Woofer Kabin Crossover Tasarım Programları (Excel)

| Haziran 22, 2023 Tarihinde güncellendi
Woofer Kabin Crossover Tasarım Programları (Excel)

Jeff Bagby ve Charlie Laub Excel ile harika işler çıkartmış oldukca detaylı aktif, pasif crossover ve Woofer programları hazırlamışlar

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

woofer-kabin-crossover-tasarim-programlari-excel

Active Crossover Designer aktif ve DSP hoparlör geçişlerini tasarlamak için bir araçtır. Araçlar, Microsoft Excel (sürüm 2003 veya üstü) ve Open Office Calc (sürüm 3.3 veya üstü) için elektronik tablolar olarak uygulanır, ücretsizdir ve ciddi hobiler için tasarlanmıştır. Öğretici olarak sağlanan 2 yollu bir hoparlör için çapraz tasarım örneği vardır ve kapsamlı bir teknik kılavuz dahildir.

ACD ve ACD-L araçları, 4 yollu hoparlörlere kadar modelleyebilir. Modeller, sürücü ve sistem şablonlarından birleştirilir. Kullanıcı daha sonra sürücü yanıt ölçümlerini içe aktarabilir, hassas faz belirlemeleri için akustik ofsetleri belirleyebilir ve daha sonra daha yüksek dereceli geçişler oluşturmak için herhangi bir sayıda kademeli birinci ve ikinci sıra filtrelerden oluşan geçişler geliştirebilir.

ACD ile çaprazlama, gelişmiş biquad programlama özelliğine sahip MiniDSP dijital çaprazlama ürünlerinden biri kullanılarak gerçekleştirilebilir. ACD-L ile geçiş, LADSPA eklentileri olarak uygulanan filtrelerle linux ses programı ecasound kullanılarak yazılımda uygulanır. ACD, filtrelerin analog aktif olarak gerçekleştirilmesi isteniyorsa, analog filtre aktarım fonksiyonlarını içerir.

Bu araçlar için kavramsal yaklaşım, birçok Kendin Yap hobisinin aşina olduğu, yaygın olarak bulunan elektronik tablo araçlarını kullanarak “açık” bir platform oluşturmak olmuştur. Tüm hesaplamalar, tümü görünür ve erişilebilir olan elektronik tablo formülleri kullanılarak yapıldığından, araçlar tamamen genişletilebilir. Kullanıcı her şeyi değiştirebilir veya yeni işlevler, çizimler vb. ekleyebilir. TEMEL ARAÇLAR için bazı faydalı eklenti örnekleri UZANTILAR bölümünde verilmiştir.

Araçlar Excel (XLS) dosyaları olarak dağıtılır, ancak bunlar Open Office Calc ile %100 uyumludur.

Passive Crossover Designer

Excel elektronik tablosuna yerleşik bir geçiş simülasyonu ve hoparlör tasarım aracıdır. Tasarım aracı artık bir kutu modeli, bir empedans modelleyici ve istenirse pasif geçiş özellikleriyle birlikte kullanılabilecek her sürücü için tam bir aktif geçiş tasarım bölümünü içerecek şekilde genişletildi. Bu özelliklere ek olarak düzinelerce ders kitabı çaprazlama, elektrik ve akustik hesap makinesi araçları da dahildir.

Bu programın iki versiyonu mevcuttur. Biri Excel 97 – 2003 için optimize edilmiş, diğeri Excel 2007 – 2010 için optimize edilmiştir. Her iki durumda da, programın çalışması için Analysis Toolpak’ın kurulu olması ve makroların aktif olması gerekir.

Bu elektronik tablo, 2 yollu, 2,5 Yollu standart ve kademeli versiyonların ve 3 yollu paralel sistemlerin yanı sıra 2 yollu seri, 2,5 kombine seri/paralel tasarımların frekans, faz ve empedans tepkisini üretecek ve hatta 3’ü tasarlamak için kullanılabilir. yol serisi ağları. Programa aktarılabilen .frd ve .zma/zda dosyaları biçimindeki gerçek sürücü frekansı ve empedans verileriyle çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Bağımsız sürücü birimlerinin tam x,y,z geometrik konumundan yararlanır ve size hem dikey hem de yatay olarak hareketli bir dinleme ekseni verir; Bu model artık sürücü yönlendirmesini içerir, bu nedenle eksen dışı simülasyonlar aynı zamanda yönlendirme yanıtı varyasyonlarını da içerecektir. Bu tescilli araç, çeşitli eksen konumlarında toplam ve bireysel sürücü yanıtının çok doğru simülasyonlarını sunar.

Programda, her biri SPL ve Empedans tablolarına sahip woofer, tweeter ve orta kademe devreler için ayrı bölümler ve ayrıca toplam SPL yanıtı, yaklaşık güç yanıtı, faz yanıtı, sistem empedansı ve çapraz transfer fonksiyonlarını gösteren Sistem tabloları bulunur. Sistem giriş empedansı dengelemesi için de bir bölüm vardır.

Diğer özellikler şunları içerir – iki woofer veya iki orta kademe ve seri veya paralel kablolu seçenekler, L-Pad’lerin, Zobel’lerin ve seri RLC kompanzasyon devrelerinin bir düğmeye tıklamayla otomatik hesaplanması, kullanıcı tarafından seçilebilir yerleşik veya içe aktarılmış Hedef yanıtları bunlar, her bölümde sürücünün yanıtıyla üst üste bindirilir. Ve tüm geçiş değerleri, “döndürücüler” aracılığıyla sürekli olarak değiştirilebilir; yanıt, grafikler üzerinde gerçek zamanlı olarak değişecek ve yanıt veya empedans eğrilerinin hızlı eğri uydurmasına izin verecektir.

Yukarıda bahsedildiği gibi program, hem havalandırmalı hem de sızdırmaz sistemlerin tepkisini modelleme yeteneğine sahip doğru bir kutu tasarım aracı içerir. Bu eklenti, kullanılan kutudaki woofer’ın empedansını doğru bir şekilde modelleyecek ve istenirse bu empedans eğrisini çapraz tasarım bölümünde kullanmanıza izin verecek benzersiz ve tescilli bir empedans modelleyici içerir. Ek olarak, sekizinci dereceye kadar yüksek ve düşük geçiş eğimleri, beş bant parametrik ekolayzır (her bölüm için), Linkwitz Dönüşümü ve seviye ve gecikme ayarlamalarını içeren bir aktif geçiş bölümü dahildir. Bu bölüm, aktif EQ ve filtreler kullanan subwoofer’lar tasarlamak için kutu modeliyle birlikte kullanılabilir.

Program, diğer yazılımlarda kullanılabilen frd ve zma dosyalarına tüm bireysel sürücü, geçiş (aktif veya pasif) ve sistem SPL ve Empedans yanıtlarını kaydetme yeteneğini içerir. Grafikleri yazdırma veya kaydetme özelliğine ve projeniz için özel bir sistem özeti çıktı sayfasına sahiptir. Her geçiş bölümü için Pop-up parça yerleşim şemaları dahildir. Son olarak, tüm oturum verilerini daha sonra tekrar içe aktarılabilen çok küçük dosyalara kaydetme ve böylece dosyadaki tüm ayarları önceki oturum veya projeyle eşleşecek şekilde sıfırlama özelliğini de içerir. Bu, sürücünüzde çok az yer kaplarken çapraz tasarımlardan oluşan bir kitaplık oluşturma olanağı sağlar.

Woofer Box and Circuit Designer

MS Excel kullanan gelişmiş bir woofer ve kutu tasarım aracıdır. Kapalı, havalandırmalı veya pasif radyatör kutusu sonuçlarını simüle edebilen karmaşık bir kutu modeline sahiptir. Bununla birlikte, çok çeşitli filtre yanıt şekillerini modellemenize izin veren bir filtre bölümüne de sahiptir. Bu programın amacı, birçoğu farklı derecelerde ekolayzır veya geçiş ayarına sahip olan çok çeşitli mevcut plaka amfileri kullanarak bir subwoofer tasarlamanız için ihtiyacınız olan araçları size vermektir. Program diğer geçişleri, dijital işlemcileri ve ekolayzırları da modelleyecektir. Ayrıca, herhangi bir başka yazılımdan frd dosyası olarak kaydedilmiş bir filtre aktarım işlevini veya oda yanıt eğrisini içe aktarabilirsiniz ve bu program, içe aktarılan bu verileri modele ve sonuçlarına dahil edecektir. Program, woofer’lardan daha fazlasını modellemek için yararlı olabilir. Bununla birlikte, sürücünün taleplerinin doğru bir modelini elde etmek için bir orta kademe veya tweeter’ın gezintisini pasif veya aktif bir filtreyle değişen güç seviyelerinde modelleyebilirsiniz.

Filtre bölümünün özellikleri arasında beş bantlı bir parametrik ekolayzır, ayarlanabilir Q’lu iki aşamalı ikinci dereceden yüksek geçiş filtresi (modele yükseltme ve muhtemelen daha düşük bir infrasonik filtre), seçilebilir bir yüksek geçiş ve bir sayı sunan seçilebilir bir düşük geçiş filtresi bulunur. Eighth Order L-R’ye kadar standart yanıt şekilleri ve bir Linkwitz Dönüşümü bölümü.

Frekans cevabını, fazı, empedansı, maksimum çıkışı, 2,83V hassasiyeti, filtre transfer fonksiyonunu, koni gezinimini, pasif radyatör gezinimini, havalandırma hızını, grup gecikmesini (filtre, sürücü ve sistem) ve Darbe Tepkisini gösteren grafikler sağlanmıştır. Tüm hesaplamalar ve grafikler, seçilen filtre ayarlarından gelen etkileri içerir.

Son olarak, bir frd dosyasına nihai frekans yanıtı ve fazı ve bir zma dosyasına (diğer yazılım tarafından okunabilen metin dosyaları) empedans çıkışı vermek için düğmeler mevcuttur. Devre cevabını frd dosyası olarak kaydedebileceğiniz gibi isterseniz başka yazılımlarda da kullanabilirsiniz. Ayrıca bir tasarım kitaplığı oluşturmak için woofer ve box parametrelerini bir oturum dosyasına kaydedebilir ve filtre ayarlarını ayrı bir dosyaya kaydedebilirsiniz. Bu, belirli bir plaka amfisinin yanıtını kaydetmenize ve tasarlarken onu birçok farklı woofer kullanmanıza olanak tanır.

Frekans aralığını istediğiniz aralığa değiştirme olanağına sahipsiniz. Bu aralık daha sonra tüm hesaplamalar, grafikler ve kayıt dosyaları (frd ve zma) için kullanılacaktır. Ayrıca herhangi bir grafiği istediğiniz boyut ve şekilde küçük bir gif dosyası olarak kaydedebilirsiniz. Ayrıca Sürüm 4 için yeni olan bir Hızlı Ayar Yardımcı Çubuğu, hizalamanın daha hızlı ayarlanması için ana grafiği görüntülerken Vab, Fb ve diğer parametrelerdeki artımlı değişiklikleri adım adım yapmanızı sağlar.

Not: Dosya, Service Pack 1 ve 2’nin yüklü olduğu Excel 97 veya sonraki sürümünü gerektirir ve eklentilerde Analysis Toolpak kurulu olmalıdır. Program, dürtü tepki hesaplamalarının işlevini hızlandırmak için kullanılan “fftdll.dll” adlı bir dll dosyası içerir. Bu dosya, Excel varsayılan klasörünüze yerleştirilmelidir. (Dürtü yanıtı bu dosya olmadan çalışacak, yalnızca daha yavaş çalışacaktır). Excel’in bazı yabancı sürümleri bu programı çalıştıramadı. Bu programı Excel 2007’de çalıştırırken bildirilen sorunlar var. Office 2007’niz varsa, tüm hizmet paketlerinin kurulu olduğundan emin olun.

Kaynak: audio.claub.net/software.html

woofer-kabin-crossover-dw-link

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2016/02/24 Etiketler: ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir