PIC18F452 Visual Basic Picbasicpro Kayan Yazı Panosu

| Mayıs 22, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC18F452 Visual Basic Picbasicpro Kayan Yazı Panosu

Detaylı bir kayan yazı projesi bir çok kişi sorunlarına çözüm bulabilir şuanki hali 8 Satır Sutun Sayısı Arttırılabilir kontrol programı Visual Basic ile hazırlanmış kaynak vb kodları var  picbasic pro proteus isis ares şematik ve pcb dosyaları var kullanılan mikrodenetleyici PIC18F452 Paylaşımı için onurbilke (tokosan.com.tr) Teşekkürler

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Kayan Yazı Yükleme Programının çalışması için MSCOMM32.OCX,comdlg32.ocx,mscomctl.ocx dosyalarının WINDOWS\system32 dizininde olması gereklidir program çalışmaz hata verirse bu dosyaları ilgili dizine atın.

Pic Basic Pro İle Yazılmış Program Kodları,Visual Basic ile Yazılmış Yükleme Programı Kodları,Proteus Ares Baskı Devre Çizimleri Ektedir.

Arkadaşlar Ben Bu İşe Girdiğimde Gerek Bilgisayardan PİC’e Karakter Yükleme Olsun,Gerek Picin Seri Porttan Data Geldiğini Anlayarak Kesmeye Gitmesi Olsun Gerek EEPROM Kullanımı Olsun Gerek Saat ,Tarih Gerek Sıcaklık Ve Gerekse Animasyonlar Konusunda Çok Zorluklar Çektim.

Öğrenmek İçin Hangi Bu İşi Bilen İnsana Gittiysem Bi Soğuklukla Karşılandım. Çünkü Kimse Böle Şeyleri Başkasıyla Paylaşmak İstemiyor. Ama Unuttukları Çok Önemli Bişey Var. Bilgi Paylaştıkça Büyür. O Yüzden İlgilenen Arkadaşlara Yardım Olsun Diye Verdim Bu Devreyi. Yanlız Açık Devre Şeması Yok Ben Kafadan Çizip Direk Baskı Devre Yaptım. Kocaelide TOKOSAN LTD ŞTİ. de çalışırken Bizzet yaptım çalıştırdım ve sattım bu devreleri. Sistem Özellikleri Animasyonlar + Saat+Tarih+Derece Not: Kayan Yazıda Animasyonlar + Saat + Tarih + Derece + İnce Ve Kalın Fontlar + 5000 küsür harf hafıza Mevcuttur. Takıldığınız Yerler İçin MSN:[email protected]

Kayan Yazı Programı Kullanım Kılavuzu

Programı Çalıştırdığınız Zaman Ekrana Gelecek Ana Ekran Görüntüsü Şekildeki Gibidir
kayanyazi-program-ana-ekran

1.) Sol Üst Köşede Görülen Com Ayarlarından Kayan Yazı Sisteminin Bağlı Olduğu Bilgisayarın Port Numarası Seçilerek Uygula Butonuna Basılır. Kayan Yazı Bilgisayarın COM1 Portuna Bağlıysa Bu Ayarı Yapmaya Gerek Yoktur.

2.) Ekle Tuşuna Basarak Animasyon Ekleme Penceresini Aktif Hale Getirin.

pic18f452-visual-basic-picbasicpro-animasyon-secimi

3.) Animasyon Türünü Seçiniz.

Uzun Metin Kaydır : Bu Animasyonu Seçerseniz Ekranda Maximum 120 Karakter Genişliğinde Bir Metni Aralıksız Olarak Kaydırabilirsiniz.

Bu Animasyon Seçildiğinde Animasyon Yerleşim Özelliği Pasif Olacaktır. Yazının İnce Veya Kalın Harflerden Oluşmasını Font Özelliğini Kullanarak Ayarlayabilirsiniz. Animasyon Hızı Özelliğini Kullanarak Yazının Kayma Hızını Ayarlayabilirsiniz.

Soldan Sağa Kay : Bu Animasyonu Seçerek Yazının Ekrana Soldan Girerek Sağa Doğru Kayıp Ekranda Durmasını Sağlayabilirsiniz. Animasyon Yerleşimi Özelliğiyle Yazı Kayıp Ekranda Durduktan Sonra Ekranda Yerleşimi Ayarlanır. Örneğin Ortala Özelliğini Seçerseniz Yazı Kayıp Ekranın Ortasına Gelince Durur.

Sağdan Sola Kay : Bu Animasyonu Seçerek Yazının Ekrana Sağdan Girerek Sola Doğru Kayıp Ekranda Durmasını Sağlayabilirsiniz. Animasyon Yerleşimi Özelliğiyle Yazı Kayıp Ekranda Durduktan Sonra Ekranda Yerleşimi Ayarlanır. Örneğin Ortala Özelliğini Seçerseniz Yazı Kayıp Ekranın Ortasına Gelince Durur.

Yukarıdan Aşağı Kay :Bu Animasyonla Animasyon Yerleşimi İle Ekrana Yerleştirdiğiniz Yazı Yukarıdan Aşağıya Doğru İner.

Aşağıdan Yukarı Kay : Bu Animasyonla Animasyon Yerleşimi İle Ekrana Yerleştirdiğiniz Yazı Aşağıdan Yukarı Doğru Çıkar.

Tarih Görüntüle :Ekranda Tarih Görüntülemek İçin Kullanılır. Bekleme Süresi Yardımıyla Tarihin Ekranda Kalma Süresi Ayarlanır.

Saat Görüntüle : Ekranda Saat Görüntülemek İçin Kullanılır. Bekleme Süresi Yardımıyla Saatin Ekranda Kalma Süresi Ayarlanır.

Sıcaklık Görüntüle : Ekranda Celcius Cinsinden Ölçülen Hava Sıcaklığı Görüntülenir. Bekleme Süresi Yardımıyla Sıcaklığın Ekranda Kalma Süresi Ayarlanır.

İçten Dışa Açıl : İçten Dışa Açılan Bir Metin Animasyonu. Bekleme Süresi Yardımıyla Metnin İçten Dışa Açıldıktan Sonra Ekranda Kaç Saniye Kalacağı Ayarlanabilir.

Dıştan İçe Kapan : Dıştan İçe Kapanan Bir Metin Animasyonu. Bekleme Süresi Yardımıyla Metnin Dıştan İçe Kapandıktan Sonra Ekranda Kaç Saniye Kalacağı Ayarlanabilir.

Dur : Ekranda Duran Bir Yazı Animasyonu Bekleme Süresi Yardımıyla Metnin Ekranda Kaç Saniye Kalacağı Ayarlanabilir.

Flash : Ekranda Yanıp Sönen Bir Yazı Animasyonu Bekleme Süresi Yardımıyla Metnin Ekranda Kaç Saniye Kalacağı Ayarlanabilir.

picbasic-animasyon-yerlesimi

Uzun Metin Kaydırma Hariç Diğer Animasyonlarda Metnin Ekranın Neresinde Kalacağını Ayarlamak İçin Kullanılır.

led animasyon font-ince-kalin

Tüm Animasyonlar İçin Font Ayarlamaya Yarar. Uzun Metin Kaydırma Hariç Diğer Animasyonlarda Panoya İnce 16 Harf Kalın 12 Harf Yazılabilir. Uzun Metin Kaydırma Animasyonunda Font Türünün Harf Sayısına Bir Etkisi Yoktur.

animasyonhizi-bekleme-hizi

Uzun Metin Kaydırma Hariç Diğer Tüm Animasyonların Kayma Hızı Ve Ekranda Bekleme Süresi Bu Kaydırma Çubukları Yardımıyla Ayarlanır.

uzun metin kaydirma-haric

Mesajınızı Yazdıktan Sonra Ekle Butonuna Basarak Yazınızı Ekleyiniz. Diğer Mesajlarınız İçin Aynı İşlemleri Yineleyiniz.

programi-gonder-butonu

Tüm Mesajlarınızı Yazdıktan Sonra Gönder Butonuna Basarak Bilgilerinizi Panoya Gönderiniz. Ve Pano Ekranında Yükleniyor Yazana Kadar Bekleyiniz.

Saat Ve Tarih Bilgilerini Ayalamak İçin Zaman Ayarla Butonunu Kullanınız.

zamani-ayarla-butonu

pic18f452-visual-basic-picbasicpro-kayan-yazi-panosu

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/10/26 Etiketler: , , , , , ,21 Yorum “PIC18F452 Visual Basic Picbasicpro Kayan Yazı Panosu

 1. KonyalıKonyalı

  Teşekkür ederim arkadaşım:)
  Seviyorum bu siteyi yaw

  CEVAPLA
 2. KonyalıKonyalı

  Yorum yazmadan önce linke tıklasaymışım keşke link kapanmış 10 kere indirme sınırı koymuşsunuz maalesef. İndiren arkadaşlar tekrar paylaşabilirlermi.

  CEVAPLA
 3. EnverEnver

  öncelikle teşekkürler ancak dosyayı indiremiyorum sorun benden mi kaynaklanıyor yoksa linktemi sıkıntı var çok denedim ama indiremedm yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  CEVAPLA
 4. gevvgevv Yazar

  Arkadaşlar kusura bakmayın bir arkadaşın hesabını bir süreliğine kullanmıştım o anda upload yaptığım için onun ayarları ile link vermiş rapid bilirsiniz bu tip sınırlamaları sevmem 🙂 indirme sınırı gibi kısıtlamalar bu sitede kesinlikle olmaz Link Yenilendi

  CEVAPLA
 5. Mustafa OrçinMustafa Orçin

  şu dakika itibariyle link halaa kırık
  indiremiyorum
  bilginize

  CEVAPLA
 6. zaferzafer

  This file is neither allocated to a Premium Account, or a Collector’s Account, and can therefore only be downloaded 10 times.This limit is reached.To download this file, the uploader either needs to transfer this file into his her Collector’s Account, or upload the file again. The file can later be moved to a Collector’s Account. The uploader just needs to click the delete link of the file to get further information.


  Tekrar yüklerseniz sevinirim

  CEVAPLA
 7. selcuk74selcuk74

  Hocam öncelikle çok teşekkür ederim ama link yine kilitli

  CEVAPLA
 8. zenzezenze

  Rapidde hata veriyor , fraklı bir alana upload yapman mümkün mü ?

  CEVAPLA
 9. gevvgevv Yazar

  PIC18F452-VisualBasic-Picbasicpro-Kayan-Yazi-.rar

  Arkadaşlar Link Yenilendi Gelelim Sorunun kaynağına Rapid amcamız yeni bir uygulamaya geçmiş gerci uygulama uzun süredir varmış ama free yani üye olmadan upload yapanlarıda kapsayan bir kısıtlama Rapidshare Collector zone isminde ücretsiz üye olunan bir hizmeti var artık bu bölüme üye olmadan yapılan uploadlar 10 indirem sonrasinda siliniyor

  kaynak http://feeds.feedburner.com/Asitweb

  Yeni bir uygulama mı bilmiyorum ama az önce ( 24 Ekim 2008 ) Rapidshare ‘ den bir dosya indirmeye çalışıyordum alttaki resimdeki hata ile karşılaştım .

  Aynen şöyle diyor ;

  This file is neither allocated to a Premium Account, or a Collector’s Account, and can therefore only be downloaded 10 times.

  This limit is reached.

  To download this file, the uploader either needs to transfer this file into his/her Collector’s Account, or upload the file again. The file can later be moved to a Collector’s Account. The uploader just needs to click the delete link of the file to get further information.

  Yani Türkçe meali ,
  Bu dosyayı upload eden arkadaş Rapid Premium veya Collector üyesi olmadığından bu dosya günlük 10 kez indirilebilir ve bugün için 10 kez indirildiği için şuan bu dosyayı indiremiyorsunuz .
  Bu dosyayı indirebilmek için dosyayı upload eden arkadaş dosyayı kendi Collector hesabına taşımalı veya tekrar upload etmeli . Daha detaylı bilgi için dosyayı silme linkine tıklayın .

  Bu arada bir hatırlatma yapalım Collector hesabı açmak ücretsiz .

  Collector Hesabı açmak için herhangi bir dosya uload edin upload bittikten sonra sayfa altında kayıt butonu görünüyor

  Durum budur hemen Collector Hesabı oluşturdum Link yenilendi bilginize

  CEVAPLA
 10. EminEmin

  dostum paylaşım için gerçekten çok teşekkürler. bende senin değindiğin konudan hep rahatsız ve müzdarip olmuştum. İnternette ve kitapçılarda mikrodenetleyici ile alakalı konular çok yüzeysel ve sığ.. kendilerini eğitim öğretim elçileri gibi gösteren insanlar ve yayınlar aslında ticari menfaat güdmekten başka bir şeyler yapmıyorlar seninde belirttiğin gibi;
  “Gerek Bilgisayardan PİC’e Karakter Yükleme Olsun,Gerek Picin Seri Porttan Data Geldiğini Anlayarak Kesmeye Gitmesi Olsun Gerek EEPROM Kullanımı Olsun Gerek Saat ,Tarih Gerek Sıcaklık Ve Gerekse Animasyonlar Konusunda Çok Zorluklar Çektim.” zorlukların aynı ile karşı karşıya kaldım ve hala birçok eksiğim var. paylaşımın için gerçekten teşekkürler….

  CEVAPLA
 11. UgurUgur

  24lc64 program atılcakmı yoksa direk boş olarakmı devre üzerine takılcak

  CEVAPLA
 12. ikbalikbal

  Yayınlamış olduğunuz kayan yazı ile ilgili bilgiler için teşekkür ederim. Pic Basic Pro İle Yazılmış Program Kodları,Visual Basic ile Yazılmış Yükleme Programı Kodları,Proteus Ares Baskı Devre Çizimlerini indirdim devreyi kurdum ancak ekran hiç açmadı. bir nokta dahi yanmıyor. acaba kodlarda bir sıkıntı mı var diye düşündüm. Visual Basic ile Yazılmış Yükleme Programını eeprom ile test ettim. veri gönderiyor. eepromu çıkarıp eeprom okuyucu devre ile içini okuttum gönderilen herşey gitmiş ancak ikinci bir veri gönderiyorum birinci aynen kalıyor. devrede mosfet yerine PNP transistör kullandım. PNP transistorleri lojik sıfırla sürünce çok parlak yakmak için düşündüm. pic bacaklarını direkt mosfete bağlı yapmak mı gerekiyor. PNP transistor yerine illaki p kanal mosfet şart mı. devreyede bir sürü zamanımı harcadım ama çalışmayınca moralim bozuldu. çalışan dosyalarınız mevcutsa ve göndermek isterseniz lütfen mail adresime atınız.yardımcı olursanız sevinirim. İlginize teşekkür ederim.

  CEVAPLA
 13. BunyaminBunyamin

  İkbal arkadaşıma katılıyorum. Ben de emek harcadım ama bir türlü çalıştıramadım. Dediğim gibi bir tek led bile aktif edemedim. İlk deneyenler için esasen bir belirti olmalı. Sistemin çalışıp çalışmadığını bile anlayamadım. Üstelik kristal 20MHz mi yoksa 4 MHz mi? Kablo bağlantısından bile şüpheleniyorum. lütfen sayın onur bilke arkadaşım bu konuda bize biraz yardımcı olsun. Saygılarımla…

  CEVAPLA
 14. BunyaminBunyamin

  Devreyi çalıştırdım. Kristal 20Mhz.
  Şu an tek problemim mevcut pic programını derleyemiyorum. Orjinali çalışmıyor. Derleyebilen varsa lütfen bu konuda bana yardımcı olsunlar…

  CEVAPLA
 15. ahmtahmt

  arkadaşlar eğer bu devreyi çalıştırabilen varmı hex dosyası sorunlu Bunyamin arkadaşın dediği gibi tek bir led bile yanmıyor yardımlarınızı bekliyoruz.

  CEVAPLA
 16. ismail fedakarismail fedakar

  Arkadaşlar onur bilkenin kayan yazı devresinde porlaklık sorunu yaşıyorum bu konuda bilgisi olan arkadaş varsa yardımcı olabilirmi

  CEVAPLA
 17. Huseyin05Huseyin05

  Arkadaşlar proje çalışıyor. Ben ortak katot ile yeniden display ekran tasarımı yaptım yakında bu siteye ekleyecem. Projede saat ayarı ve klavye’den bilgi ekleme özelliği ile ilgili sorun var, ama proje çalışıyor.

  CEVAPLA
 18. sinansinan

  arkadaş çok teşekkür ederim.ne zamandır arıyordum bu programı.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir