8X8 LED Matris Kayan Yazı RS232 Yazı Gönderme

| Haziran 14, 2023 Tarihinde güncellendi
8X8 LED Matris Kayan Yazı RS232 Yazı Gönderme

8x8px LED matris Kayan yazı projesi pic16c52p mikrodenetleyici üzerine kurulu devre için hazırlanan program rs232 port üzerinden haberleşme yapıp 128 karaktere kadar yazı gönderebiliyor 8×8 TA23-11EWA – matris ekranlar CD4094 8-Bit Shift Register, Latch entegreleri ile sürülmüş..

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Kayan yazı devresi USB port üzerinden beslenebilir bunun için USB giriş konnektörü var ya da 5v adaptör kullanılabilir. Ledler yanmadığı zaman akım tüketimi 10 mA tüm ledler yandığı zaman 200ma toplam çözünürlüğü 48x8px boyutları: 400 x 70 mm projeye ait yazı gönderme programı, pic16f52 hex dosyası ve eagle ile hazırlanan pcb şema çizimleri var..

led-matrix-displays-recording-text-leds-sing-128text-kayan-yazi

Matris LED ekranları kullanan bilgi panosu

Cihaz altı adet 8x8px matris LED ekrandan oluşur, bu nedenle toplam ekran çözünürlüğü 48x8px’dir. Karakterleri sola kaydırarak kademeli olarak yazılacak olan LED ekrana 128 karaktere kadar metin yükleyebiliriz. Metin kaydı, RS-232 seri arayüzü üzerinden bir bilgisayar kullanılarak gerçekleştirilir. Cihaz, tüm ASCII karakter tablosunu bilir, dolayısıyla aksanlarla da başa çıkabilir. Daha çok reklam ve bilgilendirme amaçlı, örneğin şirketlerde, okullarda, futbol sahalarında ve benzerlerinde kullanılır.

Teknik özellikler:

Besleme voltajı: 5V (USB üzerinden güç kaynağı)

Akım tüketimi:

Hareketsiz tüketim – 10mA

Tüm LED’ler açık – 200mA Metin

işlerken – yaklaşık 100mA

Metin kaydı – RS232 arayüzü üzerinden

Ekran – toplam çözünürlüğü 48x8px olan matrix led ekranlar

Mekanik boyutlar: 400x70mm

Bu durumda ekran birimleri LED matrix 8×8 karakter multiplex modunda çalışır. Tüm devrenin kalbi PIC16F628A mikroişlemcidir. İkincisi, matris LED ekranda karakter çizme ve seri arayüz ile iletişim ile ilgilenir. Cihaz bir bilgisayarla çalışacak şekilde tasarlandı, bu nedenle güç kaynağı, gerekli voltajı karşılayan ve akımı da yeterli olan bir USB bağlantı noktası kullanılarak seçildi.

Gücü bağladıktan sonra, cihaz eeprom belleğine yüklenen varsayılan metni işlemeye başlar. Haberleşme kablosunu RS-232 arayüzü ile bağladıktan sonra kontrol programını başlatıp girdiğimiz yazımızı yüklüyoruz. Bu, metni 128 bayt boyutunda olan dahili eeprom belleğine yükleyecektir, böylece 128 karaktere kadar metin yükleyebiliriz ve cihaz yeni yüklenen metni matris ekranına hemen yazmaya başlayacaktır. Metin, karakterler sola kaydırılarak kademeli olarak çizilir. Kaydedilen metnin son karakterinden sonra, kaydedilen metnin ilk karakteri bir sonraki karakter olarak çizilir. Kaydırma hızı değiştirilemez, programda sabittir.
Bağlantı şeması:

Program algoritması:

PIC mikroişlemcisi, ASCII programının flash belleğine yazılmış bir karakter tablosuna sahiptir. İşlemci EEPROM’a bakar, karakter numarasını okur ve ekranda ne çizileceğini ASCII tablosundan seçer. Görüntülenecek tüm karakterleri yardımcı belleğe yükleyerek ve bir satırı birbiri ardına oluşturmak için çoklamayı kullanarak oluşturur. Ekranın çoklanması, ayrı satırlar arasında gerçekleşir.

Bu, mikroişlemcinin, günlüğün bulunduğu 48 bitlik bilgiyi, tek tek sütunları işlemekten sorumlu kaydırma yazmaçlarına gönderdiği anlamına gelir. 1, verilen segment orada yanacaktır. Daha sonra, mikroişlemci, hangi satırın etkinleştirileceğine bağlı olarak, satırları işlemekten sorumlu kaydırma yazmacına bir mantıksal birim gönderir.

Bu kaydırma yazmacının çıkışları, kaydırma yazmacının mevcut yükü çok daha küçük olduğundan, NPN transistörleri bazında bağlanır, bu nedenle, çıkışların mevcut amplifikasyonuyla gerçekten ilgilenirler. Çizgilerin değişimi çok hızlı tekrarlanır, tek tek çizgiler saniyede yaklaşık 50 kez değişir, bu nedenle insan gözü bu kadar hızlı bir değişimi algılayamaz ve onu tam bir görüntü olarak göremez.
Yapı:

Cihaz, daha sonra tel atlama telleri kullanılarak birbirine bağlanan iki tek taraflı PCB üzerinde yapılmıştır. Piyasada yaygın olarak bulunan 40 cm uzunluğunda baskılı devre kartı bulunmadığından bu çözüm seçilmiştir. Tek taraflı bir baskılı devre kartı kullanılması nedeniyle, tasarım, gerekli olan çok sayıda tel köprüden kaçınmadı. Bana göre yine de çift taraflı PCB yapmaktan daha kolay bir çözüm. Devre kartı imalatından sonra, önce jumperları sonra bileşenleri takıyoruz. Tel jumperları yukarıdan takıyoruz MAX232 ve PIC16F628 bağlantısı olmak üzere 2 istisna dışında bu jumperları alttan lehimliyoruz.

Tümdevreleri soket üzerine monte etmiyoruz, çünkü matrix LED göstergeler entegrelerin üzerine geleceği için entegrelerin üzerine yerleştirilebilecek kadar alan yaratılması gerekiyor. Matris ekranları devre kartına lehimlemiyoruz, ancak onları soket çubuklarına yerleştiriyoruz, böylece göstergeler ve entegre devreler arasında gerekli mesafeyi elde ediyoruz. Bileşenlere gelince, sorun 4094 kaydırma yazmacının farklı versiyonlarında ortaya çıkabilir. Pratik deneyimlerden, CD4094 etiketli bu IO versiyonunun her biri için 20mA çıkışta 5V’luk bir besleme voltajı (bizim durumumuz) verdiğini öğrendim. NEDEN OLMUŞ.

Aksine, bu devrenin 74HCT4094 adlı varyantı, belirtilen güç kaynağında LED için yalnızca 2mA verir. Sonuçta, bu ekranın parlaklığına yansıyacaktır. Maalesef sadece 74HCT4094 tipini aldım, parlaklık karanlıkta ve karanlıkta yeterliydi ama gün ışığında yeterli değildi. Pratik deneyimlerden, CD4094 etiketli bu IO versiyonunun her LED için 20mA çıkışta 5V’luk bir besleme voltajı (bizim durumumuz) verdiğini öğrendim. Aksine, bu devrenin 74HCT4094 adlı varyantı, belirtilen güç kaynağında LED için yalnızca 2mA verir. Sonuçta, bu ekranın parlaklığına yansıyacaktır.

Maalesef sadece 74HCT4094 tipini aldım, parlaklık karanlıkta ve karanlıkta yeterliydi ama gün ışığında yeterli değildi. Pratik deneyimlerden, CD4094 etiketli bu IO versiyonunun her LED için 20mA çıkışta 5V’luk bir besleme voltajı (bizim durumumuz) verdiğini öğrendim. Aksine, bu devrenin 74HCT4094 adlı varyantı, belirtilen güç kaynağında LED için yalnızca 2mA verir. Sonuçta, bu ekranın parlaklığına yansıyacaktır. Maalesef sadece 74HCT4094 tipini aldım, parlaklık karanlıkta ve karanlıkta yeterliydi ama gün ışığında yeterli değildi.
Canlanma:

Cihazı USB uzatma kablosu ile USB portuna bağlıyoruz, eeprom hafızasında kayıtlı varsayılan metin render edilmeye başlamalıdır – “www.svetelektro.com” Böyle bir durumda iletişim kablosunu bilgisayara bağlayıp başlayabiliriz editortextu.exe programı 1 nolu resimde görüldüğü gibi program açılacaktır. “Metin düzenleme” satırına ise istediğimiz metni maksimumda yazıyoruz ancak karakter sayısı 128 ile ASCII tablosundan diacritics ve çeşitli sembolleri de kullanabiliyoruz. Ardından bağlan düğmesine basın. Cihaz düzgün çalışıyorsa, programda her iki LED de yanacaktır, yani. sarı ve yeşil ve girilen metni cihaza göndermemiz için “Gönder” düğmesinin kilidi açılacaktır.

rs232-text-pic16c52-eeprom

Kaynak: svetelektro.com/clanky/informacna-tabula-s-pouzitim-maticovych-led-displejov-315.html

8-8-led-matris-kayan-yazi-rs232-yazi-gonderme

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/06/17 Etiketler: , , , , ,2 Yorum “8X8 LED Matris Kayan Yazı RS232 Yazı Gönderme

  1. FatihFatih

    Merhabalar. Devre güzel, emeğinize sağlık. Fakat aklıma şu takıldı. Bilgi RS 232 den gönderildikten sonra PIC de saklanıyor mu? Yoksa sürekli bilgisayara bağlı mı olması gerekli?

    CEVAPLA
  2. ali karakusali karakus

    ellerine sağlık güzel devre olmuş baskı devresinide koyarsan sevinirim şimdiden teşekkürler 🙂

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir