SS495 Hall Sensörlü Manyetik Çekim Devresi TL071 IRF9530

| Haziran 20, 2023 Tarihinde güncellendi
SS495 Hall Sensörlü Manyetik Çekim Devresi TL071 IRF9530

Eski bir yazı; “LM741 Opamp ile Manyetik Çekim Uygulaması” paylaşılmıştı bu projede benzer biraz daha gelişmişi.. Manyetik çekim devresi TL071 opamp üzerine kurulu elektromanyetik bobin arasına SS495 Hall Sensörü yerleştiriliyor yazar çeşitli parçaların üzerine mıknatıs yerleştirerek bir çok test yapmış projeye ait pcb çizimleride paylaşılmış..

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

manyetik-cekim-magnetic-levitation

Devre yerleşik bileşenlere duyarlı değildir, özgürce değiştirebilir ve onunla deney yapabilirsiniz. IC1 işlemsel kuvvetlendirici (karşılaştırıcı) olarak, test sırasında LM324 entegresi kullandım, son sürümde gereksiz olan 4 birim içeriyor, bu nedenle daha basit bir 8 bacaklı entegre kullanmak daha uygun. En ilgi çekici kısım ise IC2 HALL sensörü, bu entegre devre sabit 5V besleme gerilimi alıyor ve çıkış gerilimi manyetik alan şiddeti ile orantılı.

Bu cihaz yüzen mıknatısın mesafesini algılayacaktır. Çıkış voltajı, karşılaştırıcı olarak kullanılan işlemsel yükseltici tarafından P1 kaydırıcısındaki değerle karşılaştırılır ve buna göre elektromıknatısı açıp kapatan T1 fet’i kontrol eder. SS495b tipi HALL sensörünün çıkış voltajı 0 manyetik alan durumunda 2,5V’tur, aksi takdirde manyetik alanın yönüne bağlı olarak bu değer azalır veya artar. Sensör, bobin açıldığında çıkış voltajı 2,5V’un üzerine çıkacak şekilde doğrudan bobinin altına takılmalıdır. (Hall sensörü zaten sabitlenmişse, gerekirse bobin/elektromıknatıs terminalleri değiştirilerek aynı şey elde edilebilir.)

Uygun güçte bir mıknatısa yaklaşık 1…2 cm mesafeden yaklaşıldığında, çıkış IC2’nin voltajı 3.2V civarında olacaktır, eğer P1 poti de bu değere ayarlanırsa mıknatısı havada tutar. Tabii ki, gerçek kararlı durum, potu anında ayarlayarak elde edilmelidir. R1, R2, C3 bileşenleri devrede pozitif geri besleme oluşturur, bununla, T1’in yalnızca belirli bir kapalı veya açık durumda olabilmesini, yani esasen ısınmamasını ve soğutma gerektirmemesini sağlayabilirsiniz.

Devre ayarına bağlı olarak, 10Hz…100Hz frekansında birkaç kez anahtarlanır (titreşir). Fet kapatıldığında manyetik alan çökmez çünkü bobin akımı D1 diyotundan akmaya devam eder (yalnızca yavaşça azalır) ve fet açıldığında endüktans tarafından belirlenen oranda artar. L1 elektromıknatısının bir hava çekirdeği vardır, ancak demir çekirdekle biraz daha güçlü olabilir, ancak bu durumda mıknatıs, içinden akım geçmediğinde bile çekilir ve bu nedenle ona kolayca yapışır.

Demir çekirdekli çözüm işlevsel olmasına ve aynı mesafede havaya yükselme daha az akım gerektirmesine rağmen, kurulumu çok daha zordur ve çalışması daha az kararlıdır, bu nedenle önerilmez. Bu etkiler daha karmaşık elektroniklerle azaltılabilir, daha sonra yeni bir bağlantı şeması eklenebilir.

Kaynak: skory.z-net.hu/levitron/levitron.html

ss495-hall-sensorlu-manyetik-cekim-devresi-tl071-irf9530

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2013/08/23 Etiketler: , , , , , ,2 Yorum “SS495 Hall Sensörlü Manyetik Çekim Devresi TL071 IRF9530

  1. adnanadnan

    Devreyi yaptım ancak bobin değeri tam anlaşılamadığından bir kaç deneme yaptım ama çalışmıyor. bobin değerlerinin tam olarak ne olduğunu yazarsanız sevinirim. iyi çalışmalar.

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir