RGB led şov (PIC12F675 C dili)

| Haziran 5, 2023 Tarihinde güncellendi
RGB led şov (PIC12F675 C dili)

Merhaba Elektronik severler bu yazımda sizlerle yeni yapmış olduğum bir uygulamyı paylaşmak istedim. Bu çalışmada PIC12F675 ve 74HC595 Entegeresi kullanarak rgb ışıkların sıralı ötelenmesi ile çok güzel bir renk cümbüşü ortaya çıkıyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Uygulamanın videosu İsis devresi ve hex kodu ekteki dosyada mevcuttur. İlgilenen Arkadaşlar buyursunlar.

74HC595 Bağlantı örneği

74HC595-pic16f628

Projenin yenilenmiş uygulama videosu

Kolay gelsin

Aytaç Dürgen.

Uygulamaya ait proteus, ares ve kod dosyaları;

rgb-led-sov-pic12f675-c-dili

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/12/12 Etiketler: , , , ,14 Yorum “RGB led şov (PIC12F675 C dili)

 1. tahirtahir

  öncelikle çok güzel bir çalışma fakat 12f675 için derlenmiş hex dosyası birde ledlerin dizilişleri nasıl olmalı renk sıralamaları yani onlarında belirtirseniz sevinirim saygılarımla çalışmalarınızın devamını dilerim.

 2. aytac durgenaytac durgen

  Ledler rgb şeklinde dizilecek kırmızı yeşil mavi şeklinde ilerleyecek.
  12f675e bağlantısı isis ekinde belirtildiği gibi baskı devreye CPU kart yapılıp monte edilecek.

  Ledlere seri direnç bağlanmalı .Aksi tatktirde akım çekiyro ve sorun veriyor. Ekteki ledli baskı devre kartında entegrelerin 13 numaralı bacaklar eksiye gidecek sonradan farkettim anlışlığı.

  Sitedeki video hızlı oynuyor normalde daha güzel görüntü oluşuyor.

  bir iki gün içinde eksik noktaları düzeltip yollarım site yöneticimiz yayına açar.

 3. tahirtahir

  teşekürler ustam 12f675 için hex d eklerseniz diğe yanlışlıklarıda düzeltirseniz ben yapmayı düşünüyorum hoş bir devre teşekürler. saygılar.

 4. SEMİH YILMAZSEMİH YILMAZ

  hocam elinize sağlık hoş bir proje olmuş…

  çalışmalarınızı yakından takip ediyorum..inşallah bir sonraki projelerinizle daha çok şey öğrenmek nasip olur.

  hayırlı çalışmalar….

 5. aytac durgenaytac durgen

  Yazıyı okuyanlara şunu söylemek isterim ki yazılarımı Birileri alıp aynen yapsın diye değil açıklamalar eşliğinde çeşitli örnekler ile keninizin geliştirmesine yardımcı olmak için yazmaktayım

 6. nirvananirvana

  Sayın Aytaç,
  Tesadüfen nette çalışmalarınızı ve açıklamalarınızı okudum güzel bir uğraş emekli bir lektronikçi olarak benide bazı konularda cesaretlendirdiniz en azından bir şeylere cevap verebilir bir şeyleri de paylaşırım diye düşündüm. Bir kaç tane simülasyon programı kullanıyorum ben genelde RF çalıştığım için böyle hobi devreler hiç dikkatimi çekmemişti.
  Bencede pin to pin alıp kopyalamak yerine bazı devrelerde emek harcarlarsa hem kendilerini geliştirirler hemde yaptıkları eserden daha çok zevk alırlar kanaatindeyim.
  Azıcıkta yaratıcı olmaları lazım değil mi.? :))))
  Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Kalın sağlıcakla vede esenle. nirvana.

 7. aytac durgenaytac durgen

  @nirvana Sizin gibi elektroniğe emek vermiş kişileri buralarda buluşturma noktasında site yöneticimizin ve değerli emek veren yazarlarımızın katkısı bulunduysa ne mutlu bize.

  Rf üzerine bende bir süre uğraştım siz kıymetli emektar hocalarımızın engin bilgilerine yorumlarına mutlak suretle ihtiyacımız var.
  Teşekkür ederiz…

 8. nirvananirvana

  Sayın Aytac
  Öncelikle yazıma cevap verme inceliğini gösterdiğiniz için teşekkür ederim.

  Neden olmasın elbetteki ben de katkıda bulunmak isterim istenilen devrelerin simülasyonlarında vede baskı çizimlerinde e-mail adresim sizlerde var oradanda irtibata geçebiliriz.

  Ha bu arada aynı zamanda A lisanslı radıo amatörüyüm.

  Yapmamı istediğiniz veya çalışmalarınıza ne gibi katkılarda buluna bilirim bilemiyorum siz isteyin ben yapayım olurmu :))))
  Kalın sağlıcakla vede esenle. nirvana,

 9. EMREEMRE

  ledlerin dizilişi nasıl ben orayı anlamadım :’

 10. aytac dürgenaytac dürgen

  Ledlerin dizilişi konu başlığındaki gibi rgb (RED GREEN BLUE) Kırmızı yeşil mavi sırası ile dizilecek.

 11. kuyluskuylus

  sayın Aytac Dürgen paylaşım için teşekür ler

  fakat şunu anlamadım videodaki animasyonla dosyalardaki animasyon farklı ayrıca neden sadece 628 için hex verdinizde, 675 için de c kodlarını verdiniz çözemedim bilgiyi amatörler için paylaştınız ise bu biraz garip olmuş ve bu devreyi bir çoğu anlayıp yapamayacak , yok profesyonelce uğraşıp sadece örnek olsun diye yayınladınız ise onada gerek yok nette böyle devrelein tüm kaynak kodları verilmiş türleri istemediyiniz kadar çok ayrıca bir çook Türk pic devre sitesinin devrelerinin özellikle rus kaynaklı sitelerden birebir kopya olup sonrada kişler kendilerinin yaptığını iddia ederek yayınlamalarıda biz Türkler adına yüz karası tabi sözüm size değil yanlış anlamayın, bilgi yarım ve yetersiz verilip zaten az bilgisi olan kişler için tam bir çıkmaz olmakda bunada bilgi paylaşımı denilemez, burada noksan bir bilgi paylaşımı olmuş belki siz öyle yapmak istediniz belkide unuttunuz, sadece şunu söylemek isterim bu tür paylaşımlarda baskı devre çizimlerinin verilmesine de karşıyım eğer projede her şey doğru ise bırakalım devreyide ugraşan çizsin yeterki projede her şey doğru olsun böylece devreyi çizende onu yapıp sonuçlandırdığında kendide en azında devresini çizerek emek harcamış olsun

  Umarım sizleri kırmaışımdır amacım sadece genel bir yanlış davranışı paylaşmakdı ayrıca şemadada 628 in nasıl ve hangi pinlari bağlanacak belirtmemişiniz

  bu web sayfasında yayınlanan bir çok devreyi sırf doğru çalışıp çalışmadıgını denemek için yaptım ve bizlerin kendi paylaşımlarının çoğudan hata vardı. Böyle yaparak o paylaşan arkadaşlar sanırım kendilerince yaptıklarını marifet sayıyorlar fakat bence bencillik

  bilgi paylaştıkça büyür ve gelişir.

  saygılar

  kuylus

  endüstriyel arge teknisyeni

 12. gevvgevv

  @kuylus 628 konusunda bir şey diyemem onu Aytac hocam bilir

  gördüğüm kadarı ile çok düşüncelisiniz öncelikle doğru çalışıp çalışmadıgını denemek için yaptığınız devreleri söylermisiniz madem çalışmıyorlar herkes bilsin

  ayrıca kopya devreleride söyleyin herkes bilsin

  çalıştırdığınız devrelerde varsa onlarıda paylaşırmısınız

 13. aytacdurgenaytacdurgen

  @kuylus zaten birileri bir şeyleri tam öğrensin diye sitede düzenli olarak yazılım geliştirdiğim dil ve derleyici olan C dili ve mikroC derleyici hakkında büyük emek verip hazırladığım dersleride görürsünüz.

  Yayınladığım yazılımların tamamı bana ait ve elbette gökten inmedi o yazılımların nasıl yapılacağı bende araştırıp gördüğüm ürünlerin yazılımını yapıp yayınlıyorum.

  Peynir ekmek değilki bilgi sahiplenesiniz ben öğretmezsem başkası öğretecek bilgiye ulaşmak isteyen rus sitesinbden de ulaşır çin sitesinden de dediğiniz gibi rus sitesinden görüp derleyip çevirisini yapıp Türkçe döküman olarak sunuyorsamne mutlu bana…

  Sizlerden de rus veya diğer ülke sitelerinden uygulamarın projelendirilmiş halkini bekliyoruz.
  Kolay gelsin İyi çalışmalar

Yoruma kapalı.