PLC uygulama örnekleri soru cevap

| Mayıs 26, 2023 Tarihinde güncellendi
PLC uygulama örnekleri soru cevap

Soru cevap şeklince bolca plc örnekleri Emeği geçen hazırlayan kişilere teşekkürler

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

plc-ornek-1

Verilen PLC bağlantısına göre aşağıdaki şartları sağlayan PLC programı yazınız;

Yukarıda verilen bant düzeneğinde;

• Start butonuna basıldığında M! Motoru hemen çalışacak
• Herhangi bir anda Stop butonuna basıldığında program hemen duracak
• FS1 parça algıladıktan 2 sn sonra M2 motoru çalışacak
• FS2 parça algıladıktan 3 sn sonra M3 motoru çalışacak
• FS3 parça algılar algılamaz program hemen duracak

Cevap

plc-ornek-cevap-1

Kısa devreli asenkron motora Y/Δ yol verme güç devresi verilmiştir. Bir sonraki şekilde ise kontaktörlü kontrol devresi verilmiştir.

Bu devrenin PLC bağlantısını çiziniz ve PLC programını yazınız
Y/Δ yol vermede, başlatma butonuna basıldığında motor önce Y bağlanarak devreye girer ve belirli bir süre sonra üçgen bağlanarak çalışmasını sürdürür.

plc-soru-2

plc-soru-2-2

CEVAP

K2 ve k3 kontaktörlerinin aynı anda devrede olmaması için K2 kontaktörü bobin devresine K3 kontaktörü NK kontağı ve K3 kontaktörü bobin devresine K2 kontaktörü NK kontağı seri olarak bağlanmıştır. Durdurma butonu S0 ve aşırı akım rölesi F2F durdurma işlevini yerine getirdiğinden PLC girişlerine normalde kapalı kontakları üzerinden bağlanmıştır.

plc-cevap-11

plc-cevap-111

Verilen PLC bağlantısına göre aşağıdaki şartları sağlayan PLC programı yazınız;

• Start butonuna 2 sn aralıklarla basılmaktadır Q0.0 çıkışının 8 sn start butonu aktif olduğunda çıkışını değiştirmesini sağlayan program.

• Stop a basıldığında Q0.0 pasif olsun

Yukarı Sayan Sayıcı (CTU): Sayıcı içeriği belirtilen karşılaştırma değerine ulaştığında ilgili biti 1 olur. Sınırsız sayıda sayıcı vardır. Sayıcı içeriği >=PV ise Sayıcı biti =1 olur.

Aşağı-Yukarı Sayan Sayıcı (CTUD): PV değerine ulaşıldığında CTUD biti 1 olur. CTUD karşılaştırma değerini (-) olarak da yapar. PV değerine gelene kadar CTUD biti 1 olur. PV değerini geçtiğinde bit değeri 0 olur. CTUD içeriği -32767 ile +32767 aralığında değişir. Her yükselen kenar geldiğinde değeri bir azalır veya bir artar.

yukarıda özetler verildi;

plc-uygulama-ornekleri-soru-cevap

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2009/05/26 Etiketler: , ,40 Yorum “PLC uygulama örnekleri soru cevap

 1. FatihFatih

  yukarıda T37 resetLenmemiş tek tur yapar program (M motoru)

  CEVAPLA
 2. EMREEMRE

  selam yardım edeceğinizi düşündüm ve tavsiye üzerıne geldim benim bir tane ödevim vardı çok önemli yapmam gerek uğraşıyorm ama olmuyor bir türlü sorum şudur 3 adet yarışmacı var ve 1 er butonları var ve 1 lambası var hangi yarışmacı butona basarsa onun lambası yanacak butona 3 u aynı anda bassa bile sadece 1 i yanacak arada mili saaniye olacak yarışmayı kontrol eden kişide lambaları söndürebilecek ve 1 ı bastığı zaman diğerleri bassa dahi lamba yanmayacak sinyal vermeyecek yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

  CEVAPLA
 3. ibrahimibrahim

  Merdiven otomatiği aydınlatması için PLC’li kumanda devresi tasarlayınız.STL(deyim listesi) programını yazınız.Herhangi bir kattan merdiven otomatiğine basıldığında lambalar yanacak düğme basılı kalsa bile 25sn sonra sönecektir.Tekrar yanması için yeni bir darbe gelmesi gerekecektir.Lamba yanarken düğmeye tekrar basılması süreyi değiştirmeyecektir?

  CEVAPLA
 4. Ferdi GürtekinFerdi Gürtekin

  nakil-araci

  yukarıda bir taşıyıcı nakil aracı bulunmaktadır… bu araccın kontrolu ıcın gereklı sensorler vardır s1 s2 ve s3 sensörlerii….

  start butonuna basıldığında taşıt geri yönde hareket ederek s1 sensörünün olduğu noktaya gelecektir.yükü alana kadar 5 dakika bekleyecektir.daha sonra orta noktaya gelecektir. (s2 sensörünün olduğu noktaya). burada ek yükü alana kadar 1 dk bekleyecektir. daha sonra ileri yönde hareket edecektir.s3 sensörünün oraya geldiğinde yükü boşaltmak için 7 dk bekleyecektir.daha sonra geri hareket edecektir. s1 sensörünün olduğu noktaya gelerek yük alacaktır. bu işlemler devamlı tekrar edecek şekilde tekrarlanacaktır……

  plc bağlantı şeması ve ladder (merdiven) diyagramı gerekli yardımcı olursanız sevinirim…..

  CEVAPLA
 5. acemiprofesöracemiprofesör

  bu yapılanları hangi programda yapıyoruz bir link verirmisiniz?

  CEVAPLA
 6. sercansercan

  formda ki ilk devrenin plc bağlantı şeması hatalı motorların çıkışlarından anlaya bilirsiniz bide boş kontakları fazladan kullanmışsınız onların yerine M yardımcı kontağını kullanırsanız daha sağlıklı olur hemde çıkışları harcamamış oluruz eklemelerde bi daha programı baştan yazmak zorunda kalmayız :):):)

  CEVAPLA
 7. Mesut AKTAŞMesut AKTAŞ

  bir oto parkın giriş ve çıkış olmak üzere iki kapısı vardır. giriş kapısında içeriye kaç arabanın daha girebileceğini belirten gösterge vardır.her iki kapıda ayrı iki optik sensör kullanılmaktadır.ters kapıdan giriş ve çıkışın mümkün olmadığını ve aynı anda giriş ve çıkışın yapılmadığını varsayalım.oto parkın kapasitesi 80 arabadır ve park dolduğunda giriş kapısındaki bariyer kapatılacaktır.not:içeriye daha kaç arabanın gireceğini göstermek için %MW2 sözcüğünü kullanın. giriş kapısı için %Q0.0 çıkışını,giriş kapısındaki sensör için %I0.0 ve çıkış kapısındaki için ise,%I0.1 girişini kullanınız. bu soru için çok acil cevap.

  CEVAPLA
 8. popo123popo123

  bir doldurma tesisinde ardışık olarak çalışan üç bant yardımıyla kamyonlar doldurulacaktır başlatma butonuna basıldığında 3. bant 2. bant 3sn sonra ve 1. bant ise 6sn sonra çalışacaktır.
  durdurma butonuna basıldığında 1. bant hemen ,2. abnt 5 sn sonra ve 3.bant 10sn sonra duracaktır.
  acil durdurma butonuna basıldığında bütün bantlar hemen duracaktır.ayrıca her bant birer termikle korunmaktadır.
  birinci banda ait termik attığında 1. bant ikinci banda ait termik attığında 1 ve 2. bantlar üçüncü banda ait termik attığında her üç bantta hemen duracaktır bu soru için çok çok acil cevap verebilirmisiniz

  CEVAPLA
 9. Burak KökçıkaranBurak Kökçıkaran

  3 butondan 2 sine basılması ile elde edilen iki sayıyı çarpıp 3 ten çıkaran ve sonuç kadar çıkışı 1 sn’ye aralıkla söndüren programı nedir acaba bana yardım edermisiniz

  CEVAPLA
 10. mehmet blgmehmet blg

  Merhaba arkadaşlar benim bir sorum olacaktı
  Bir asenkron motor periyodik olarak 5 sn ileri yönde çalışacak 3 sn bekleyecek daha sonra 5 sn geri yönde çalışacak 3 sn bekleyecektir. Bu sorunun LADDER diyagramı.
  CEVAP VEREBİLİRSENİZ SEVİNİRİM

  CEVAPLA
 11. SamiSami

  Arkadaşlar proje ödevi çok araştırdım ama bulamadım bana yardım Edermisiniz Çarşamba günü proje ödevini teslim etmem gerekiyor hepinize teşekkürler

  CEVAPLA
 12. Tamer SaracaloğluTamer Saracaloğlu

  Arkadaşlar sınıf bitirme projemde kuluçka makinesi yapmaktayım bu makine plc kontrollü olucak fakat lader diyagram çizimi uygulamaya geçiremiyorum yani bilmiyorum . Devrede bir termostat bir fan olucak ısı istenilen değerin fazlasına geçince plc fanı devreye sokucak bu işlemi deltaWPLSoft programında nasıl yapabilirim bilgisi olan biri çizimi paylaşabilirmi rica ediyorum.

  CEVAPLA
 13. Sefa AksuSefa Aksu

  merhaba bu soruları plc den anlamadığım için çözemiyorum. sınıfta kalcam. anlayan arkadaşlar yardımcı olabilir misiniz?

  CEVAPLA
 14. SeferSefer

  Arkadaslar yardim edecek biri olursa sevibirim biraz acil

  CEVAPLA
 15. Abdurrahman CürmenAbdurrahman Cürmen

  Bende yardım isteyecektim bir ödevim var ödevde 20 oto kapasitelik bir otoparkta bir giriş kapısı birde çıkış lapısı vardır. Girişte bir bariyer ve bu bariyerin önünde bir hareket sensörü vardır. Araç sensörün önündeyken bariyer açılacaktır eğer içeride 20 otomobil varsa bariyer kitlenecek ve açılmayacaktır. Sürücünün bariyer açılmadan önce bankomattan giriş fişi almış olması bariyerin açılması için ikinci şarttır. Çıkış kapısında ise yine bir bariyer, bir sensör ve ödeme noktası olacaktır. Ödee gişesindeki ödeenin yapıldığına dair butona basılmdan çıkış şbariyeri açılmayacak araba bariyerin altından tamamen geçmeden bariyer kapanmayacaktır.

  A) Gerekli plc giriş çıkış bağlantı şemasını çiziniz.

  B) Ladder diyagram için program yazınız.

  C) STL biçiminde programı çiziniz.

  Yardımcı olabilirseniz çok minnettar olurum

  CEVAPLA
  1. Bekir Can DenliBekir Can Denli

   selamın aleyküm projeyi yapabildiniz mi acaba ?

   CEVAPLA
  2. ilhanilhan

   bu sekilde yaptım ben merak edenler için paylaşıyorum

   CEVAPLA
 16. ufuk kayaufuk kaya

  bi sorum olucak yardımcı olurmusunuz.
  1M. Haftanın pazartesi,çarşamba ,cuma günleri 11:45 13:45 arası çalışaktır,
  2M. haftanın salı ve perşembe günleri 12:00 13:30 arası çalışacak
  3M. sadece hafta sonları 15:00 17:00 arası çalışacak
  4M. haftanın her günü 13:45 14:30 17:45 18:30 arası çalışacak
  gerekli plc (s7 200) programını yazınız.Yardımcı olursanız sevinirim teşektür ederim şimdiden

  CEVAPLA
  1. Mehmet NazlumMehmet Nazlum

   bu basit bir program bunu akıllı röle ile yapabilirsin daha az maliyetle 🙂 Ayrıca Siemens Logo için konuşuyorum eminim diğer akıllı rölelerde de vardır içlerinde günlük haftalık ve aylık zamanlayıcılar bulunuyor.

   CEVAPLA
 17. Recep AktaşRecep Aktaş

  TRAFİK IŞIĞI YAYA GEÇİTLİ PLC ÇİZİMİNİ BİLEN VAR MI

  CEVAPLA
 18. Furkan kayaFurkan kaya

  Bana yardım edin lütfen
  Start butonuna basıldığında ölçüleri her defasında dışarıdan girilerek değiştirilen dikdörtgen pirizmanın içerisine kaç adet 10 cm’küp yerleştirebilecegi ve geriye kaç cm küp boş alan kalacağını hesaplayan plc yazılımını yapınız.

  CEVAPLA
 19. AlperAlper

  4 katlı bir yük asansörün PLC ile kontrolünü yapınız.
  Bunun için 4 adet çağırma butonu,4 adet katlardaki sınır anahtarları ve 1 adet acil stop olarak kullanılacaktır.
  Asansör motor aşağı ve yukarı çalıştırılıcağı için 2 adet PLC çıkışı kullanılacaktır.
  Plc Tag toblosu da hazırlanacaktır.
  PLC performans ödevi Acil lazım 3 güne yetiştirmem lazım

  CEVAPLA
 20. HakanHakan

  3 adet motorla plc prgoraminin devre cizimini istiyorda starta 1.kere basildiginda 1.motor starta 2.kere basildiginda 2.motor starta 3 kere basildiginda 3.motorun calismasini istiyor.. motorlardan biri calisirken diger 2 sİ calismayacak… ve bunun devre semasini ciizmini istiyor benden bide nasil calistigini cozumunu istiyor acilen yardim edermisiniz lutfenn rica ediyorum cok acil..

  CEVAPLA
 21. halilhalil

  m1 m2 m3 motorları 10’ar sn aralıklarla devreye girecektir. üçü birden 10′ sn süreyle çalışacaktır. Sonra üçü birden 10 sn süreyle duracaktır. Bu işlemlerden sonra aynı işlem tekraralanacaktır.5 çevrim sonunda sistem kendiliginden duracaktır. Sistem tekrara calısması için resetleme yapılacaktır

  bu soruyu cözemedim yardımcı olurmusunuz.

  CEVAPLA
 22. arif yılmazarif yılmaz

  Sorum 5 adet bant düşünün bu bantlara gelen malzemenin ağırlığı dağıtılıyor ama hepsine farklı farklı dağıtılmak zorunda ve bant hızlarınında buna göre dönmesi isteniyor fazla ağırlığı olan daha hızlı az olan ise daha yavaş gibi mesala buna göre anolog çıkış almam lazım inventerlar için yardımlarınızı bekliyorum

  CEVAPLA
 23. emrahemrah

  sistem start butonuna basıldığında çalışacak ve stop butonuna basıldığında duracaktır. sistem çalışırken ikaz konumundaki yeşil, çalışmıyorken kırmızı lamba yanacaktır. acil durdurma butonuna basıldığında sistem duracaktır ve korna 0,5 sn aralıkla ötecektir.
  start butonuna basıldıktan 5 sn sonra band motoru çalışacak 5 adet ürün sensör tarafından algılandığında band motoru durduracaktır.

  sembol tablosunu ve ledder programını çizermisiniz?

  CEVAPLA
 24. Deniz KoleDeniz Kole

  1.
  Aşağıda gösterilen üçgen bir masanın her 3 köşesinde buton elemanları bulunmaktadır. K presi, ancak herhangi 2 butona birlikte basılması durumunda çalışacaktır. Sadece tek bir butonun uyarılması durumunda veya üçünün birden uyarılması durumunda pres çalışmamalıdır. Sistemin çalışması için gerekli olan PLC Ladder programını yazınız.

  S1 P00
  S2 P01
  S3 P02
  K P10

  2.
  Aşağıda verilen PLC Ladder programı için P10 ve P11 çıkış ifadelerini yazınız.

  3.
  Aşğaıda verilen mantıksal devrenin çıkış ifadesini dikkate alarak sistemin PLC Ladder programını yazınız.
  A = P00, B = P01, C = P02, D = P03, E= P04 ; Y = P12

  4.
  PLC çıkışında kullanılacak olan P10 ve P11 çıkışları için aşağıda verilen ifadeleri TEK BİR PLC Ladder programı içerisinde yazınız.
  P10 = ((P00.(P01) ̅+P01.(P00) ̅ ) ̅ ) .
  P11 = .

  5.
  Aşağıda verilen her bir sistemin çıkış ifadelerini dikkate alarak sistemin PLC Ladder programını yazınız.
  Y = F(A,B,C,D) = ∑▒〖m(0,3,5,7,8,11,14,15〗)
  X = F(A,B,C,D) = ∑▒〖m(5,6,7,13,14,15)〗

  A = P00, B = P01, C = P02, D = P03, E= P04 ; X = P10 ve Y = P12

  6.
  Şekil 2`de gösterilen PLC kontrol sistemin de Başla butonu ON olduğu zaman yalnızca L1 lambası enerjilenevektir. Dur butonu ON olduğu zaman ise L1 lambası enerjisini kesecek ve L2 lambası 20 saniye çalıştıktan sonra kendiliğinden enerjisini kesecektir. İki lamba hiçbir zaman ayni anda çalışmayacaktır. Sistemin çalışması için gerekli olan PLC Ladder programını SET\RST ve kontaktör mühürleme yöntemleriyle yazınız..

  7.
  Aşağıda verilen işaret, P00 butonunun ON/OFF olması ile sürekli çalışır. Fakat P01 deki butonun ON/OFF olması ile durur. Sistemin çalışması için gerekli olan PLC Ladder programını yazınız.

  yardimci olabilirmisiniz ?

  https://ibb.co/jvD57hq

  CEVAPLA
 25. berat yavuzberat yavuz

  L1 lambası iki farklı şekilde kontrol edilecektir. Lamba S1 butonuna basıldığında aynı zamanda da S2 ye basıldığında 5sn hepsine birden basıldığında 10sn yanacaktır. S1 e basılmadığında ise S2 ve S3 butonlarının her hangi birine basılı olduğunda yanacak, her ikisine basılı olduğunda ya da basılmadığında yanmayacaktır. Bu kontrol devresinin PLC programını Jump ve Call komutu kullanarak ayrı ayrı yazınız. S1 1., S2 2., ve S3 3. Girişe ve L1 1. Çıkışa bağlanacaktır.

  CEVAPLA
 26. beratberat

  Bir motor S1 start butonu ile çalıştırıp, S2 stop butonu ile durdurulacaktır. Ayrıca S1’e bir kez basıldığında S2’ye basılmadığı sürece motor 10 kez, 20 sn çalışacak 10 sn duracaktır. Motor, S1’e basılıp 10 defa çalıştırılıp durduğunda tekrar S1’e basılana kadar çalışmayacak şekilde PLC programını yazınız ve her adımınızı açıklayınız.(S1 1. , S2 2.girişlere, motor 1. Çıkışa bağlayınız)

  CEVAPLA
 27. Ömer Salih DerdiyokÖmer Salih Derdiyok

  Bir üretim bandını döndürmekte olan motorun kumandası şöyle olmaktadır;

  Start butonuna basıldığında çalışmaya başlayan motor, 1 nolu sensörün her algılama yaptığında durmakta ve yeniden start basılarak çalışması başlatılmaktadır.

  Eğer 2 nolu sensör algılama yaparsa kırmızı bir lamba yanmakta ve motor durmaktadır. Motorun tekrar çalışması ancak ikinci bir start butonuna basılmasından sonra normal start butonu basılırsa mümkün olmaktadır. İkinci start aynı zamanda kırmızı lambayı söndürmektedir.

  Eğer 3 nolu sensör algılama yaparsa motor durmakta ve sarı lamba yanmaktadır. Motorun çalışması için starta basıldığında sarı lamba sönmekte ve motor ters yönde dönmeye başlamaktadır. Yine bu durumda da önceki çalışma şekilleri geçerli olmaya devam etmektedir.

  Çalışmakta olan motor her zaman için aşırı rölesinin aktif olması veya acil stop butonuna basılmasıyla durdurulabilmektedir.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir