WinAVR ile AVR Programlama Türkçe E-Kitap

| Haziran 3, 2023 Tarihinde güncellendi
WinAVR ile AVR Programlama Türkçe E-Kitap

Bu yazın başında boş zamanlarımda ilgilendiğim AVR konusu hakkında aldığım notları birleştirerek 25 sayfalık bir kitapçık haline getirdim. Bu 25 sayfalık kitapçıkta Atmega16 ve Atmega8′in çevresel donanımlarını, özellikle de -bence- Atmega’nın en karmaşık yapılarından olan Capture, Compare ve PWM işlemlerini anlatmaya çalıştım. İçerisinde Hi-Tech Pic Programlama kitabımda olduğu kadar bolca örnek olmasa da özellikle Timer konusunda oldukça doyurucu bilgilere sahip olduğunu düşünüyorum.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Kitapçığı yazmamdaki bir diğer amaç da PIC’den başka mikrodenetleyici görmemiş kişilere, yeni ve özellikle dünya da çok popüler olan AVR’yi tanıtmak istememdi. Kitapçıkta da görülebileceği üzere Atmega’yı tanımak için 25 sayfalık not yeterli olabiliyor. Bir diğer hususta yazılan kodların tamamının WinAVR ile Eclipse kullanılarak yazılmış olmasıdır.

Ön Söz

2008’de PIC ve CCS C ile başladığı mikrodenetleyici programlama macerama 2009 yılınca C’nin gücünü görerek Hi-Tech ve PIC konusunda bir kitap yazarak devam ettim.

C dili kullanımının birçok mikrodenetleyici ve diğer kontrolörler üzerinde ne kadar yaygın olduğunu gördükten sonra en azından PIC’den başka mikrodenetleyicilerin C ile nasıl zahmetsiz programlanabileceğini, yeni bir mikrodenetleyici öğrenmenin aslında sanılan kadar zor olmadığını, özellikle de PIC ile yatıp kalkan herkese PIC’den daha üstün, çok daha farklı işlemciler de olduğunu göstermek istedim.

Tüm bu düşünceler ışığında bu notta, genel anlamıyla Atmega16 ve çevresel birimlerini kontrol etmeye yönelik örnekler, kütüphaneler ve AVR programlama ile ilgili bilgiler verilecektir.

Fırat Deveci
Ağustos 2010

Elektrik ve elektroniğe gönül veren herkese…

winavr-ile-avr-Programlama-ekitap-kapak

 • BÖLÜM-1 – ECLIPSE ve AVR
 • BÖLÜM-2 – AVR GİRİŞ ÇIKIŞ AYARLARI
 • BÖLÜM-3 – INTERRUPT ve TIMER İŞLEMLERİ
 • BÖLÜM-4 – ADC İŞLEMLERİ
 • BÖLÜM-5 – SPI ve I2C İŞLEMLERİ
 • BÖLÜM-6 – USART İŞLEMLERİ
 • BÖLÜM-7 – DAHİLİ EEPROM İŞLEMLERİ

Kitap ile ilgili tüm görüşlerinizi, AVR ile ilgili tüm sorularınızı yorum kısmından bana iletebilirsiniz.

WinAVR ile AVR Programlama ekitap;

winavr-ile-avr-programlama-turkce-e-kitap

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/08/28 Etiketler: , , , , ,7 Yorum “WinAVR ile AVR Programlama Türkçe E-Kitap

 1. tttt

  Çok teşekkürler. Türkiye de C ile avr programlama konusunda kitap eksikliği var. Daha kapsamlı olarak basılı bir kitabın çok ilgi göreceğinden eminim. Saygılar.

  CEVAPLA
 2. GökhanGökhan

  Çok teşekkürler çalışmalarınızın devamının gelmesi dileğiyle…

  CEVAPLA
 3. RxCetRxCet

  Sizi uzun zamandan beri forumlardan takip ediyorum gerçekten çok güzel projelere imza atıyorsunuz.
  Tebrikler.

  CEVAPLA
 4. İso Gulİso Gul

  Çok güzel çalışma ancak atmeli assambly seviyesindede tanımak istiyorum bakalım siteni yeni geziyorum varsa onuda indireceğim.
  Yazdığın kitap çoğu profosyenel kitapdan daha güzel yanlış anlama sen profosyonel değilsin gibi bir anlam çıkartma yani çok beğendiğimi ifade etmek istedim.

  CEVAPLA
 5. GÜNDÜZ OTURGÜNDÜZ OTUR

  Hocam gerçketen bir çok konuda yardımcı olmuş oldunuz.. attiny2313 ile uğraşıyorum dmx512 için .. burdab baya bişey öğrendim… alt yapı olarak birbirne benzeyen kaynaklar.. çok sağolun

  CEVAPLA
 6. mertmert

  hocam ellerinize sağlık çalışmalarınızı heyecanla takip ediyorum

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir