-S8) bulunur. 4 kanallı verici, açmak için S1-S4 düğmelerini, kanal 1-4’ü kapatmak için S5-S8 düğmelerini kullanır (alıcıdaki kilitli çıkışlarla kullanın). D1-D4 diyotları ve J1-J4 atlama telleri isteğe bağlıdır ve verici adresini ayarlamak için kullanılır. V+ besleme voltajı 2,5-5,5VDC arasında olmalıdır. İki veya üç adet AAA pil kullanmak pratiktir.

Röle voltaj değerlerine göre +6-15VDC arasında V+ besleme voltajı seçin. 6V röleler için +6VDC, 12V röleler için +12VDC kullanın.

Kaynak: jap.hu

8-kanal-uzaktan-kontrol-kumanda-ir-ve-rf-alici-verici-devreleri

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/06/15 Etiketler: , , , , , , , ,2 Yorum “8 kanal uzaktan kontrol kumanda IR ve RF alıcı verici devreleri

  1. Hızır Şeref GültekinHızır Şeref Gültekin

    merhaba hocam güzel bir çalışma acaba iki röleyi birden komuta edebiliyor mu ?
    mesela 8 kanalı ayrık 4 kanal gibi birde step motor uygulaması olsa harika olurdu

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir